Трамп: торгові війни чи рішучі лідерські ходи

07 лютого 2025 р. 07:42

07 лютого 2025 р. 07:42


Як було і обіцяно, Дональд Трамп запровадив тарифи. Введено мита на імпорт до США товарів з Канади та Мексики, правда пізніше процедури були відкладені на певний час після розмов з лідерами цих країн, які пообіцяли американському президенту прийняти необхідні заходи

Окрім уже запроваджених 25%, Трамп ввів ще 10% мито на товари з Китаю. Наступними за натяками Трампа можуть бути і європейські товари. Більш м’яка позиція з боку Трампа поки що простежується тільки до Великої Британії, утім, щодо теми тарифів остаточна крапка з британцями також ще не поставлена.

Китай відповів Трампу аналогічними діями щодо товарів зі США та ініціював розслідування щодо компанії Google через ймовірне порушення антимонопольного законодавства. У ЄС заявили, що потенційна «торгова війна» між США та Європою нашкодить обом сторонам. Лідери Франції та Німеччини підкреслили, що на тарифну політику можуть відповісти тією ж монетою. Загалом, з боку європейців сприйняття можливих «тарифних кроків» Трампа було виваженим, ба більше, вони продемонстрували готовність вести конструктивний діалог щодо болючих для американського президента питань.

Зрештою, тарифна політика Трампа не нова. Зрозуміла і його стратегія вирішувати ключові внутрішні проблеми через використання американської економіки для примусу інших країн до поступок. Багато хто стверджує, що масштабні «торгові війни», заявлені Трампом, далеко не найефективніша політика в занадто глобалізованому світі. Скоріш за все, для внутрішніх адептів Трампа, подібні кроки є плюсами до політичного іміджу діючого президента. Утім, фахівці, в тому числі американські, зазначають, що наслідки недостатньо продуманого запровадження тарифів так чи інакше відобразиться на кінцевих споживачах, хоча й сплачуватиме їх бізнес. І все ж таки, переважна кількість аналітиків схильні до варіантів, за яких будуть знайдені можливості для укладення таких угод, щоб добре працювали як на Америку, так і на прогресивний світ.

Тарифне протистояння за другого терміну президентства Дональда Трампа ще раз підтвердило мінливий президентський характер, який може стати яскравим відображенням зовнішньої політики США. У свідомості багатьох Трамп – це гравець, що передусім дбає про можливість заявити про перемогу, а не про суть угоди. Розуміння цих аспектів дуже потрібно для українського керівництва, яке прагне заручитися його підтримкою задля досягнення справедливих умов припинення війни.

Хай там як, але у загальному підсумку Трамп прагне стати не автором конфліктів, але автором мирних угод, і, як він сам каже, досягати цього буде через силу. У Трампа і республіканців є рідкісна можливість серйозно знесилити «вісь зла» в обличчі Росія-Китай-Північна Корея-Іран через задіяння різних механізмів і факторів впливу. Це комбінація рішучих лідерських ходів, на які спроможний саме Трамп. До прикладу, одним серед багатьох інших факторів американського впливу може бути Україна.

Едуард Єфіменко

Останні статті

06 лютого 2025

09 грудня 2024

25 листопада 2024

18 листопада 2024

Трамп: торгові війни чи рішучі лідерські ходи

Джерело: ua-independent.com (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua