вологість:
тиск:
вітер:
Заборона на прямі переговори з Путіним все ще діє, Україна не визнає «замінників» НАТО – голова МЗС Сибіга
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- «Так, це рішення і зараз діє», – сказав Сибіга, відповідаючи на запитання про те, якою зараз є позиція Києва стосовно прямих переговорів з Путіним та чи залишається чинним рішення РНБО про заборону прямих переговорів з ним.
- На уточнююче питання, наскільки жорстка ця позиція Києва, він відповів: «Станом на сьогодні це рішення РНБО чинне».
- Сибіга наголосив, що Україна не відмовиться від вступу в НАТО і не сприйме «замінники» членства, оскільки саме повноцінне членство у Альянсі є єдиною найдієвішою гарантією безпеки. Міністр запевнив, що позиція Києва щодо прагнення вступити у НАТО є твердою, курс на вступ у НАТО давно закріплений у Конституції і за членство в Альянсі виступає переконлива більшість українського суспільства.
- «Єдиною дієвою гарантією для України є членство в НАТО. Понад те, членство України є гарантією безпеки самого НАТО. Окрім того, повноправне членство України є для НАТО, вибачте за цинізм, також найдешевшим варіантом забезпечення європейської безпеки», – зазначив він, відповідаючи на питання про альтернативні гарантії, які Україні можуть пропонувати під час переговорів про мирну угоду.
- «Ми вже проходили «альтернативні варіанти». Ми бачили, як провалився Будапештський меморандум. Створення будь-яких «сірих зон» призводить лише до подальших загострень», – наголосив Сибіга.
- Він додав, що інші інструменти, зокрема двосторонні безпекові угоди з партнерами, є складовою підготовки України до членства у НАТО і інструментом її підсилення, але не можуть замінити членство.
Контекст
Україна розглядає членство в НАТО як найкращу гарантію своєї майбутньої безпеки. Відповідно до статті 5 пакту про взаємну оборону НАТО, члени погоджуються розглядати напад на одного як напад на всіх і приходити один одному на допомогу. Запрошення України до НАТО – перший пункт Плану перемоги, який президент Володимир Зеленський наприкінці вересня 2024 року представив у США і презентував у Верховній Раді .
Зеленський 29 листопада минулого року казав, що передача території, яку зараз контролює український уряд, «під парасольку НАТО» зупинить «гарячу фазу» війни.
Хоча НАТО заявило, що Україна приєднається до альянсу і шлях країни «незворотний», воно поки не надіслало запрошення і не встановило терміни членства.
7 січня обраний президент США Дональд Трамп заявив, що «може зрозуміти почуття» РФ через прагнення України до НАТО. Зеленський, коментуючи цю заяву Трампа, закликав не робити висновків про політику США в цьому питанні . 9 січня Трамп заявив, що зустріч із Путіним перебуває на стадії підготовки.
Згідно із опитуваннями КМІС, більше українців хочуть насамперед бачити Україну в НАТО (46%), ніж у ЄС (22%) . Хоча членство в обох союзах є важливим для більшості населення, проте пріоритет – у НАТО, вочевидь, через гостру вимогу українців мати надійні гарантії безпеки.
Джерело: forbes.ua (Новини)Новини рубріки
Членство в НАТО — єдина дієва гарантія безпеки для України, — Сибіга
15 січня 2025 р. 16:59
Кандидатів на посаду голови Держкосмосу обиратиме робоча група - Сметанін
15 січня 2025 р. 16:53