Верховна Рада ратифікувала угоду про надра зі США

08 травня 2025 р. 14:41

08 травня 2025 р. 14:41


Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50% .

Ключові факти

  • Документ представляла перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко. За її словами, угода є «рівноправною», власність і контроль над надрами залишається за Україною, ресурси належать Україні, вона враховує вступ до ЄС і відповідні зобовʼязання.
  • «Вона дозволяє реалізувати наші економічні пріоритети. Угода укладена в інтересах України і забезпечить надійне партнерство, забезпечить економічне зростання, інвестиції та модернізацію», – додала вона.
  • Угода про спільний фонд є безстроковою, вона передбачає, що Україна інвестує частину доходів від нових рентних та ліцензійних платежів у свою ж економіку. Альтернативою є витрата цих бюджетних коштів на споживання.
  • Згідно із нею, прибутки з інвестицій розподілятимуться між США й Україною після перших 10 років роботи фонду.
  • Фонд дозволяє робити довгострокові інвестиції, що особливо важливо в контексті критичних мінералів, де розробка одного родовища може займати роки. Водночас американські компанії не матимуть переваг у доступі до українських надр через угоду. Зокрема, коли буде відбуватися аукціон на спецдозвіл чи ліцензію на видобуток певного виду копалин – цей конкурс відкритий і фонд взагалі не присутній. Брати участь можуть компанії з різних країн.
  • Кожні 10 років Україна і США збиратимуться і вирішуватимуть – чи варто продовжувати дію Угоди. Наявна низка правил щодо ліквідації Фонду з переліком випадків, коли це можна зробити. Детальніше про угоду – в інтервʼю команди Мінекономіки для Forbes Ukraine .
  • Уряд очікує, що Фонд відбудови після ратифікації запрацює протягом тижнів . Він почне працювати із стартовим капіталом у вигляді двох «уявних внесків» . Надалі від американської сторони надійде seed funding – внесок, щоб Фонд міг почати реальну роботу, на додачу може почати зараховуватися воєнна допомога.
  • За словами Свириденко, міжурядова угода зі США передбачає ключові принципи співпраці. Водночас інші дві угоди, які вже на стадії фіналізації і не потребуватимуть ратифікації, стосуватимуться комерційного партнерства, де будуть деталізовані та поглиблені домовленості щодо роботи спільного фонду.
  • Із американською стороною вже узгоджені основні пункти з цих угод: рівноправне управління фондом через Limited Liability Company (ТОВ, яке виступатиме генеральним партнером у фонді) трьома українськими та американськими менеджерами, розподіл прибутку через 10 років, інструмент врахування військової допомоги як капітального внеску США.

Контекст

17 квітня Україна та Сполучені Штати Америки підписали меморандум , який підтвердив намір сторін фіналізувати й укласти угоду про надра. Повний текст документа читайте тут .

30 квітня Україна та США підписали угоду про створення Інвестиційного фонду . Фонд має стати ключовим інструментом залучення інвестицій у розвиток української економіки та поглиблення стратегічного партнерства між країнами.

Президент США Дональд Трамп вже заявив, що сподівається отримати від угоди з Україною більше $350 млрд . За його словами, таку суму начебто передав Києву його попередник Джо Байден «готівкою та військовою технікою». За словами міністра фінансів США Скотта Бессента, Трамп планує використати угоду про надра з Україною для впливу на Росію у процесі переговорів .

Верховна Рада ратифікувала угоду про надра зі США

Джерело: forbes.ua (Новини)