Обрахувалися. ДПС нарахувала «зайві» 50 млн грн податків компанії Kronospan. Як їх вдалося скасувати – кейс Ради бізнес омбудсмена

08 лютого 2025 р. 09:31

08 лютого 2025 р. 09:31


У 2007 та 2015 роках деревообробна компанія Kronospan отримала позики від іноземних фінансових установ. Це стало причиною розгляду коригувань податкової, з’ясувала Рада бізнес-омбудсмена . Примітно, що ставки позик скаржника відповідали ринковим, тому підстав для їх коригування (дисконтування) не було. Для чого існує дисконтування?

Кредити, надані на неринкових умовах , можуть створювати додаткову вигоду для підприємства. Дисконтування дозволяє оцінити різницю між ринковою вартістю позики та фактичною вартістю отриманого кредиту. Це допомагає визначити базу оподаткування з податку на прибуток, і запобігти протиправному ухиленню від сплати податків.

Перевіряючи Kronospan, податкова дисконтувала позики станом на 2019 рік, а не на дату їх отримання, використавши відповідну облікову ставку НБУ.

Проаналізувавши матеріали справи та судову практику, зокрема Верховного Суду, відомості про кредитні ставки в іноземних країнах , Рада підтримала підприємство.

Акт податкової перевірки не містив обґрунтування, чому відомство обрало для дисконтування позик саме 2019 рік. В цей рік підприємство не вносило жодних істотних змін в отримані позики, які могли б вплинути на фінансові результати та податкові зобов’язання.

Інспектор Ради обговорив справу щодо результатів перевірки на зустрічі з Державною податковою службою України. Регіональна податкова повідомила, що обрала помилкову дату для полегшення підрахунків додаткових податкових зобов’язань. Такі дії податківців – грубе порушення норм податкового законодавства. Дисконтування позик здійснюється лише за наявності законних підстав — отримання позик на неринкових умовах, або подальше внесення до них істотних змін.

Податкова не здійснила перевірку ринковості ставки за кредитами скаржника в країні отримання позики, з’ясували інспектори Ради. Якщо отримані скаржником позики мали ринкові ставки, дисконтування не мало б проводитися, – різниця податкових зобов’язань становила б 0 грн. Замість перевірки ринковості отриманих позик, податкова помилково застосувала ставки НБУ , станом на випадково обраний рік.

Обрахувалися. ДПС нарахувала «зайві» 50 млн грн податків компанії Kronospan. Як їх вдалося скасувати – кейс Ради бізнес омбудсмена /Фото 1

Обрахувалися. ДПС нарахувала «зайві» 50 млн грн податків компанії Kronospan. Як їх вдалося скасувати – кейс Ради бізнес омбудсмена /Фото 2

Обрахувалися. ДПС нарахувала «зайві» 50 млн грн податків компанії Kronospan. Як їх вдалося скасувати – кейс Ради бізнес омбудсмена /Фото 3

Проаналізувавши кредитні ставки у країні одержання скаржником позик у 2007 та 2015 роках, Рада встановила: ставки позик Kronospan відповідали ринковим, а тому не мали дисконтуватися. Податкова помилилася в розрахунках і коригуваннях від’ємного значення податку на прибуток.

За сприяння Ради, ДПС скасувала рішення про заниження Kronospan доходу на суму понад 1 млрд грн і донарахування понад 50 млн грн податків.

[email protected]

Обрахувалися. ДПС нарахувала «зайві» 50 млн грн податків компанії Kronospan. Як їх вдалося скасувати – кейс Ради бізнес омбудсмена

Джерело: forbes.ua (Бізнес)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua