Профільна асоціація: пропозиція Трампа щодо металів - це можливість для України, а не «розплата» за допомогу

04 лютого 2025 р. 18:43

04 лютого 2025 р. 18:43


Пропозицію Дональда Трампа «розплатитися» рідкісноземельними металами за підтримку з боку Сполучених Штатів в Україні слід розглядати як шанс розвинути власну галузь критичних металів.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у дописі Національної асоціації добувної промисловості України у Фейсбуці .

«Пропозиція Трампа – це водночас виклик і можливість для України. Ми повинні розглядати її не як "розплату", а як шанс розвинути власну галузь критичних металів . Для цього необхідна чітка стратегія, підтримка з боку держави та активна участь у міжнародних ініціативах», – йдеться у повідомленні.

В асоціації нагадали, що Китай зараз контролює понад 80% світового ринку рідкісноземельних металів. Водночас США та ЄС активно шукають альтернативні джерела, щоб зменшити залежність від Китаю.

«Україна могла б стати частиною цієї стратегії, але для цього потрібні серйозні інвестиції та реформи», – зауважили в асоціації.

Там нагадали, що 16 жовтня 2024 року Президент Володимир Зеленський в рамках Плану перемоги презентував стратегію щодо виконання союзницьких гарантій та обов’язків перед партнерами, які також опинилися під ударом розриву глобальних сировинних ланцюгів в процесі деглобалізації світової торгівлі. Вона передбачає укладення зі стратегічними партнерами спеціальної угоди щодо спільного захисту наявних у країні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

«Таким чином вся галузь та регуляторні органи отримали чітку дорожню карту розвитку в умовах воєнного стану. Щоб План перемоги став дієвою стратегією, необхідно розробити конкретні кроки його реалізації та усунути бар’єри, які гальмують розвиток. Бізнес вже давно визначив ключові зміни, які потрібні для розблокування потенціалу критичної сировини», – зазначили в асоціації.

Там також додали, що дієвим інструментом реалізації Плану має стати Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оновлення Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року та регулювання деяких питань стосовно корисних копалин і компонентів стратегічного та критичного значення». Як зазначається, цей закон містить низку положень, що мають усунути вищезазначені бар’єри, зокрема:

- Розвиток мінерально-сировинної бази . Передбачає масштабну розвідку родовищ, зокрема стратегічної та критичної сировини, попит на яку зростає. Видобуток досі спирається на радянські розвідки. Через війну фінансування галузевих досліджень практично відсутнє. В асоціації наголосили, що також необхідні додаткові ініціативи з інтенсифікації приватної геологорозвідки.

- Стратегічне партнерство з ЄС . Україна інтегрується в європейські ініціативи (ERMA, EBA), посилюючи роль у постачанні критичних ресурсів.

- Нові визначення у законодавстві : стратегічна сировина – ключові ресурси для економіки та оборони, можливий дефіцит; критична сировина – матеріали без замінників із ризиком перебоїв у постачанні.

- Формування переліків стратегічних ресурсів . Кабмін затверджуватиме списки копалин і ділянок надр для інвесторів – через УРП або аукціони.

- Фінансове забезпечення : 258,2 млн грн щороку (2025-2030 рр.). Загальний бюджет – 11,1 млрд грн (з держбюджету 3,57 млрд грн).

- Зняття секретності . Розкриття даних про запаси корисних копалин для стимулювання інвестицій та розвитку видобутку.

Як повідомлялося, президент США Дональд Трамп запропонував, щоб Україна компенсувала фінансову підтримку США у війні проти Росії постачанням рідкісноземельних металів. Він заявив, що США надали Україні підтримку на суму «близько 300 млрд» і тепер хочуть «урівноваження». Україна, на його думку, має «дуже цінні рідкісноземельні метали», які можуть стати основою для угоди.

Водночас канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував ідею Трампа щодо постачання рідкісноземельних металів з України до США в обмін на фінансову допомогу. На його думку, такі ресурси мають слугувати передусім відновленню країни, а не ставати розмінною монетою в міжнародних угодах.

Профільна асоціація: пропозиція Трампа щодо металів - це можливість для України, а не «розплата» за допомогу

Джерело: ukrinform.ua (Економіка)