НБУ: банківська система нині добре капіталізована (інфографіка)

24 січня 2025 р. 16:28

24 січня 2025 р. 16:28


Нарощення капіталу українськими банками має значний позитивний ефект для економіки.

Такого висновку дійшли фахівці Національного банку під час підготовки грудневого Звіту про фінансову стабільність, пише НБУ.

У дослідженні оцінюються вигоди та втрати для економіки залежно від рівня достатності капіталу українських банків.

НБУ: банківська система нині добре капіталізована (інфографіка)

Вигода від нарощення капіталу полягає в тому, що його запас забезпечує стійкість фінансової системи та знижує ймовірність настання криз, а отже, економічних втрат від них.

На противагу, жорсткіші вимоги до капіталу можуть сповільнити кредитування та зростання економіки.

Дослідження для України показало, що підтримка достатності капіталу 1 рівня щонайменше на рівні 15% має значні позитивні ефекти для економіки.

Результати дослідження для України не унікальні, в багатьох країнах, де проводилися такі дослідження, оптимальний рівень достатності капіталу також виявлявся значно вищим, ніж мінімальні вимоги.

Необхідна «подушка безпеки» формується як під впливом регуляторних вимог, так і самооцінки банків.

Сприяти утриманню капіталу банків на бажаному рівні можуть буфери капіталу. У січні 2025 року норматив достатності капіталу 1 рівня в банківській системі становить майже 17%.

Водночас певний негативний вплив на капітал матиме підвищення податку на прибуток банків за 2024 рік до 50%, що відобразиться в капіталі за підсумками формування банками річної фінансової звітності.

Накопичений запас капіталу сприятиме подальшому комфортному формуванню українськими банками буферів капіталу, коли вони будуть упроваджені за аналогією з європейськими країнами. Рішення про впровадження буферів консервації капіталу та системної важливості буде прийняте після оцінки стійкості банків та банківської системи 2025 року.

До певної міри значна капіталізація банків — це наслідок стриманого кредитування в періоди глибокої кризи, спричиненої війною. З поліпшенням економічних умов цей запас капіталу забезпечуватиме подальше нарощення кредитного портфеля.

Раніше ми писали , що Національний банк України прогнозує, що відновлення економіки триватиме, хоча й буде обмеженим через наслідки війни. За оцінками НБУ, у 2024 році реальний ВВП України зріс на 3,4%, що менше за жовтневий прогноз НБУ. Темпи економічного зростання сповільнилися порівняно з 2023 роком.

Довідка Finance.ua:

  • Правління Національного банку України 23 січня 2025 року ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 14,5% річних. Це рішення спрямовується на підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. Стримування цінового тиску, ймовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики.
  • Разом з обліковою ставкою на 1 в. п. підвищуються ставки за депозитними сертифікатами овернайт, тримісячними депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування — до 14,5%, 17,0% та 17,5% відповідно.

  • НБУ витратив на інтервенції на міжбанківському валютному ринку в грудні 2024 року 5,3 млрд доларів. Це пояснюється значними обсягами міжнародної допомоги. Про це заявив заступник голови НБУ Юрій Гелетій на брифінгу на Youtube.

Зберігайте гроші на депозиті. Каталог з найкращими варіантами вже на Finance.ua.

Вибрати депозит

НБУ: банківська система нині добре капіталізована (інфографіка)

Джерело: finance.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua