Проєкт мирної угоди: пропозиція США та умови України

25 квітня 2025 р. 19:59

25 квітня 2025 р. 19:59


США на переговорах у Парижі 17 квітня передали представникам України та Європи проєкт «мирного плану», який, на думку адміністрації Дональда Трампа, допоможе зупинити російсько-українську війну. Україна не погоджується з деякими пунктами плану і, як повідомив Володимир Зеленський, передала на зустрічі в Лондоні свої пропозиції. Сьогодні обидва документи опублікувало агентство Reuters, детальніше – на інфографіці «Слово і діло».

Припинення вогню

План США передбачає повне припинення вогню в Україні та негайні переговори щодо технічної реалізації домовленості.

Україна та європейські союзники також пропонують повне припинення вогню в небі, на суші й на морі. Переговори про реалізацію, як і моніторинг припинення вогню, мають відбуватися за участі США та країн Європи.

Україна також вимагає повернення всіх незаконно вивезених і депортованих дітей, обміну полоненими за формулою «всіх на всіх» та звільнення цивільних із російських тюрем.

Гарантії безпеки для України

У проєкті США зазначене дуже розмите формулювання про те, що Україна отримає «надійні гарантії безпеки». Державами-гарантами будуть країни Європи та охочі неєвропейські держави (тут бачення з Україною збігається).

При цьому пропонується відмовитися від членства в НАТО (але не в Євросоюзі).

Україна хоче отримати гарантії безпеки, зокрема від США – на зразок п’ятої статті НАТО, поки немає консенсусу щодо членства в Альянсі.

У проєкті документа, складеного Україною та союзниками, також йдеться, що не повинно бути жодних обмежень для ЗСУ та на присутність, озброєння й операції дружніх іноземних сил на території України.

Територіальні питання

Україна хоче обговорювати територіальні питання після повного та беззаперечного припинення вогню. І почати це обговорення з визначення лінії контролю.

США ж пропонують де-юре визнати контроль росії над Кримом і де-факто – над іншими окупованими територіями. Поступка для України – повернення території в Харківській області.

Обидва документи передбачають повернення Запорізької АЕС під контроль України за участі США. Тільки Штати пропонують розподіляти електроенергію між обома сторонами.

Обидва варіанти пропозицій також передбачають, що Україна має безперешкодний прохід по Дніпру та контроль над Кінбурнською косою.

Економічна частина

Україна та США підпишуть угоду про корисні копалини – це спільний пункт для двох документів.

«Мирний план» США передбачає зняття санкцій із росії та співпрацю з нею. Україна та союзники пропонують лише пом’якшення санкцій після досягнення стійкого миру та їх відновлення в разі порушення домовленостей.

У плані США також ідеться про відновлення України та фінансову компенсацію, без будь-якої конкретики.

Україна хоче отримати компенсацію, зокрема за рахунок російських суверенних активів, які залишатимуться замороженими доти, доки рф не відшкодує збитків від вторгнення.

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що позиція України щодо Криму «дуже шкодить» мирним переговорам із росією. Він вважає, що окупований півострів, найімовірніше, залишиться з росією , і Володимир Зеленський «це розуміє».

Тим часом союзники США в Європі та Азії стривожені «мирним планом» Трампа , що включає територіальні поступки України. Зокрема, в Європі побоюються , що розбіжності з адміністрацією президента США піддадуть випробуванню двосторонні відносини, підірвуть трансатлантичну безпеку та можуть зірвати саміт НАТО наприкінці червня.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

Проєкт мирної угоди: пропозиція США та умови України

Джерело: www.slovoidilo.ua (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua