На Чернігівщині відроджують березинські балабони – унікальну страву зі сторічною історією

07 січня 2025 р. 12:31

07 січня 2025 р. 12:31


Крохмаль, окріп та сіль — це основні інгредієнти страви “Березинських балабонів”, яка увійшла до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Чернігівщини. Зі слів директорки Березнянського центру культури та дозвілля Надії Янчук, цій страві близько 100 років, пише SEEDS .

Надія Янчук каже, що це страва її дитинства. Нещодавно вона представила її на засіданні експертної комісії.

“Як зараз пам’ятаю, як нас мама і тато годували цими такими гарненькими балабонами, які були дуже-дуже смачними. Процес виготовлення і сам рецепт дуже простий. Для цього треба мати домашній крохмаль”, – розповіла Суспільному Надія Янчук.

Директорка центру культури та дозвілля каже, що її мати брала п’ять стаканів крохмалю, просіювала його та перекладала до глибокої миски. Після чого підсолювала.

“І обов’язково уже у печі варився окріп. Тому що, якщо окріп не буде такий, як у нас кажуть, «кипіти в ключ», тоді крохмаль не завариться, він просто так розповзеться водою, і ви нічого не зробите з ним”, – застерігає вона.

Окріп необхідно вливати тоненькими цівками й одразу вимішувати тісто маковертом, каже Надія Янчук. Все це треба робити швидко, тому що крохмаль дуже застигає. Готове тісто потрібно накрити рушником та залишити остигнути.

Підсмажку для балабонів готують з сала та цибулі, каже Надія Янчук: “Брали домашнє сало, нарізали маленькими кубиками і відправляли вже на розігріту пательню. Потім брали цибулю також нарізали кубиками і докидали”.

Коли тісто охолонуло, Надія виклала на присипану крохмалем поверхню та розім’яла. Жінка говорить, що варяться балабони, як вареники: “Потім через друшляк, забирали ці балабони і викидали у сковороду. Мати ставила на стіл велику пательню, ми сідали кругом столу, брали ложки і смакували”.

Окрім шкварок з цибулею, балабони їдять зі смаженими грибами. Також є солодкий варіант – балабони у вершковому маслі з цукром, розповідає Надія Янчук. За її словами, цій страві близько 100 років.

“Я зустрічалася з жінками вісімдесят, вісімдесят п’ять років: «Та ви що, це ж балабони, це ж ми завдяки цим балабонам і виживали»”, – додає Надія Янчук.

SEEDS

На Чернігівщині відроджують березинські балабони – унікальну страву зі сторічною історією

Джерело: www.seeds.org.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua