У Нацбанку розповіли, коли в Україні сповільниться інфляція

17 квітня 2025 р. 16:01

17 квітня 2025 р. 16:01


Національний банк України прогнозує зниження інфляції влітку і вихід на однозначні показники до кінця 2025 року. Про це заявив глава НБУ Андрій Пишний під час брифінгу , коментуючи поточну макроекономічну ситуацію і перспективи розвитку економіки.

За його словами, починаючи з літа 2025 року, очікується сповільнення зростання цін у річному вираженні практично в усіх основних категоріях товарів і послуг. Зокрема, позитивний вплив на інфляційні процеси матиме прогнозоване зростання обсягів врожаю, що дасть змогу значно знизити продовольчу інфляцію вже з третього кварталу. Надалі, за оцінками НБУ, вона стабілізується на відносно низькому рівні.

Крім того, голова центробанку зазначив, що основні інфляційні чинники поступово втрачають силу. На це впливає ціла низка чинників: реалізація заходів монетарної політики НБУ, поліпшення ситуації в енергетичному секторі, стабілізація на ринку праці та помірний тиск з боку споживчого попиту. Додатковим стримувальним елементом стане можливе зниження світових цін на нафту на тлі глобальних торгівельних напружень.

Ми очікуємо, що наприкінці поточного року інфляція сповільниться до рівня 8,7%, а 2026 року - сягне цільового значення у 5%, - наголосив Пишний.

Він також нагадав, що в перші місяці 2025 року інфляція демонструвала прискорення: у березні її річний показник сягнув 14,6%, що стало результатом низки негативних факторів. Серед них - наслідки слабкого врожаю торік, підвищення цін на підакцизні товари, збільшення витрат підприємств на енергоносії та оплату праці, а також високий рівень споживчого попиту, що зберігається.

В умовах посиленого інфляційного тиску НБУ вирішив зберегти облікову ставку на рівні 15,5%. За словами Пишного, це рішення покликане утримати стабільність валютного ринку, зафіксувати інфляційні очікування і сприяти плавному поверненню інфляції до цільових орієнтирів.

Згідно з даними Держстату, річна інфляція в березні становила 14,6%, а порівняно з лютим - 1,5% . З початку року ціни зросли на 3,5%. Особливо відчутно подорожчали харчові продукти та безалкогольні напої - у середньому на 17,4% за рік. Лідерами зростання стали яйця (+44,7%), соняшникова олія (+35,4%), овочі (+32,3%) і вершкове масло (+31,9%).

Для порівняння, у січні річна інфляція становила 13,4%, у грудні минулого року - 12%, а пік було зафіксовано в травні 2023 року - 15,3%.

У Нацбанку розповіли, коли в Україні сповільниться інфляція

Джерело: socportal.info (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua