вологість:
тиск:
вітер:
ВВП-варанти України: що це та які умови виплат
Україна у травні має виплатити орієнтовно 600 млн доларів власникам ВВП-варантів. Міністерство фінансів запропонувало інвесторам реструктуризувати виплати, але поки що переговори успіхом не увінчалися . Водночас говорити про ймовірність дефолту поки що зарано, адже уряд має ще місяць, щоб домовитися. Що таке ВВП-варанти та скільки Україна має за ними платити – на інфографіці «Слово і діло».
ВВП-варанти – це цінні папери, які випускає держава, і виплати за якими залежать від зростання ВВП: якщо економіка країни-емітента зростає вище за певний рівень, то інвестори отримують виплати, якщо зростання повільне чи ВВП падає – виплати не здійснюються.
ВВП-варанти випускаються державою у межах реструктуризації боргу. Свої Україна випустила у 2015 році на суму 3,2 млрд доларів, термін їхньої дії закінчується у 2040 році. Частину цінних паперів викуплено, залишилися варанти на суму 2,6 млрд.
За умовами ВВП-варантів України, виплати за ними починається після того, як ВВП перевищить 125,4 млрд доларів (це сталося у 2018 році).
Виплати прив'язані до економічного зростання: якщо ВВП протягом року зростає на 3-4%, то вони вони становлять 15% перевищення приросту ВВП, якщо більше 4% – інвестори отримують 40% перевищення показника ВВП. До 2025 року платежі були обмежені на 0,5% ВВП.
Перші виплати за ВВП-варантами відносяться до 2019 року, але Україна здійснила їх із дворічною відстрочкою, тобто в 2021-му.
Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що ВВП-варанти «були створені для економічної реальності, якої вже не існує»: «Помірне зростання ВВП України у 2023 році не свідчить про економічне процвітання – це лише крихке відновлення після майже 30% падіння, спричиненого повномасштабною війною».
Україна запропонувала два варіанти реструктуризації. Перший варіант передбачає обмін ВВП-варантів на додатковий випуск єврооблігацій, випущених у рамках реструктуризації у 2024 році. На кожну одиницю варантів пропонується 1,35 одиниці облігацій.
Другий варіант передбачає зміну умов випуску ВВП-варантів: виплати на 2025-2028 рік скасовуються, а Україна матиме можливість до 2029 року викупити папери за прогресивною зростаючою вартістю.
За нинішніх умов ВВП-варантів та за умови зростання економіки відповідно до прогнозу уряду, за 2026 рік Україні доведеться заплатити кредиторам 2,7 млрд доларів, за 2027-й – 2,1 млрд, підрахувало Forbes Ukraine .
Нагадаємо, у вересні Україна завершила реструктуризацію державних облігацій та гарантованих державою єврооблігацій на суму 20,5 млрд доларів.
На інфографіці «Слово і діло» – як повномасштабна війна впливає на розмір держборгу України.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

Новини рубріки

У передмісті Києва зросли ціни на приватні будинки
29 квітня 2025 р. 16:28

Україна втратила майже 50% газовидобутку через обстріли рф – Шмигаль
29 квітня 2025 р. 16:07