вологість:
тиск:
вітер:
"Перехідний період" щодо торгівлі з ЄС передбачає суттєві втрати для України — попередив Гетманцев
По-перше, річні квоти безмитних поставок хочуть поділити на 12 місячних квот.
"Тобто якщо раніше в залежності від товарної позиції безмитне постачання могло припинитись у березні, червні, серпні чи жовтні, то тепер «лічильник» може включатись щомісяця, а стоп-кран – обмежувати поставки умовно 3, 5 або сьомого числа відповідного місяця", - зазначив він.
За словами депутати, укладання і виконання контрактів точно стане складнішим та більш нервовим.
По-друге, скоротять самі квоти. Про це він зазначив, посилаючись на інсайдерів.
"Найбільшого удару зазнають виробники кукурудзи, для яких квота у річному вимірі скоротиться до 650 тис. тонн. (для порівняння – торік в Європу відвантажено понад 14 млн. тонн, або майже половина, річна безмитна квота – майже 11,2 млн. тонн, п’ятимісячна – 4,7 млн. тонн), тобто безмитної торгівлі практично не буде (по кукурудзі - ред.)", - додав він.
Також суттєво скоротиться квота на цукор – до 40,7 тис. тонн (торік загальний експорт солодкого товару встановив рекорд цього століття – майже 750 тисяч тонн, з яких близько 40% було поставлено до держав ЄС; у 2024 році ми достроково вибрали річну квоту у 262,6 тис. тонн, до 5 червня могли розраховувати на безмитні 109 тис. тонн).
Обмежень зазнає і інша продукція – мед, м’ясо птиці.
Втрати української економіки
За підсумком 2024 року Україна стала третім постачальником сільськогосподарської продукції до ЄС (13,1 млрд. євро), пропустивши попереду тільки Бразилію (17,1 млрд. євро) і Велику Британію (16,6 млрд. євро), та випередивши США (12,0 млрд. євро) і Китай (10,0 млрд. євро).
"Нові умови торгівлі після завершення «економічного безвізу» можуть коштувати нам -3,5 млрд. євро у річному вимірі", - підкреслив він.
Для порівняння, у 2025 році місячний товарний експорт становить у середньому 2,9 млрд. євро.
За словами депутата, "компенсувати такі суттєві втрати аграрного експорту на інших ринках практично нереально".
Повідомлялось, що останні роки у харчовому секторі спостерігалося прискорення темпів зростання експорту до ЄС — до 19% щорічно, що істотно перевищує показники, зафіксовані до повномасштабної агресії.

Новини рубріки

Світовий банк виділить ще 84 мільйони доларів на відновлення житла в Україні
16 травня 2025 р. 19:32

Житло в прифронтовому місті: скільки коштує оренда у Харкові
16 травня 2025 р. 19:32

В Україні пришвидшать будівництво базових станцій мобільного звʼязку. Уряд ухвалив постанову
16 травня 2025 р. 19:17