Європарламент не визнав парламентські вибори в Грузії

28 листопада 2024 р. 16:52

28 листопада 2024 р. 16:52


Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Деталі

  • В Європарламенті засудили численні порушення, які мали місце під час виборів, зокрема залякування виборців, маніпуляції голосуванням, втручання в роботу спостерігачів та журналістів.
  • Євродепутати наголосили, що офіційні результати, згідно з якими перемогу здобула правляча партія «Грузинська мрія», не відображають справжню волю грузинського народу. Вони закликали провести нові вибори під міжнародним наглядом.
  • Парламентарі закликали ЄС накласти персональні санкції на грузинських посадовців, відповідальних за порушення демократичних принципів. Серед них – премʼєр-міністр Іраклій Кобахідзе, мер Тбілісі Каха Каладзе, спікер парламенту Шалва Папуашвілі та олігарх Бідзіна Іванішвілі, який контролює «Грузинську мрію».
  • У резолюції міститься заклик переглянути безвізовий режим для громадян Грузії, якщо країна не виконає вимоги ЄС щодо демократичних стандартів та прав і свобод.

Контекст

26 жовтня 2024 року в Грузії відбулися парламентські вибори. За результатами Центральної виборчої комісії, перемогу здобула правляча партія «Грузинська мрія – Демократична Грузія», яка набрала 53,9% голосів. Згідно з грузинським законодавством, ця партія має право сформувати уряд самостійно.

Депутатські мандати розподіляються пропорційно серед партій, що подолали 5% бар’єр. Вибори також принесли успіх чотирьом прозахідним опозиційним партіям: «Коаліція за зміни» (10,92%), «Єдність – Національний рух» (10,12%), «Сильна Грузія» (8,78%) та «Гахарія – за Грузію» (7,76%). Однак опозиція та президентка не погодились з результатами і розпочали протести.

У листопаді 2024 року суд міста Тетрі-Цкаро задовольнив позов про скасування результатів на низці виборчих дільниць через порушення таємниці голосування. Згодом Тбіліський апеляційний суд скасував рішення місцевого судді.

30 жовтня прокуратура Грузії почала розслідування можливих фактів фальсифікації виборів , що викликало додаткові заяви про порушення. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відмовилася визнавати результати, заявивши про ймовірну «російську спецоперацію» під час виборчого процесу.

Європарламент не визнав парламентські вибори в Грузії

Джерело: forbes.ua (Новини)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua