Безробіття в березні було найнижчим за весь час повномасштабної війни, але не все так просто — ЦЕС

01 травня 2025 р. 11:14

01 травня 2025 р. 11:14


Активність на ринку праці залишається нижчою, ніж до повномасштабної війни. Люди стали активніше шукати роботу, ніж у 2024 році, але обсяг розміщених нових резюме залишається на близько 80% від середнього рівня 2021 року. Кількість нових вакансій практично припинила зростання і залишається на рівні 85−90% від 2021 року.

Про це свідчить Трекер економіки Центру економічної стратегії.

Раптові витрати? Гроші до зарплати — це швидке рішення. Каталог з пропозиціями тут.

«Ринок праці України вкрай гостро відчуває на собі всі виклики повномасштабної війни. Економічний шок початку російського вторгнення спричинив падіння як попиту, так і пропозиції праці — бізнеси не наймали, а люди не подавалися на роботу», — зазначають експерти.

Згодом попит на робочу силу став відновлюватися, але повільно. Водночас кількість охочих знайти нову роботу вже влітку 2022 взлетіла і перевищила середні показники 2021 року. Втім, далі тренди розійшлися: потреба у робочій силі весь час відновлювалася разом з відновленням економіки, а активність шукачів роботи весь час скорочувалася — не в останню чергу через міграцію українців за кордон та мобілізацію до Сил оборони.

Графік: ЦЕС

Від початку повномасштабного вторгнення Державна служба статистики не публікує даних щодо безробіття. Дослідницька агенція Info Sapiens робить власні оцінки його рівня. Відповідно до них, у березні 2025 року рівень безробіття в Україні зменшився до 12,1% — найнижчого показника від початку повномасштабної війни.

«Проте люди, що отримують дохід поза формальним ринком (без договору, з готівкою, не на повний день), часто вважають себе працевлаштованими — і не потрапляють до обліку як безробітні. Це спотворює розуміння масштабів проблеми, — розповів директор ЦЕС Гліб Вишлінський. — Навіть за довоєнними даними — рівень безробіття у нас був нижчий, ніж, наприклад, в Іспанії. Хоча, очевидно, що іспанська економіка загалом у кращому стані, ніж українська. Просто, здається, там є певна традиція: або робота має бути хороша, або ми сидимо й п’ємо каву».

За його словами, в Україні навпаки.

«Це, мабуть, ще з 90-х іде: краще вже якась погана робота, неповний день, тіньова зайнятість, щось непродуктивне — стояти в переході, перепродавати щось, заробляти 100 гривень на день — але головне, щоб працювати. І це формує сприйняття, яке ми навіть не можемо до кінця вловити з даних. Бо чи скаже така людина, що вона не працює? Напевно ж, ні — вона ж зайнята», 一 пояснює директор ЦЕС.

Проксі-показник рівня бідності — частка опитаних людей, що змушена економити на їжі — у березні 2025 року збільшився до 24,7%. У минулому 2024 році показник економії на їжі загалом був помітно вищим, ніж рівень безробіття — одним із чинників цього може бути швидше, ніж у 2023 році, зростання цін на продукти.

Графік: ЦЕС

Довідка Finance.ua:

  • війна в Україні принесла не лише гуманітарні, а й серйозні економічні виклики. Зокрема, високий рівень безробіття, інфляція та залежність від міжнародної допомоги стали головними факторами, що впливають на стабільність економічної ситуації, заявляли раніше експерти;
  • в Україні стрімко зростає дисбаланс між кількістю вакансій та шукачами роботи. Найгостріше кадровий голод відчувається у столиці, де відкрито 75 тис. вакансій, тоді як зареєстрованих безробітних лише 3 тисячі;
  • ситуація із зайнятістю в Європейському Союзі покращилася порівняно з періодом, коли почалася пандемія коронавірусу. У 2020 році середній рівень безробіття серед країн становив 7,2% від робочої сили, у 2024 році — 6%, на початку 2025-го — 5,7%. Але, незважаючи на загальну тенденцію, ситуація між країнами помітно відрізняється.

Альона Лістунова

Кореспондент-редактор

Безробіття в березні було найнижчим за весь час повномасштабної війни, але не все так просто — ЦЕС

Джерело: finance.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua