Ми щасливі, що змогли відновити виробництво, — Юлія Пономаренко, фінансова директорка "AB InBev Efes Україна"

28 квітня 2025 р. 09:51

28 квітня 2025 р. 09:51


В інтерв’ю "ТОП-100" Юлія Пономаренко , фінансова директорка “AB InBev Efes Україна”, розповіла про тенденції на ринку та вплив податкової реформи, а також про те, як компанія справляється з викликами війни, інвестує у відновлення виробництва, які плани формує на поточний рік та як змінює підходи до планування та управління.

Які виклики були найскладнішими упродовж останніх трьох років? Які рішення допомогли впоратися із труднощами?

— За останні три роки викликів було більш ніж достатньо, але це нас тільки загартовує. Першим викликом було гарантування безпеки наших співробітників, адже це є пріоритетом №1 для компанії. Компанія одразу ж організувала переїзд працівників на захід України та за кордон. Другий виклик — призупинення виробництва на всіх броварнях. А далі ми шукали варіанти, щоб залишитися на українському ринку. Спочатку ми організували імпорт наших пивних брендів, що дозволило продовжити присутність на ринку в короткостроковій перспективі. На другому етапі ми відновили дві броварні в Чернігові та Миколаєві і перезапустили місцеве виробництво.

Які фінансові ризики вважаються найбільш значущими для компанії за поточних умов?

— Загалом валютні та інфляційні ризики безпосередньо впливають на собівартість продукції та збільшують вартість імпортованих товарів. Як наслідок, компанії змушені коригувати свої фінансові стратегії. Друге — це подолання кадрового голоду та дефіциту кваліфікованих спеціалістів. Тенденції на ринку праці спонукають бізнес шукати альтернативні рішення. Слід зазначити, що ринок праці зараз належить тому кандидату, який спонукає бізнес змінюватися, адаптуватися, бути інноваційним та привабливим.

Які плани на цей рік щодо розвитку і, можливо, розширення виробництва? Що було заплановано торік і що вдалося зробити? Чи збирається компанія розширювати виробничі потужності або інвестувати у нові технології незабаром або до кінця року? Які пріоритетні напрями інвестування у 2025-му?

— Пивна галузь у 2024 році продемонструвала зростання порівняно з минулим роком (але все ще нижче, ніж у 2021 році), причому найактивніше зростала продукція у баночному пакуванні. З моменту відновлення виробництва ми запустили кілька нових продуктів у сегменті Hard Drink, а також не забуваємо про любителів безалкогольного пива. Цього року відбувся запуск Löwenbräu Original 0.

У нашій компанії ми робимо акцент на оновленні та придбанні нового обладнання, зокрема виробничого та торгового. Це дозволяє нам забезпечувати безперебійний виробничий процес, запускати нові продукти та підтримувати високий рівень якості продукції, що сприяє зростанню нашої частки на ринку пива.

Виробництво у Чернігові, а згодом і у Миколаєві відновили у вересні 2022-го та травні 2023-го відповідно. Завдяки цьому сотні людей забезпечені роботою та стабільними доходами. Чи можете поділитися, скільки грошей компанія втратила через зупинення виробництв та яка загальна сума інвестицій у відновлення роботи?

— Ми щасливі, що змогли відновити виробництво. Ми не можемо розголошувати цифру, але скажу, що наша компанія дійсно значно інвестувала у бізнес протягом останніх років, щоб забезпечити можливість пропонувати споживачам наші бренди.

Які фінансові метрики є ключовими для оцінювання ефективності виробництва?

— Процес аналізу ефективності виробництва автоматизований, і фінансова команда щомісяця детально аналізує результати, щоб масштабувати успішні ініціативи або одразу виявляти "вузькі" місця. Основними показниками ефективності виробництва є продуктивність пакувальної лінії, споживання електроенергії та газу. Вага одного відправлення (WPS) та рівень сервісу — показники, які допомагають нам зрозуміти, наскільки ефективно використовуються ресурси компанії для виконання логістичних функцій.

Фото 2 — Ми щасливі, що змогли відновити виробництво, — Юлія Пономаренко, фінансова директорка "AB InBev Efes Україна"

Як змінилася стратегія ціноутворення на продукцію у 2024 році? Чи прогнозуєте підвищення цін на продукцію у 2025-му? Якщо так, то чому і на скільки відсотків може бути подорожчання?

— У середньому ціни на пиво в Україні зросли на 6,9% у грудні 2024 року порівняно з груднем 2023 року, згідно з даними по галузі. На ціну впливає багато факторів, зокрема вартість ячменю та солоду, ціни на електроенергію та інші складові ціноутворення на пиво.

Як споживча поведінка упродовж цих років вплинула на виторг компанії? Багато досліджень показують, що українці почали більше купувати алкогольних напоїв. Поділіться даними і власними спостереженнями.

— За даними Асоціації "Укрпиво", ринок пива зростає на 5,7% порівняно з 2023 роком, але все ще не дорівнює показнику 2021 року. Минулого року виробництво пива в країні також демонструвало позитивну динаміку. Це може свідчити про поступове відновлення української пивної галузі. Зростає сегмент баночного пива, в той час як скляна пляшка дещо втрачає свою частку.

Як ви можете охарактеризувати українську податкову політику? Що варто змінити? Як підвищення податків вплине на ваш бізнес?

— Податки та збори, їх ставки та податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року, як це і передбачено законом, оскільки бізнес не має бути перевантаженим. Ми повинні дотримуватися Податкового кодексу та принципів стабільності податкового законодавства.

Насамперед податкова політика має бути передбачуваною та стабільною, що матиме лише позитивний вплив на різні сфери економіки.

Які уроки за період 2022-2024 років вплинули на фінансове планування?

— Управління в нестабільному середовищі потребує швидкої адаптації — потрібно навчитися швидко отримувати інформацію, аналізувати її та вирішувати, що з нею робити. Думаю, події останніх років суттєво вплинули на ухвалення таких операційних рішень. Потрібно бути гнучкими.

На рівні власників компаній і топменеджменту гнучкість — це насамперед швидке, але субординоване стратегічне бачення і перенаправлення ресурсів. Наприклад, перерозподіл інвестицій на придбання портативних джерел живлення та зарядних станцій на випадок відключення електроенергії. Ми завжди були компанією з математичним підґрунтям, а зараз це стало як ніколи актуальним.

Повторюся, рішення потрібно ухвалювати швидко, тому топменеджмент повинен мати доступ до необхідного набору цифр, наприклад, маржинальність, аналітика щодо витрат, тому всі дані та звітність повинні бути адаптованими під поточні потреби бізнесу.

Можу сказати, що пишаюся згуртованістю, взаємною довірою та відповідальністю всіх наших команд. Завдяки цьому ми успішно долаємо сучасні виклики.

Ми щасливі, що змогли відновити виробництво, — Юлія Пономаренко, фінансова директорка "AB InBev Efes Україна"

Джерело: delo.ua (Бізнес)