«Масштабна помилка» із мінами і 50 контрактів зі світовими виробниками. Агенція оборонних закупівель відзвітувала про роботу у 2024-му

08 січня 2025 р. 17:58

08 січня 2025 р. 17:58


Ключові факти

  • У 2024 році АОЗ знизила або принаймні втримала середні ціни на боєприпаси критичної номенклатури. За словами Безрукової, середня ціна в укладених Агенцією у 2024 році контрактах знизилася на снаряди 155-мм калібру – на 15%; 152-мм – на 23%, 125-мм – на 16%, що дозволило заощадити мільярди гривень, які були спрямовані на закупівлю додаткового озброєння для ЗСУ.
  • Головний фактор, що дозволив Агенції вирівняти та знизити ціну на ринку озброєння та військової техніки – це зменшення частки посередників. Зокрема, перехідними контрактами Агенції, укладеними у 2023 році, частка спецімпортерів у сумі контрактів склала 82%, а в 2024 році – 12%.
  • Більша частина суми контрактів цього року припадає на українське виробництво озброєння. Також суттєво зросла частка прямого імпорту Агенції, зокрема, прямих контрактів з виробниками, додала Безрукова.

«Масштабна помилка» із мінами і 50 контрактів зі світовими виробниками. Агенція оборонних закупівель відзвітувала про роботу у 2024-му /Фото 1

Інфографіка: АОЗ

  • АОЗ уклала вже 50 контрактів зі світовими виробниками озброєння з 13 країн світу. «Це прямі договори з болгарськими виробниками, хоча ще нещодавно це здавалося неможливим. Це угоди з такими корпораціями як Rheinmetal, KNDS та багатьма іншими, які не підлягають публікації», – пояснила вона.
  • З річного бюджету Агенції в 306,1 млрд грн на закупівлю ОВТ на 100% взято бюджетних зобовʼязань під укладені контракти; 99,2% суми сплачено постачальникам.
  • Вона наголосила, що 2024 рік став роком, коли українська оборонна промисловість суттєво наростила свої спроможності.
  • Минулого року Агенція оборонних закупівель профінансувала контракти зі 155 українськими виробниками озброєння. Зокрема в закупівлях БпЛА їхня частка перевищила 90% від суми контрактів, РЕБ – а майже 50%. Частка українських виробників в закупівлях артилерійських, мінометних, танкових пострілів продовжує зростати.
  • Безрукова прокоментувала ситуацію із постачанням неякісних мін українського виробництва , назвавши це «масштабною помилкою», яка показала до чого може привести шлях, коли левова частка обсягів певної номенклатури віддається на замовлення одному державному виробнику.
  • Тож, у 2025 році Агенція буде диверсифікувати ризики при постачанні, маючи 2-3 контракти з виробниками та надійними постачальниками на кожну критичну номенклатуру. «Уся необхідна робота для цього вже виконана», – пояснила вона.
  • У минулому році АОЗ поставила озброєння ЗСУ на понад 180 млрд грн. За фінансові ресурси 2024 року в 1 кварталі 2025 року буде поставлено озброєння та військової техніки на близько 46 млрд грн, що забезпечить безперервне постачання для ЗСУ на початку нового бюджетного року.

Контекст

1 січня 2024 року Агенція оборонних закупівель стала єдиною організацією в структурі Міністерства оборони, що закуповує озброєння та військову техніку для ЗСУ. Наприкінці січня минулого року директором АОЗ була призначена Марина Безрукова . Із січня 2017 року працювала в НЕК «Укренерго» на посадах члена правління, директора з управління ланцюгами поставок тощо. Зазначається, що в «Укренерго» вона розробила та впровадила сучасну політику закупівель. Раніше Безрукова працювала в корпоративному секторі в компаніях різних сегментів економіки.

Міноборони відкликало партію зі 100 000 мін та ініціювало перевірку заводу-виробника після серії скарг і публікацій у ЗМІ. 26 листопада 2024-го стало відомо, що військовослужбовці скаржилися на міни, які розпадаються в руках, промахуються, не вилітають з міномета або не вибухають. Журналіст Юрій Ніколов повідомив, що була відкликана партія зі 100 000 мін, а нові снаряди будуть готові лише через два–три місяці.

28 листопада Міністерство стратегічних галузей промисловості повідомило, що з партії в 54 000 мін, щодо яких виникли підозри, підлягає поверненню близько 24 000 . У грудні стало відомо, що близько 24 000 бракованих мін будуть замінені коштом заводу-виробника .

«Масштабна помилка» із мінами і 50 контрактів зі світовими виробниками. Агенція оборонних закупівель відзвітувала про роботу у 2024-му

Джерело: forbes.ua (Новини)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua