Банки профінансували відновлення енергетичної інфраструктури на майже 17 млрд грн за 10 місяців

10 квітня 2025 р. 13:28

10 квітня 2025 р. 13:28


З 1 червня 2024 по 31 березня 2025 року банки отримали 4 086 заявок на кредитування відновлення енергетичної інфраструктури на суму 83,9 млрд грн та почали фінансування на 16,7 млрд грн.

Про це інформує пресслужба регулятора.

За даними опитування 20 банків, станом на початок квітня обсяг валового портфеля кредитів на енергетичні потреби юридичних осіб, з урахуванням погашення, складає 10,1 млрд грн.

Про фінансування бізнесу

Зокрема, за даними опитування, за березень:

  • отримано 207 заявок від бізнесу на суму 2,27 млрд грн;
  • схвалено 95 заявок на суму 2,28 млрд грн;
  • надано 118 кредитів загальним обсягом 2,6 млрд грн.

Загальна профінансована з червня потужність генерації за наданими бізнесу позиками становить понад 639 мВт.

Найбільші обсяги коштів виділено на:

  • придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (260 мВт);
  • побудову СЕС (190 мВт);
  • купівлю дизельних та бензинових генераторів (128 мВт).

Проєкти фінансуються у 21 області країни.

Кредити на енергетичні потреби бізнесу часто потребують проєктування, закупівлі обладнання та поетапного фінансування, тому фактичні обсяги наданих кредитів менші за заявлені. Сума заявок завищена через подачу їх в кілька банків і подальший вибір одного або відмову на користь альтернативних джерел фінансування.

Кредити для населення

Банки кредитують і населення. Упродовж березня громадянам надано 533 кредити на енергетичні потреби на суму 99 млн грн , а загалом із червня – 6 799 кредитів на суму 936 млн грн.

Обсяг валового портфеля кредитів фізичним особам на зазначені цілі з урахуванням погашення становить 789 млн грн.

За сприяння Національного банку 20 банків з часткою понад 85% чистих активів сектору підписали в червні 2024 року меморандум про готовність фінансувати відновлення енергетики.

Пропозиції банків ураховують потреби різних категорій малого, середнього та великого бізнесу і домогосподарств. Зокрема, підприємці можуть залучати фінансування для проєктів з будівництва сонячних, вітрових чи біогазових станцій, побудови газотурбінних та газопоршневих електростанцій, придбання промислових акумуляторів, накопичувачів тощо.

Базова ставка кредитування відповідно до зазначеного меморандуму – від 13,5% річних (або UIRD3M + 0,5% на перший рік фінансування, а далі – не більше UIRD12M +3%).

Нагадаємо, Ощадбанк запропонував підприємствам ММСБ доступні кредити на придбання альтернативних джерел енергії за державною програмою "Доступні кредити 5-7-9%" або за індивідуальними умовами зі ставкою від 13,5%.

Окрім Ощадбанку, подібне кредитування пропонує і ПриватБанк . Він також відкрив прийом заявок за програмою пільгового кредитування українського малого бізнесу та підприємців на купівлю електрогенераторів, джерел безперебійного живлення, сонячних та газопоршневих електростанцій, твердопаливних котлів тощо – всього, що потрібно для енергонезалежності.

Банки профінансували відновлення енергетичної інфраструктури на майже 17 млрд грн за 10 місяців

Джерело: delo.ua (Бізнес)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua