вологість:
тиск:
вітер:
Санкції проти Росії: чому РФ затягує мирні переговори, а Штати не зацікавлені йти їй на поступки
Санкції проти Росії є центральний елемент переговорів США з РФ щодо завершення війни в Україні. Однак не все у питаннях санкцій вирішує США, вплив ЄС на санкції також значний. Тобто виключення ЄС та України з переговорів може підірвати стратегію санкцій Вашингтона. Про це пише Atlantic Council.
Видання зазначає, що США дійсно мають значний вплив на російську економіку. Перш за все, через "традиційну сили долара у світовій економіці". Крім того, Штати зберігають важелі впливу на нафтові доходи Росії, що вона отримує від Китаю та Індії, зокрема через вторинні санкції. Так, 10 січня цього року Мінфін США визначив двох найважливіших експортерів нафти з Росії, а саме "Газпром нафта" та "Сургутнафтогас", і це призвело до того, що китайські та індійські нафтопереробні заводи скасували свої замовлення та знайшли альтернативних постачальників на Близькому Сході. Також 12 березня Трамп не став продовжувати дію ліцензії американського Мінфіну 8L, яка дозволяла здійснювати енергетичні операції з санкціонованими російськими суб'єктами господарювання відповідно до цінового обмеження. І тепер компанії, які продовжують здійснювати угоди з санкціонованими російськими енергетичними суб'єктами, піддають себе ще більшій загрозі санкцій США.
Однак при цьому ЄС, як історичний торговий партнер РФ, контролює важелі, які завдають Росії найбільшого економічного болю. Зокрема ЄС контролює найбільшу частину заблокованих російських активів і є основним арбітром відновлення зв'язку Росії зі SWIFT23. При цьому перепідключення до SWIFT - одна з головних вимог РФ.
Тобто якщо Штати в односторонньому порядку вирішать скасувати свої санкції проти Росії в рамках узгодженої угоди щодо війни в Україні, Росія все одно буде підлягати європейським санкціям і обмеженням. Більш того, ЄС обговорює нові санкції проти Росії до "безумовного виведення" російських військ з України. Також ЄС та його держави-члени контролюють більшість заблокованих активів Росії. З приблизно 280-300 мільярдів доларів заблокованих активів Центробанку РФ та Фонду національного добробуту щонайменше 215 мільярдами доларів в доступі ЄС. І звичайно ЄС вирішить, чи і коли Росія відновить доступ до європейського енергетичного ринку, і чи будуть зняті цінові обмеження та інші обмежувальні економічні заходи, які вводять європейці.
Переговори тривають
Росія намагається затягнути переговори, щоб добитися зняття санкцій. Видання вважає, що це свідчить про складну економічну ситуацію країни та труднощі у фінансуванні війни. Звісно, що найболючішими для Росії є санкції щодо нафти та газу, а також платіжних систем.
Видання нагадує, що найбільше від санкцій постраждав "Газпром". Вперше з 1999 року компанія зафіксував чистий збиток у розмірі 7 мільярдів доларів у 2023 році та чистий збиток у розмірі 12,89 мільярда доларів у 2024 році. У лютому 2025 року обсяги експорту морської сирої нафти Росії впали на 9% за місяці, тоді як експортні надходження знизилися на 13%.
Санкції проти фінансового сектору Росії обмежили її можливість доступу до міжнародних боргових ринків. Щоб покрити дефіцитні витрати, Росія замість цього звернулася до випуску внутрішніх облігацій, а також до свого Фонду національного добробуту (NWF), але через три роки війни її ліквідні активи скоротилися на 60%. Більш того, 2025 рік може бути останнім роком, коли РФ може покладатися на NWF для покриття свого фіскального дефіциту. Крім іншого, зняття санкцій може пом'якшити інфляцію та перегрівання економіки, через які Центробанк РФ підвищити процентні ставки до максимуму в 21 в.п.
Наслідки зняття санкцій для США
Експерти вважають, що зняття санкцій проти Росії може мати значні наслідки для глобального домінування США в енергетиці та фінансах. Адже з 2022 року Штати зіграли вирішальну роль у заповненні енергетичного розриву, що виник через Росією, ставши найбільшим у світі експортером СПГ. Понад 80 відсотків експорту СПГ США зараз відправляється до Європи. Хоча 17 відсотків імпорту СПГ в Європу все ще надходять з Росії, ЄС поставив за мету ліквідувати російський імпорт нафти і газу до 2027 року.
Однак здатність Штатів щодо збільшення продажів СПГ також обмежена. Наразі у галузі існують певні коливання через непередбачувані капітальні витрати та погіршення економічних перспектив, зокрема через 25-50-відсоткові тарифи на сталь, які є життєво важливими для будівництва об'єктів СПГ. Крім того, ринок природного газу США сильно залежить від відповідного видобутку газу з нафтових свердловин. Якщо санкції щодо російської енергетики будуть зняті, потенційне збільшення світових поставок нафти може призвести до зниження цін на нафту, що може уповільнити буріння нафти в США та зменшити видобуток природного газу.
Крім того, Росія є конкурентом США на ринку СПГ. До війни в Україні РФ мала амбітні плани збільшити експорт СПГ до 100 мільйонів тонн на рік до 2030 року, порівняно з трохи менше 35 мільйонами тонн у 2024 році. Тобто, якщо санкції будуть пом'якшені, експорт енергії Росії може значно збільшитися.
Також скасування санкцій проти Росії може зменшити фінансове домінування США, підірвати силу фінансових санкцій США. Видання нагадує, що 2014 року Центробанк РФ розробив російську версію SWIFT під назвою Sistema Peredachi Finansovykh Soobcheny (SPFS). Він також створив Національну платіжну систему Mir. Російські банки також випустили картки Mir та UnionPay з ко-бейджами, що дозволяє росіянам скористатися значною присутністю UnionPay у 180 країнах. І нарешті, Росія також є основним рушієм і прихильником порядку денного дедоларизації в рамках БРІКС. Москва використовує БРІКС як платформу для підтримки прийняття альтернативних валют для торгівлі та резервів, що прямо суперечить інтересам США.
В ЄС є противники проти санкції
Є проблеми в ЄС - адже Союз повинен колективно підтримувати санкції проти Росії, а не переходити до автономних санкційних режимів. ЄС повинен одноголосно поновлювати санкції проти Росії кожні шість місяців. Цього року продовження секторальних санкцій має відбутися в січні та липні, тоді як списки мають бути продовжені у березні та вересні. І Угорщина зірвала процес оновлення як у січні, так і в березні, погодившись на це лише після отримання певних поступок від ЄС.
Західні держави повинні рухатися узгоджено щодо зняття або посилення санкцій задля миру в Україні. А передчасне скасування санкцій може сприяти відновленню російської економіки та військового потенціалу.

Новини рубріки

Чи можна отримати паспорт громадянина України за довіреністю
19 квітня 2025 р. 13:37

Росія "проїдає" свої запаси: як зменшився російський Фонд нацдобробуту і чому
19 квітня 2025 р. 13:18

Волл-стріт знижує прогнози фондового ринку на тлі побоювань щодо мит Трампа
19 квітня 2025 р. 13:17