Прибутків чекати десятки років, – економіст назвав підводні камені угоди між Україною та США

02 травня 2025 р. 22:12

02 травня 2025 р. 22:12


Основні тези

  • Україна та США підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови, але прибутки очікуються не раніше ніж через 10 років.
  • Фонд поповнюватиметься частинами рентних платежів від нових ліцензій на корисні копалини, але ситуація ускладнена війною.
  • Угода не передбачає чітких зобов'язань США щодо фінансування, і будь-які зміни в діяльності фонду повинні узгоджуватися з США.

Україна та США підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови, яка є частиною документа про корисні копалини. Ця угода стала "найкращим з найгірших" варіантів, які могли б підписати країни.

Таку думку 24 Каналу висловив економіст, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, зауваживши, що проблеми підписаної угоди полягають у часі, за який фонд буде отримувати прибуток. Ба більше, невідомо, як у нього будуть вкладати кошти Сполучені Штати.

Дивіться також США нібито зняли із себе роль посередника у війні: МЗС зв'язалося з Держдепом для пояснень

Перший підводний камінь – час

Економіст зауважив, що сторони можуть довго чекати на доходи, а точніше – десятки років .

Підводний камінь полягає у тому, що в Інвестиційний фонд повинні зараховувати частину рентних платежів від тих родовищ корисних копалин, ліцензії на які будуть надані після підписання кінцевої угоди. Тобто прибуток від корисних копалин, які добувають в Україні сьогодні, і який надходить у держбюджет, не може наповнювати капітал цього фонду.

Для того, щоб фонд почав заробляти гроші, в Україну має прийти інвестор, отримати ліцензію, завезти обладнання, навчити персонал і почати розробляти корисні копалини. Лише тоді з'являться рентні платежі, які будуть надходити у фонд. А найкращі інвестиційні компанії світу для отримання першого такого прибутку закладають від 8 до 10 років початкового процесу,
– пояснив він.

Однак коли мовиться про такий часовий період, то мовиться про умови мирного часу, а не війни . За словами Пендзина, жоден свідомий інвестор не прийде працювати в країну, де триває активна фаза бойових дій. Усі ж думки про те, що наявність американського капіталу – це і є гарантія безпеки, не є реальним.

Зауважте! Водночас прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав угоду історичним досягненням , адже вона – це одночасно про те, як захистити країну зараз, і про найкращі гарантії безпеки.

Крім того, угода з Україною була важлива саме Дональду Трампу, щоб він показав результат свого президентства за 100 днів власному виборцю.

Другий підводний камінь – "США"

Економіст зазначив, що оскільки під час війни не можливі розробки нових надр, Україна не може поповнювати фонд. Тим часом щодо внеску США теж є питання – в угоді прописано, що американська сторона може наповнювати фонд завдяки воєнно-технічній допомозі Україні. Проблема ж полягає в тому, що в бюджеті США на 2025 рік немає навіть згадки про нашу країну .

Американці дали дозвіл на купівлю українцями їхньої зброї на понад 50 мільйонів доларів. Це добре, але це купівля за наші гроші, а не американський внесок у фонд. Республіканці мали б подати законопроєкт у американський парламент з конкретною сумою, яку вони хочуть вкласти,
– наголосив Пендзин.

Він додав, що в угоді також немає терміну, вона довічна. А будь-які зміни щодо діяльності Інвестиційного фонду Україна має узгоджувати з США. Тобто умови будуть поширені на всі наступні покоління України.

Прибутків чекати десятки років, – економіст назвав підводні камені угоди між Україною та США

Джерело: 24tv.ua (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua