вологість:
тиск:
вітер:
Винна Україна, Молдова та США: Пєсков прокоментував енергокризу у Придністровʼї
- У Придністров'ї дефіцит електроенергії, у чому Росія звинуватила Україну та Молдову.
- Кишинів пропонував допомогу Придністров'ю, але вони відмовилися, а Росія не бронювала потужності для постачання газу через альтернативні маршрути.
- Росія також звинуватила США в отриманні вигоди від зупинки постачання газу до Європи, збільшуючи постачання зрідженого природного газу за вищими цінами, тоді як ЄК вважає, що ЄС може жити без російського газу.
Після того, як Україна припинила прокачку російського газу через свою ГТС, окуповане Лівобережжя Молдови залишилось без газу та з суттєвим дефіцитом в енергосистемі. У Росії цинічно підкреслили, що винна у цьому Україна та Молдова, однак факти свідчать про зворотне.
Енергокриза у Придністровʼї
З 1 січня 2025 року закінчився контракт на прокачку газу з Росії через українську ГТС. Про те, що контракт не буде продовжено Україна неодноразово наголошувала весь минулий рік, а країни європи шукали інших постачальників блакитного палива, або ж маршрути.
Однією з територій, котра залежала від російського газу, було підконтрольне Росії Лівобережжя Молдови – Придністровʼя. У Росії не лише було достатньо часу аби знайти інші маршрути, але й можливості, однак Путін вирішив кинути територію напризволяще.
Ситуація з енергопостачанням Придністров'я є кризовою, відповідальність за неї несе влада України та Молдови,
– зазначив речник Кремля Дмітрій Пєсков 9 січня під час брифінгу.
Подібні заяви виглядають досить цинічно, адже:
- Росія може постачати газ до Придністровʼя через Турецький потік, однак для цього потрібно бронювати потужності. Цього Росія не зробила й не брала участь у тендерах ні коли бронювались потужності на рік, ні на квартал. Останній шанс був у середині грудня, коли бронювались потужності на січень.
- Контракт між "Молдовагаз" та "Газпромом" дозволяв Кишиневу постачати газ у реверсному режимі до Придністровʼя.
- Варто також підкреслити, що офіційний Кишинів пропонував допомогу підконтрольному Росії Придністровʼя, однак ті відмовились .
Росія звинувачувала Молдову у кризі ще до її початку
Член наглядової ради АТ "Молдовагаз" на початку грудня під час розмови з 24 Каналом підкреслював, що російська пропаганда активно почала просувати наратив, що у можливій гуманітарній кризі в Придністровʼї, яке може залишитись без газу та електроенергії, винна Мая Санду.
Проросійський колишній президент Ігор Додон, молдовська версія Януковича, уже почав просувати наратив, що Санду повинна поїхати домовлятися з нашими стратегічними партнерами та з Росією. Інший наратив, який вони намагаються проштовхувати, нібито Україна винна, що закрила транзит,
– розповідає Тофілат.
Зверніть увагу! Через перевантаження внаслідок припинення постачання російського газу наразі є ризик повного виходу енергосистеми Придністровʼя з ладу, а дефіцит електроенергії становить близько 30%.
"У Європі зацікавлені в російському газі"
Також Пєсков не забув пригадати й зріджений природний газ (ЗПГ) та ціни на нього, звинувативши вже не Росії та Молдову, а США.
Бенефіціаром зупинення постачання російського газу до Європи є США, які наростили постачання свого ЗПГ за вищими цінами,
– прокоментував він.
Речник Кремля також додав, що у Європі є країни, які зацікавлені в російському газі, його постачання зроблять їхню економіку конкурентоспроможною.
Однак варто пригадати заяву Єврокомісарка із питань енергетики Кадрі Сімсон котра вважає , що продовження імпорту російського газу не необхідністю, а політичним вибором, який, на її думку, досить небезпечний.
Я говорила це раніше і скажу це ще раз: немає виправдань, ЄС може жити без цього російського газу,
– підкреслила Сімсон.
Також вона додала, що європейський ринок СПГ дозволяє обійти деякі санкції, що створює складну ситуацію. Адже не завжди можливо встановити, чи газ походить із Росії, чи з іншої країни.
Джерело: 24tv.ua (Економіка)Новини рубріки
Українські металурги за рік збільшили виробництво на 21,6%
09 січня 2025 р. 22:13
На Житомирщині громаді повернуть понад сотню гектарів сільгоспземель вартістю 2,3 млн грн
09 січня 2025 р. 21:40
Німеччина спрямовує $400 тисяч на підтримку лісового сектору України
09 січня 2025 р. 21:17