вологість:
тиск:
вітер:
У цьому прорахувались найбільше: економіст спрогнозував критичний дефіцит бюджету Росії
- Економіст В'ячеслав Ширяєв зазначив, що підвищення податків і акцизів в Росії не привело до очікуваного збільшення бюджетних надходжень, а лише сприяло тіньовій економіці.
- За оцінками, дефіцит бюджету Росії може досягти 8 –10 трильйонів рублів, що становить приблизно 5% ВВП, сигналізуючи про критичну ситуацію в економіці.
- Доходи від нафти та газу зменшуються, а витрати бюджету зростають, погіршуючи фінансову стабільність країни.
У Росії за рік двічі зросли ціни на міцний алкоголь, однак це лише посилило тиск на бізнес і сприяло розвитку тіньової торгівлі. Загалом економіка країни перебуває за крок від критичного рівня дефіциту. Влада не може знайти додаткових джерел доходів.
Економічний оглядач В'ячеслав Ширяєв в ефірі 24 Каналу розповів, що після січневого підвищення в цій галузі відбулося катастрофічне падіння обсягів виробництва. Це призвело до ще глибшого занурення в тіньовий сектор.
Дивіться також У Кремлі кажуть, що Росія та США ведуть переговори щодо постачання російського газу до Європи
Як Росія "вбиває" підприємницьку діяльність в країні
Усі надії на те, що підвищення податків і акцизів допоможе Владіміру Путіну наповнити бюджет, не справдилися.
Наприклад, візьмімо податок на прибуток. Торік було ухвалено рішення підвищити його на 5 відсоткових пунктів. Новий податок запрацював, але зростання надходжень до бюджету чомусь не відповідало очікуванням. При підвищенні ставки, скажімо, з 20 до 25%, приріст мав би бути відповідним. Але цього не сталося,
– зазначив В'ячеслав Ширяєв.
Він додав, що причина такої ситуації полягає в тому, що за перший квартал прибуток російських підприємств скоротився вдвічі. Тобто ставку підвищили, але база оподаткування зменшилася. Як наслідок, щоб зібрати ту саму суму, доведеться підвищувати податок уже не до 25, а до 30%, а потім і до 40%. Але це повністю "вбиває" підприємницьку діяльність у країні.
Схожа ситуація й з акцизами на алкоголь та з мінімальною ціною на міцні напої.
Підвищення цін, розраховане на збільшення бюджетних надходжень, насправді просто виштовхує споживання в тінь. Це призводить до розквіту самогоноваріння, нелегального обігу спирту без акцизів. Цей ефект був цілком передбачуваний. Усі розуміли, що так і станеться, коли уряд оголошував про підвищення податків і мінімальних цін", – пояснив оглядач.
Він додав, що всі ці ініціативи, спрямовані на вичавлення додаткових коштів з економіки, призводять лише до ще гірших наслідків. Зараз надходження до бюджету від податків, не пов'язаних з нафтою і газом, відстають від плану утричі. Видатки зросли на 24%, а доходи зростають набагато повільніше. А доходи від енергетики взагалі падають. За оцінками аналітиків, до кінця року Росія не отримає щонайменше 2 трильйони рублів від нафти й газу.
Я ж вважаю, що ця цифра буде ще більшою. Читаючи прогнози економістів та аналітиків, я знову бачу той самий діапазон, про який сам почав говорити ще в березні: дефіцит бюджету може скласти не 3,5 трильйона рублів, як зараз прогнозується, а всі 8 – 10 трильйонів. І це – цілком реалістичний сценарій,
– наголосив В'ячеслав Ширяєв.
Він підсумував, що такий дефіцит становитиме близько 5% ВВП – а це вже критичний рівень, який сигналізує про серйозну загрозу для економіки. Після цього можуть початися ще глибші фінансові проблеми.

Новини рубріки

Трамп розкритикував ЄС та назвав його "гіршим за Китай"
12 травня 2025 р. 21:13

"єВідновлення": середній чек компенсації за зруйноване житло становить майже 1,5 млн грн
12 травня 2025 р. 21:11

Штраф від ТЦК може прийти за кордоном: чим загрожує несплата
12 травня 2025 р. 20:47