Україна приєдналася до першої у світі конвенції про штучний інтелект

15 травня 2025 р. 15:23

15 травня 2025 р. 15:23


Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50% .

Деталі

  • Конвенція передбачає, що держави повинні забезпечити дотримання принципів прозорості, недискримінації, захисту приватності, надійності та безпеки під час розробки й впровадження ШІ-систем.
  • Документ було підписано у Страсбурзі під час конференції EURODIG 2025. Для набуття чинності документ повинна ратифікувати Верховна Рада.
  • «AI буде в «Дії» та «Мрії», тому ми маємо вже сьогодні впроваджувати принципи його безпечного застосування. Україна інтегрується в європейський цифровий простір і орієнтується на міжнародні стандарти», – зазначив заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков, який підписав документ.
  • Раніше конвенцію підписали 15 держав, зокрема Велика Британія, США, Канада, Японія, Ізраїль і країни ЄС.
  • Хоча документ орієнтований на публічний сектор, його принципи впливатимуть і на бізнес. Зокрема, Мінцифри планує впровадити методологію HUDERIA – інструмент Ради Європи для оцінки ШІ-продуктів на відповідність правам людини та демократичним принципам.
  • Конвенція не поширюється на сферу оборони. Її текст розроблявся три роки за участі країн Ради Європи, незалежних експертів, бізнесу й громадських організацій. Україна брала активну участь у розробці як член комітету зі штучного інтелекту Ради Європи, зазначили в Мінцифри.

Контекст

У 2024 році Мінцифри презентувало «Білу книгу» з регулювання ШІ в Україні – в ній описано підхід держави до створення правового поля для ШІ та підготовки бізнесу до впровадження нових стандартів.

«Біла книга» – проміжний етап підготовки до регулювання , який описує загальну логіку регуляції. Перший крок – впровадження інструментів, які допоможуть бізнесу та державі підготуватися до майбутнього регулювання. На другому етапі Україна ухвалить закон – аналог регламенту ЄС зі штучного інтелекту – AI Act. Він передбачає обмеження на використання ШІ, наприклад, у сфері охорони здоров’я, освіти та поліцейській діяльності, а також штрафи до €30 млн, або 6% обороту компанії. Більше про це читайте в матеріалі Forbes Ukraine .

Україна приєдналася до першої у світі конвенції про штучний інтелект

Джерело: forbes.ua (Новини)