У 2024 році на війну в Україні Росія витратила майже чверть ліквідних активів – Bloomberg

17 січня 2025 р. 05:27

17 січня 2025 р. 05:27


Торік Росія витратила на підтримання економіки в воєнному стані та фінансування війни в Україні майже чверть наявних резервів Фонду національного добробуту, повідомляє Bloomberg.

За даними Міністерства фінансів, у 2024 році Фонд національного добробуту майже не змінився і становив близько 12 трильйонів рублів (117 мільярдів доларів). Водночас ліквідні активи – запаси готівки та інвестицій – станом на 1 січня порівняно з початком минулого року скоротилися на 24% до 3,8 трильйона рублів.

З початку 2022 року, коли диктатор Владімір Путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення в Україну, Фонд скоротився на 57% з 8,9 трлн рублів.

Національна скарбниця відчуває тиск через підвищені бюджетні витрати, пов’язані з потребами військових. У той час як доходи від експорту нафти і газу упродовж минулого року перевищували прогнози уряду, Мінфін витратив 1,3 трильйона рублів з фонду добробуту на покриття дефіциту бюджету.

Резерви також були використані на заходи з підтримки економіки Росії через запроваджені США та союзниками санкціями, а також на фінансування значних інфраструктурних проектів.

Згідно з підрахунками Bloomberg News, вартість державних облігацій, випущених для фінансування таких проектів, зросла на 50% у 2024 році та у чотири рази з початку 2022 року. Вартість часток фонду в російських компаніях за останні три роки зросла на 44%.

У опублікованому в жовтні Центральним банком РФ звіті йдеться про ризик повного вичерпання Фонду національного добробуту до 2025 року у разі «значного погіршення зовнішніх умов» та падіння цін на нафту.

Раніше МВФ прогнозував, що динаміка згортання економіки Росі ї буде стабільною – від 3% за підсумками 2023 року до 2,6% – у 2024 році. Найгірша ситуація складеться у 2025 році, коли показник зростання ВВП буде найменшим за тривалий час спостережень – 1,1%.

У США не виключають, що можуть обговорювати зняття санкцій із Росії під час переговорів щодо завершення війни в Україні. Про це заявив сенатор Марко Рубіо під час слухань у Сенаті щодо затвердження його кандидатури на посаду голови Держдепу.

Російська економіка вже перебуває в глибокій кризі. Санкції, помножені на час, зробили свою справу. Але чи зможе Кремль продовжувати фінансувати війну 2025 року? Чи вистачить у нього на це ресурсів? І від чого це залежить?

Про це у статті «Російська економіка — ахіллесова п'ята Путіна» пише експерт із питань економіки (Мережа захисту національних інтересів АНТС) Ілля Несходовський .

У 2024 році на війну в Україні Росія витратила майже чверть ліквідних активів – Bloomberg

Джерело: zn.ua (Економіка)