За час війни ціни в Україні зросли на 44%. Які прогнози в майбутньому?

04 грудня 2024 р. 10:15

04 грудня 2024 р. 10:15


Так, десяток яєць зараз коштує близько 80 гривень, масло - від 100 до 120 гривень, а упаковка кисломолочного сиру (350 г) - близько 85 гривень. Вельми помітно зросли ціни на транспорт, ліки та послуги. Загалом інфляція за останній рік становила 10%, а за три роки від початку війни ціни збільшилися на 44,2%, повідомляє "Радіо Свобода".

Експерти, з якими поспілкувалися журналісти, вважають, що два головні чинники, які вплинули на подорожчання, - це неврожай і руйнування енергетичної інфраструктури України. Олег Пендзин, економіст, пояснив, що цього року було зібрано значно менший урожай картоплі, а також знизився збір зернових, що особливо позначилося на вартості продуктів, як-от яйця і картопля.

Ми зібрали на 30% менше картоплі. Відповідно, що картопля пішла вгору. 70% вартості яйця - це комбікорм, кукурудза. Ми зібрали мінус 10 мільйонів тонн зернових. Це не могло не позначитися на вартості,

- зазначив Пендзин. Крім того, зруйнована російськими атаками енергетична інфраструктура значно збільшила вартість енергії та підвищила витрати для бізнесу, що також закладається в ціну товарів.

За останні три роки індекс споживчих цін в Україні зріс на 144,2%, що означає загальну інфляцію в 44,2%. Зокрема, продукти та безалкогольні напої подорожчали на 50,8%, транспорт - на 57,1%, зв'язок - на 20,8%, а освіта - на 38,4%. Серед продуктів харчування найбільше подорожчали фрукти (109,8%), а найменше - харчові олії (крім оливкової) - на 6,7%.

Економісти пророкують, що в найближчому майбутньому ціни продовжуватимуть зростати. Дмитро Боярчук, виконавчий директор аналітичного центру CASE Україна, пояснив, що багато в чому це пов'язано з використанням генераторів для забезпечення бізнесу і будинків енергією, що істотно збільшує витрати.

Що стосується подальших перспектив, то експерти розходяться в прогнозах. Олег Пендзин вважає, що економіка України зберігає певний баланс, незважаючи на інфляцію, завдяки допомозі з боку уряду та підтримці оборонного сектора. Однак Дмитро Боярчук налаштований песимістичніше, стверджуючи, що економіка України рухатиметься за "песимістичним сценарієм", а високі ціни на енергоносії та нестабільна ситуація на фронті й надалі чинитимуть тиск на внутрішній ринок.

Основним ризиком, на думку Боярчука, є відсутність гарантій довгострокового фінансування, оскільки допомога міжнародних партнерів може закінчитися 2025 року. Експерти також підкреслюють, що майбутнє економіки України залежить від двох чинників: міжнародної допомоги та ситуації на фронті.

За час війни ціни в Україні зросли на 44%. Які прогнози в майбутньому?

Джерело: socportal.info (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua