вологість:
тиск:
вітер:
НБУ залишив облікову ставку на рівні 15,5% та погіршив прогноз зростання економіки
Подарунок для справжніх лідерок та лідерів
Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз
Ключові факти
- НБУ планує і надалі утримувати ставку на рівні 15,5%. Зниження ставки регулятор очікує після проходження піка цінового сплеску.
- Нинішня стадія підвищення ставки, на думку НБУ, збільшила дохідність гривневих інструментів та, відповідно, збільшила попит на них. «Сукупний чистий попит на строкові депозити й ОВДП у березні був найбільшим за останні 10 місяців», – зазначили в Нацбанку.
- Зниження інфляції НБУ очікує з літа 2025 року, а на кінець року вона повернеться до однознакового значення – 8,7%. Цьому мають сприяти нові врожаї, поліпшення ситуації з постачанням електроенергії та помірніший тиск з боку ринку праці. Додатково на зниження інфляції працюватиме зменшення цін на нафту у світі.
- Відновлення економіки у першому кварталі було стриманим через руйнування росіянами газової інфраструктури. У зв’язку з цим потрібно було імпортувати додаткові обсяги газу. Торговельні війни адміністрації президента США Дональда Трампа поки не позначились на економіці України, однак в майбутньому стримуватимуть її зростання, вважають в НБУ.
- «Тарифні війни, ймовірно, призведуть до певного послаблення зовнішнього попиту на окремі товари українського експорту, хоча агропродукція залишатиметься затребуваною навіть в умовах охолодження світової економіки», – прогнозує регулятор.
- Крім цього, попри певне пожвавлення ринку праці, відчутно стримує економічне зростання дефіцит кваліфікованих працівників.
- Через вказані фактори НБУ переглянув свій прогноз зростання ВВП України у 2025 році з 3,6% до 3,1%.
- Ключові ризики для економіки пов’язані насамперед з війною. Це ризики подальшого руйнування інфраструктури, виникнення додаткових бюджетних витрат на оборону, поглиблення негативних міграційних тенденцій та проблеми на ринку праці.
- «Ці ризики додатково посилюються через зростання геополітичної невизначеності та активізацію деглобалізації, у тому числі внаслідок стрімкого загострення торговельних протистоянь у світі», – зазначили в НБУ.
Контекст
У 2024 році НБУ неодноразово недооцінював реальну динаміку інфляції. У січневому Інфляційному звіті НБУ (2024 року) прогнозував інфляцію на рівні 8,6% до кінця року, а у квітні навіть покращив цей показник до 8,2%. У жовтні, після того, як споживча інфляція досягла 8,3%, НБУ оновив прогноз на грудень до 9,7%. Однак фактичний результат перевищив очікування, досягнувши 12%.
Це значне відхилення між прогнозами та реальними показниками змусило НБУ кардинально змінити монетарну політику. На початку року регулятор заявляв про поступове зниження облікової ставки, однак уже влітку риторика змінилася на обережне припущення про можливість зниження ставки лише у 2025 році. До грудня НБУ був змушений перейти до підвищення облікової ставки , що стало поворотом на 180 градусів у його політиці.
Квітневе рішення залишити облікову ставку на поточному рівні констатує завершення стадії підвищення, що тривала з грудня 2024-го. За цей час облікова зросла з 13% до 15,5%.

Новини рубріки

Країни з найбільшою кількістю працевлаштованих українців
20 квітня 2025 р. 15:34

Завдяки «митному безвізу» з початку року оформили майже 26 тисяч транзитних декларацій
20 квітня 2025 р. 15:07

Відсьогодні Україна переходить на європейські митні правила
20 квітня 2025 р. 14:53