Приватні виробники озброєння торік працювали на 37% спроможностей через відсутність держзамовлень – Технологічні сили

06 лютого 2025 р. 13:34

06 лютого 2025 р. 13:34


Ключові факти

  • Згідно із повідомленням, приватні виробники ОПК через відсутність держзамовлень не виготовили понад 1,7 млн одиниць дронів та засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), попри наявні для цього потужності.
  • Зазначається, що загалом підприємства могли б виготовляти 4700 одиниць такої техніки на день, якби державні замовники безперебійно їх контрактували. Загальна вартість такого обсягу техніки оцінюється у майже $2 млрд.
  • За словами виконавчої директорки Технологічних Сил України Катерини Михалко, за час повномасштабного вторгнення неодноразово піднімалося питання нарощення спроможностей виробництва всіх видів озброєння і більшість виробників приватного сектору ОПК інвестують у масштабування виробництва.
  • Втім, відсутність безперебійних, прогнозованих закупівель державними замовниками завадила виробити та поставити армії таку кількість техніки, пояснила Михалко.
  • Виробники також вказують на втрачені валютні надходження, які могли б надійти в Україну, якби вони могли використати не завантажені державою спроможності для виконання іноземних контрактів для країн-союзників.

Контекст

У 2024-му Україна перевиконала план із виготовлення 1 млн дронів , новою амбітною метою є виробництво 3000 крилатих ракет. 19 листопада 2024-го президент Володимир Зеленський, виступаючи у Верховній Раді, презентував План внутрішньої стійкості , який передбачає виробництво у 2025 році щонайменше 30 000 далекобійних дронів і 3000 крилатих ракет і ракет-дронів. Що стоїть за цими планами, які виклики можуть виникнути та які ракети вже випускає Україна, читайте в матеріалі Forbes .

У сфері ОПК працює понад 600 вітчизняних компаній, які загалом забезпечують 300 000 робочих місць, за даними президента.

До українських приватних виробників озброєння звернулися 20 країн – членів НАТО щодо партнерства або постачання військової техніки, йшлося в опитуванні Технологічних сил України.

У державному бюджеті на 2025 рік уряд передбачив понад 55 млрд грн на виробництво озброєння і військової техніки . Зокрема, передбачено 54,55 млрд грн на виконання державних цільових програм реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу, розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення. Ще передбачено виділення 500 млн грн на реалізацію Програми фінансової підтримки підприємництва оборонного комплексу.

24 січня 2025-го міністр оборони Рустем Умєров подав до уряду подання на звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова , а ще вирішив не продовжувати контракт із Мариною Безруковою, чинною директоркою Агенції оборонних закупівель, і призначити гендиректора Державного оператора тилу Арсена Жумаділова замість неї. Кліменкова та Безрукову міністр оборони назвав тим, хто «провалив роботу» із закупівель озброєння.

Приватні виробники озброєння торік працювали на 37% спроможностей через відсутність держзамовлень – Технологічні сили

Джерело: forbes.ua (Новини)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua