Угода зі США не надаватиме переваги американським компаніям у доступі до українських надр – Мінекономіки

08 травня 2025 р. 12:24

08 травня 2025 р. 12:24


Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50% .

Ключові факти

  • За словами Качки, директива 94/22 Європейського союзу, яка вимагає щоб ліцензії на розвиток і видобуток надавались без переваг окремим інвесторам, відображена в Угоді про асоціацію з ЄС в статті 279 і її положення «скопійовані в три останні абзаци преамбули міжурядової угоди з США».
  • Заступник міністра економіки зазначив, що директива наголошує на недискримінаційному доступі до корисних копалин.
  • Водночас ідея Фонду не стосується доступу до копалин, йдеться саме про прерогативу інвестувати в компанії, які вже отримали доступ до надр, уточнив Качка.
  • «Тобто, коли буде відбуватися аукціон на спецдозвіл чи ліцензію на видобуток певного виду копалин – цей конкурс відкритий і фонд взагалі не присутній. Будуть брати участь компанії – українські, французькі, німецькі, італійські, фінські та інші», – сказав він.
  • У випадку, якщо виграла українська компанія і купила ліцензію, половину від цієї суми перераховується у Фонд. Якщо цій компанії будуть потрібні інвестиції, щоб цей проєкт розвивати, вона має спершу запропонувати Фонду зробити таку інвестицію і кінцеве рішення буде за ним.
  • «Утім впродовж шести місяців компанія може пропонувати партнерство і іншим потенційним інвесторам. Втім умови не мають бути кращі, ніж були запропоновані Фонду», – додав торговий представник України.

Контекст

17 квітня Україна та Сполучені Штати Америки підписали меморандум , який підтвердив намір сторін фіналізувати й укласти угоду про надра. Повний текст документа читайте тут .

30 квітня Україна та США підписали угоду про створення Інвестиційного фонду , президент США Дональд Трамп планує використати угоду про надра з Україною для впливу на Росію у процесі переговорів. Про це повідомив міністр фінансів США Скотт Бессент на конференції в інституті Мілкена 5 травня. Фонд має стати ключовим інструментом залучення інвестицій у розвиток української економіки та поглиблення стратегічного партнерства між країнами.

Президент США Дональд Трамп вже заявив, що сподівається отримати від угоди з Україною більше $350 млрд . За його словами, таку суму начебто передав Києву його попередник Джо Байден «готівкою та військовою технікою». За словами міністра фінансів США Скотта Бессента, Трамп планує використати угоду про надра з Україною для впливу на Росію у процесі переговорів .

Верховна Рада хоче ратифікувати угоду про надра зі США до 9 травня і таким чином «дати сигнал» разом із США про збільшення безпеки, повідомив перший заступник голови парламенту Олександр Корнієнко 6 травня.

8 травня парламент розгляне угоду про створення інвестиційного фонду відбудови. Фонд у разі ратифікації 8 травня, на яку розраховують в Кабінеті міністрів, запрацює протягом тижнів .

Угода зі США не надаватиме переваги американським компаніям у доступі до українських надр – Мінекономіки

Джерело: forbes.ua (Новини)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua