вологість:
тиск:
вітер:
Економіст оцінив ризики для наступного перегляду програми співпраці з МВФ та назвав проблемні «маяки»
Таку думку під час презентації квітневого моніторингу виконання зобов’язань в межах програми МВФ та Плану України в рамках Ukraine Facility від консорціуму #RRR4U висловив економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк, передає кореспондент Укрінформу.
Експерт ЦЕС нагадав, що місяць тому завершився сьомий перегляд чинної програми співпраці з Фондом, 28 березня Рада керуючих МВФ затвердила результати перегляду, ухваливши надання чергового кредитного траншу у майже 400 млн доларів.
«Незважаючи на те, що формально перегляд успішний, і країна отримала гроші, консорціум не може назвати його результати позитивними, адже ми знову і знову користуємося тим, що Міжнародний валютний фонд лояльний до України і не карає за недоліки при втіленні завдань, які за нормальних умов ми мали б виконувати вчасно та в повному обсязі. За результатами сьомого перегляду у Фонді зазначили, що ми не повністю виконали маяк з підготовки стратегії Нацкомісії з цінних паперів - не провели перевірку НКЦПФР», - наголосив Самойлюк.
Він переконаний, що за інших умов це стало б суттєвою перепоною для продовження співпраці з Фондом. Те ж стосується й затримки з іще одним маяком – щодо створення нового адміністративного суду замість ліквідованого ОАСК. Аби така ситуація не повторилася, Україна домовилася з МВФ про перенесення дедлайнів для ще чотирьох завдань на наступні місяці. За результатами сьомого перегляду у програмі також з'явилися п'ять нових структурних маяків, нагадав експерт.
«Зокрема, той, про який уже згадувалося, - перевірка благонадійності та відповідності голови і членів НКЦПФР принципам Міжнародної організації комісій із цінних паперів. Ще два маяки стосуються протидії корупції і по одному - покращень у фінансовому секторі та корпоративному управлінні держпідприємствами», - деталізував економіст ЦЕС.
За його оцінками, зараз Україна увійшла у відносно спокійний період з точки зору виконання програми МВФ. Наступного разу оцінюватимуть лише два маяки.
«У червні в межах восьмого перегляду звітуватимемо лише про два структурні маяки, які ми вже виконали. Також оцінюватимуть кількісні критерії ефективності. Це дуже важливо. Йдеться про статистичні показники, які обраховує МВФ і які свідчать про успішність чи неуспішність виконання програми», - додав експерт.
Він нагадав, що дотепер Україна успішно проходила таке оцінювання. Проте зараз стовідсоткових гарантій того, що й наступний перегляд для нас буде успішним, немає.
«Наш прогрес не можна назвати задовільним. Так, ми начебто виконуємо програму і дотримуємося взятих на себе зобов'язань, але постійно робимо це з якимись перепонами, дрібними недопрацюваннями, робимо це невчасно. А це виклик, оскільки зараз ми входимо у період геополітичної нестабільності», - вважає Самойлюк.
Він пояснив: фінансування МВФ , поміж іншого, суттєво залежить від США. Отже, будь-які політичні проблеми у цій країні можуть негативно вплинути на можливості співпраці Фонду із Україною.
Як повідомляв Укрінформ, минулого тижня Прем'єр-міністр Денис Шмигаль обговорив з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою подальшу підтримку України у 2025-2026 роках . Поміж іншого, йшлося про можливості додаткового залучення Україною 1,9 млрд доларів від Фонду до кінця цього року.

Новини рубріки

Безробіття в країнах ЄС: як змінилися показники порівняно з пандемією
30 квітня 2025 р. 21:27

США хочуть очолити «космічні перегони» за накопиченням біткоїнів
30 квітня 2025 р. 20:59

Тимофій Милованов розказав, як правильно інвестувати власні кошти
30 квітня 2025 р. 20:56