В угоді про корисні копалини не буде зараховуватися вже надана допомога від США – Шмигаль

27 квітня 2025 р. 22:40

27 квітня 2025 р. 22:40


Допомога, яку Сполучені Штати надали Україні до підписання угоди про співпрацю в галузі корисних копалин, не буде враховуватися в рамках цієї домовленості .

Раніше президент США Дональд Трамп без посилань на конкретні джерела озвучував різні оцінки розміру так званого «боргу» України перед США – від 300 до 500 мільярдів доларів. Водночас Київ наполягав, що реальні обсяги допомоги становлять близько 100 мільярдів доларів, і навіть цю суму Україна відмовлялася включати до умов угоди.

«Відбулася важлива зустріч із Міністром фінансів США Скоттом Бессентом, під час якої однією з ключових тем була угода про надра. Над документом працюють юридичні команди обох сторін. Маємо хороший прогрес. Головне — чітко визначили наші червоні лінії: угода має відповідати європейським зобов’язанням України, не суперечити Конституції та законодавству і обов’язково пройти ратифікацію у Верховній Раді. Є домовленість, що допомога, надана до підписання угоди, не буде в неї зараховуватися», — повідомив Шмигаль.

Напередодні Дональд Трамп закликав Україну «негайно» підписати угоду про надра , заявивши, що процес затримується вже щонайменше на три тижні.

Як повідомляло ZN.UA , офіс президента отримав нову редакцію проєкту угоди. Документ на 60 сторінках охоплює не лише рідкісноземельні метали, а й усі види корисних копалин , пов’язані з ними виробничі й логістичні об’єкти, а також частину портової інфраструктури, задіяної в експорті.

Також народний депутат Ярослав Железняк говорив, що запропонована структура угоди не передбачає безпекових гарантій , натомість монопольний безстроковий доступ до українських ресурсів розглядається як форма компенсації за вже надану допомогу США.

У статті «Чому «смаколики» для Трампа перетворилися на угоду, яку неможливо перетравити» Надзвичайний і Повноважний Посол, член координаційної ради UAFP Лана Зеркаль аналізувала, чи залишається в України шанс зберегти і підтримку США, і свою свободу у вирі колоніальних вимог, шантажу санкціями та відсутності співмірних за потужністю союзників.

В угоді про корисні копалини не буде зараховуватися вже надана допомога від США – Шмигаль

Джерело: zn.ua (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua