вологість:
тиск:
вітер:
Коли фараон тягне у піраміду все підряд — час хвилюватися
Справжній кадровий торнадо несеться контролюючими органами фінансового блоку. На жаль, це не чергова спроба очистити наші стайні від корупційної скверни. Це цілеспрямована передача важелів впливу та потоків напряму у руки Банкової.
Просто під Новий рік цей торнадо виплюнув Руслана Кравченка за стіл очільника Державної податкової служби, а Філіпа Проніна — у крісло голови Держфінмоніторингу.
У центрі ж вихору «завис» голова Державної митної служби Сергій Звягінцев.
Його цілком могли б «присісти» по-дорослому за нестатутні із закарпатською митницею, але обмежилися справою про невказання у декларації будинку тестя. Ну, Національному антикорупційному бюро (НАБУ) і Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) видніше, де більша корупційна загроза. Станом на зараз винуватець вийшов під дахосносну заставу у 60 тис. грн, чекає суду і намагається розібратися, що йому до душі — співпрацювати з новими господарями чи стати «Доббі, вільним ельфом». Утім, ми вже детально описували зміни у відносинах офісу та митниці, внаслідок яких скромна постать Звягінцева взагалі ролі не відіграє. Офіс навчився контролювати митницю напряму.
Чи здивовані ми, що, розібравшись із «митними питаннями», ОП розширив коло свого фінансового інтересу на суміжні відомства.
Нова податкова
Бізнес буквально роками наголошував на тому, що податкову має очолювати не в.о., а повноцінний керівник. Цей керівник знайшовся, і він на всі сто повновладний, призначений без усіляких там попсових відкритих конкурсів, прямою вказівкою від заступника керівника офісу президента Олега Татарова — прокурор.
Тобто навіть не Роман Насіров (хто пам’ятає, обняла вас картатою ковдрою), який хоч якісь МВАї закінчував і в Concorde Capital працював, а класичний прокурор із прямою, як меч на її гербі, прокурорською кар'єрою й уявленнями про оподаткування на рівні пересічного громадянина, навіть не бізнесмена.
Допросились, як то кажуть.
Смішна історія про Руслана Кравченка: будучи на посаді аж три дні, він потрапив не у якийсь там другий абзац, а відразу в заголовок переможної новини СБУ про затримання податківця під час одержання хабаря. Затримання це, на переконання СБУ, без «сприяння нового керівника ДПС» точно не відбулося б. Реальна історія, щоправда, сильно відрізняється — податківець наче брав хабар, щоб посприяти в отриманні кредиту, причому не податкового, а банківського. Тобто скоріше виявився банальним кидалою. Та навіть якби в релізі написали правду замість «ліквідували злочинну «схему», яка діяла у фіскальному відомстві», важко уявити, як саме Кравченко, доївши рештки олів’є і вперше поголившись у новому році, пішов і посприяв затриманню.
Аж трохи ніяково — танці ледь почались, а Служба безпеки вже пригорнула керівника ДПС так сильно, що захотілося вийти з кімнати і світло вимкнути.
Несмішна історія про Кравченка: приземляючись, будиночок цієї прокурорської Дороті розчавив не лише колишню керівницю ДПС Тетяну Кірієнко, а ще й половину «Країни Оз», тобто податкової. Щоб перелічити всіх звільнених / призначених за останні дні, потрібен окремий нудний текст, якого, сподіваємося, ніхто не писатиме. Але є і знакові моменти.
По-перше , таких масових змін у відомстві не було з часів створення, а потім і ліквідації Міндоходів. Причому на всіх ключових напрямах, аж до рівня керівників департаментів.
По-друге , в регіонах керівників також активно міняють (а не «тасують», як зазвичай) і, за задумом, мають поміняти всіх, що взагалі буде безпрецедентно.
По-третє , у центральному апараті не лишилося жодної людини Данила Гетманцева, включно із його давнім посіпакою Євгеном Сокуром. Поки у Кравченка на підхваті лише Наталія Калєніченко, що опікується цифровим розвитком, який у ДПС узагалі нікого не парить, і вічний заступник Владислав Бугасов, бо має ж лишатись у службі хоч хтось, хто відрізняє ПДВ від ПДФО.
По-четверте , посилити могучу керівну трійку, за даними ZN.UA, невдовзі має Володимир Рибачук, у минулому заступник керівника відділу «К» у СБУ. Звісно, куди ж без СБУ.
Хто слідкує, той знає, що у податківців війна завершилася ще 1 січня, — планові документальні перевірки 2025-го повертаються до довоєнного рівня. Тут прокурор на чолі ДПС — як знахідка, погодьтесь, а із заступником з СБУ — й поготів. Тим паче, коли «всіх своїх» уже запроторили до клубу білого бізнесу, зробивши решту підприємців апріорі «трохи кольоровими». Їм можна зробити чимало пропозицій, від яких не відмовляються, а щоб аргументи були вагомішими, не завадить інструментарій Державної служби фінансового моніторингу (Держфінмоніторингу).
Ще новіший фінмон
Що сказати, новопризначеного у Держфінмоніторинг Філіпа Проніна ми пам'ятаємо дуже добре. Насамперед як одного з рульових Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів(АРМА). От тільки не подумайте, що він там, не заплющуючи очей, активи злочинців шукав. В основному приторговував і дурня клеїв (утім, останнє, здається, самим статутом АРМА передбачене).
Є смішна історія і про нього. Якось Пронін ймовірно продав арештовану кукурудзу за ціною у шість (!) разів нижчою від ринкової , причому всупереч рішенню суду, який напередодні зняв з зерна арешт, чим позбавив АРМА взагалі будь-яких прав на розпорядження активом. В архіві ZN.UA навіть пруф цього ганебного продажу зберігся ( див. документ ).
Звісно, є і несмішна історія, як той таки Пронін вочевидь домагався надати йому доступ до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Тут пруфи вже береже YouTube (див. з 9:40). Причина, з якої Проніну знадобились «входа» на ЄРДР, суто комерційна — торгівля інформацією, яку він вивів на професійний рівень в АРМА і дуже хотів «масштабувати бізнес», адже охочих сховати свої активи від агентства йому було, очевидно, мало.
Ця інформація широковідома у вузьких правоохоронних колах, — за даними ZN.UA, скоріш за все під час одного з обшуків НАБУ у АРМА на комп’ютері тодішнього підлеглого Проніна В.Василенка було виявлено детальний звіт, кому і за які суми «дарувалася» цінна інформація. Отже, Проніна брали на нову роботу, чудово знаючи про ці таланти, і вочевидь саме вони, а не кукурудзяний демпінг зацікавили у ньому роботодавців з Банкової. Їм на чолі Держфінмоніторингу якраз і потрібна була готова на все людина без сумління та з ініціативою.
Та й у нового керівника НАБУ до бізнес-починань Проніна питання навряд чи будуть — не дозволить міцна чоловіча дружба з нинішнім фаворитом Банкової Олексієм Кулебою. Останній, оце так збіг, — однокурсник Проніна.
Підливаючи олії у пожежу вашої тривожності, нагадаю: саме у Держфінмоніторинг, а не в НБУ комерційні банки направляють інформацію щодо підозрілих операцій своїх клієнтів. Відповідно, саме Держфінмоніторинг (а не НБУ) — перша сходинка оскарження будь-яких неправомірних дій банку, аргументованих вимогами фінмону. Пікантність у тому, що критерії кожен банк вигадує сам, ніде не публікує і нічого клієнту не зобов’язаний пояснювати, окрім завченого «відповідно до вимог фінансового моніторингу». Отже, якщо ваш платіж заблокують або рахунок заморозять чи, наприклад, узагалі відмовлять вам у банківському обслуговуванні, за подробицями доведеться іти якраз до Проніна.
О, я просто впевнена, що служба під його началом «розквітне», як ніколи.
Стара Банкова
Отже, станом на зараз офіс президента взяв під прямий контроль митницю, податкову та фінмон. Але навряд чи вони це роблять заради омріяного наскрізного аудиту та боротьби з «тінню». Трохи не тієї кваліфікації кадри підібралися. Швидше, наявний ресурс використають для побудови корупційного грошепроводу під керівництвом людей із дуже специфічними навичками, під наглядом Татарова та «за підтримки» СБУ.
Політичне пояснення цих пертурбацій легко знаходиться у бажанні офісу позбавити будь-якого впливу Давіда Арахамію, який через «свого» голову податкового комітету Гетманцева довгий час тримав у руках ключі від усіх сейфів країни. Голова фракції «Слуга народу» давно дратував офіс нестримним бажанням вийти на власний політичний трек, та ще й спробував, не спитавши старших, затоваришувати з новообраною американською владою. Та останньою краплею стала нездатність Девіда Брауна відрізнити ткача від шевця. Подейкують, що саме помічник Арахамії організував інтерв’ю журналіста УП Михайла Ткача з одним із братів Веселих для розслідування , що викриває подробиці, як офіс узяв під контроль «Карпатнафтохім».
Економічне пояснення усього, що відбувається, сягає ще часів Стародавнього Єгипту. Де у передчутті неминучої смерті фараон починав зносити у піраміду все найцінніше, від скринь із золотом до симпатичних чайних ложечок, щоб забрати у наступне, після правління, життя. Очевидне бажання офісу сконцентрувати у своїх руках ті самі ключі від усіх сейфів неминуче обернеться на наполегливе запрошення віднести в їхню піраміду і наші з вами скрині та ложечки. Чи використають Зеленський з Єрмаком їх для нової передвиборчої кампанії, чи заберуть із собою у «загробне» постполітичне життя, не так уже й важливо. Важливо, що скидатися доведеться усім.
Джерело: zn.ua (Економіка)Новини рубріки
Термін перебування на обліку в Службі зайнятості зросте до 12 місяців
17 січня 2025 р. 15:44
Україна та ЄС схвалили нові рішення для підтримки "транспортного безвізу"
17 січня 2025 р. 15:42