Кандидати-шахраї: реальні кейси та як від цього вберегтися

18 квітня 2025 р. 21:12

18 квітня 2025 р. 21:12


Ми часто чуємо про шахраїв на ринку праці, але здебільшого асоціюємо їх з роботодавцями, які створюють фейкові вакансії та обдурюють довірливих шукачів. Однак шахрайство поширене й серед кандидатів і працівників. Підроблені дипломи, фінансові махінації, крадіжка секретної інформації чи всього, що погано лежить, — це лише частина з того, як псевдопрацівники порушують закони й ошукують роботодавців.

Фахівці work.ua розповіли, як недобросовісні кандидати обманюють роботодавців, та навели реальні приклади шахрайства.

Види шахрайств і реальні кейси

Фальшиві резюме та підроблені документи

Кандидати часто завищують свої професійні досягнення, проте деякі навіть підробляють дипломи. Для чого? Наприклад, хочуть швидких результатів, щоб не 5 років учитися, а відразу посісти хорошу посаду й отримувати високу зарплату.

Стаття 358 Кримінального кодексу України (ККУ) передбачає відповідальність за підробку документів у вигляді штрафів, виправних робіт або позбавлення волі на певний строк.

Та не всіх це лякає. У 2024 році в Україні було виявлено випадок, коли працівниця державної виконавчої служби використовувала підроблений диплом юриста, щоб отримати керівну посаду. Цікаво, що махінацію провернули ідеально, навіть Верховний Суд підтвердив: доказів недостатньо, щоби довести провину. Хоч жінку і судили, але звільнили від покарання, бо сплив строк давності злочину.

Ну і, напевно, всі памʼятають випадок із відомими псевдопсихологом Спартаком Суботою.

А от закордонний приклад — у Кенії Браян Мвендва 3 роки вдавав із себе адвоката . Хоч чоловік і виграв 26 справ за час своєї фейкової карʼєри, його заарештували. Мвендві мали висунути звинувачення у видаванні себе за іншу особу, службовому підробленні та отриманні грошей незаконним шляхом. Але чим усе закінчилося — історія мовчить.

Фінансові махінації

Деякі працівники щодня мають справу з великими сумами готівки, що створює можливості для різних тіньових схем. Серед них — розкрадання, шахрайство з видатковими рахунками, маніпуляція з фінансовими документами, зняття коштів до їхньої офіційної фіксації в системі, корпоративне шахрайство тощо.

«Економічна правда», досліджуючи тему корпоративного шахрайства, описувала випадок, у якому підприємство з деревообробки втратило 38 млн дол. Виявилося, що головна бухгалтерка виводила фінанси з рахунків компанії на власні ФОП і ТОВ. Так жінка стала мільйонеркою, хоч і тимчасовою.

Плануйте своє майбутнє з розумом. Зберігайте гроші на депозиті. Каталог з найкращими варіантами вже на Finance.ua. 💰

Якщо працівник привласнює кошти компанії, це підпадає під статтю 191 ККУ — «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». Якщо людину визнають винною, то їй загрожує позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Крадіжка конфіденційної інформації, технологій, комерційної таємниці

Такий вид шахрайства «практикують», щоб використати отримані дані у власних цілях або передати конкурентам.

Так, у 2020 році у Сан-Франциско (США) засудили колишнього інженера Google Ентоні Левандовські за крадіжку технологій безпілотних автомобілів і порушення комерційної таємниці. Він створив стартап і продав його Uber. Це завдало компанії значних репутаційних і фінансових втрат, а сам шахрай отримав тюремний строк у 18 місяців і штраф у 95 тис. доларів.

Крадіжка або незаконне використання конфіденційної інформації, технологій або комерційної таємниці є серйозним правопорушенням, що тягне за собою юридичну відповідальність і в Україні.

Зокрема, стаття 231 ККУ передбачає штраф «від трьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». За статтею 232 — розголошення цієї інформації «карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Додатково порушення може тягнути адміністративні штрафи та обов’язок відшкодувати завдані компанії збитки в судовому порядку.

Крадіжка матеріальних цінностей

Також деякі працівники вдаються до викрадення матеріальних цінностей: обладнання, сировини, готової продукції, техніки, грошей чи інших матеріальних ресурсів, які працівники сприймають як «невидимий дохід».

Крадіжка — це серйозне порушення. Якщо працівник викрадає майно компанії, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 185 ККУ . Залежно від розміру викраденого, може наступати адміністративна або навіть кримінальна відповідальність.

В одному зі знайдених в інтернеті випадків працівник підприємства регулярно виносив із виробництва комплектуючі. З урахуванням масштабів викраденого та завданої шкоди підприємству, суд призначив йому покарання у вигляді трьох років позбавлення волі.

Маскування під іншу особу

Історія знає й такі випадки. Для цього виду шахрайства, щоправда, потрібно мати сестру-близнючку чи брата-близнюка.

​У лютому 2024 року румунський футбольний клуб «Динамо» (Бухарест) підписав контракт із колишнім гравцем «Барселони» Едгаром Іє. Однак згодом з’явилися підозри, що замість Едгара за команду виступав його брат-близнюк Еделіно Іє. Запідозрили нечисте після того, як виявилося, що гравець спілкувався лише португальською мовою, і відмовлявся показувати водійське посвідчення на вимогу клубу. Станом на середину травня 2024 року офіційного підтвердження або спростування цієї інформації не було.

Ще один приклад. У Канаді сестри-близнючки Арі та Ное Ченс вирішили обійти корпоративні правила, коли одній з них відмовили у відпустці — одна з сестер таємно замінила іншу на роботі.​ Проте близнючка опублікувала у TikTok відео «Сестра на заміні». У ролику вона жартома розповіла про свою участь у підміні, що привернуло увагу менеджера компанії. Після перегляду відео керівник зажадав пояснень та вибачень від обох сестер, підкресливши, що їхній вчинок є порушенням довіри та корпоративної етики.

Як уникнути шахрайства під час найму

Однозначної відповіді на це запитання не існує — повністю убезпечити себе від недобросовісних працівників практично неможливо. Проте існує низка важливих кроків, які значно зменшують ризики.

Світлана Вишковська

Редактор

Кандидати-шахраї: реальні кейси та як від цього вберегтися

Джерело: finance.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua