З червня Україна втратить торговельні пільги ЄС: чого очікувати

17 квітня 2025 р. 19:08

17 квітня 2025 р. 19:08


Дія автономних торговельних преференцій (АТП), запроваджених Європейським Союзом для підтримки України, завершиться на початку червня 2025 року. Як зазначає Віктор Конев у своїй аналітичній публікації « Скасування торговельних преференцій ЄС. Чотири сценарії для українського експорту », перспективи їхнього продовження залишаються туманними, що породжує значну невизначеність у сфері торгівлі між Україною та ЄС.

Які результати дали АТП?

З часу впровадження АТП, які дозволили українським виробникам постачати товари до ЄС без обмежень у межах квот Угоди про вільну торгівлю, експортні показники значно зросли:

У 2024 році обсяг експорту, що перевищує встановлені квоти, сягнув 4 млрд доларів США (для порівняння: у 2021-му — лише 1,8 млрд).
Питома вага ЄС у загальному експорті товарів, що підпадають під квотування, зросла до 42%. Кількість товарних позицій, які перевищили квоти, зросла з 11 у 2021 році до 18 у 2024-му.

Серед лідерів українського експорту до країн Євросоюзу у 2024 році — сільгосппродукція :

  • Кукурудза: $2,3 млрд — удвічі більше, ніж у 2021 році.
  • Пшениця: $1,1 млрд — приріст у 22 рази.
  • М’ясо птиці: $392 млн — зростання у 1,8 раза.
  • Цукор: $204 млн — у 18 разів більше, ніж три роки тому.

Що може статися після скасування преференцій?

Найгірший сценарій

У разі повного повернення до старих умов Угоди про вільну торгівлю з ЄС, обсяг українського експорту може зменшитися на 1,5 млрд доларів у порівнянні з 2024 роком. Окрім цього, держбюджет недоотримає близько 89 млн доларів податкових надходжень. Сукупно це може означати втрату 3,6% від загального експорту країни і зниження ВВП на 0,8%. При цьому митні збори знову торкнуться майже 85% постачань з України до ЄС.

Умовно негативний варіант

Якщо Євросоюз відновить квоти лише для окремих категорій чутливих товарів (наприклад, зерно, цукор, м’ясо птиці, мед), залишивши інші без змін, втрати для України будуть дещо меншими — приблизно 1,2 млрд доларів експорту та 69 млн доларів фіскальних надходжень. У цьому разі падіння експорту становитиме 2,9%, а ВВП — 0,7%.

Оптимістичний прогноз

За найбільш сприятливих умов — розширення квот для ключових товарів та скасування інших обмежень — Україна може навіть отримати вигоду: додатковий експорт на 77 млн доларів і надходження в бюджет ще 5 млн. У той же час, втрати бюджету ЄС оцінюються у 8 млн доларів. Ефект для економіки України буде скромним, але позитивним — +0,19% до експорту та +0,04% до ВВП.

Аналітики наголошують: хоча оптимістичний сценарій виглядає найбажанішим, його реалізація передбачає тимчасове збереження нинішньої торговельної підтримки до набуття Україною повноправного членства в ЄС. Усі інші варіанти означають або значне, або помірне скорочення обсягів постачання українських товарів на європейський ринок.

Раніше у НБУ спрогнозували, як торговельні війни у світі вплинуть на економіку України .

З червня Україна втратить торговельні пільги ЄС: чого очікувати

Джерело: zn.ua (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua