вологість:
тиск:
вітер:
В умовах глобальної нестабільності економіка ЄС залишається стійкою - Домбровскіс
Про це сьогодні у Брюсселі на пресконференції з представлення так званого весняного економічного прогнозу щодо розвитку економіки ЄС заявив єврокомісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Глобальна непевність й торговельна напруга відбиваються на економічному зростанні в ЄС. Але економіка ЄС залишається стійкою, попри виклики, перед якими ми постаємо. Ми очікуємо на помірковане зростання цього року, та збільшення темпів зростання наступного року. Як очікується, ВВП ЄС зросте на 1,1 відсотка у 2025 році, та на 1,5 відсотка у 2026 році. Економіка єврозони, як очікується, зросте на 0,9 відсотка цього року, і на 1,4 – наступного», - зазначив представник Єврокомісії.
Він також дав позитивний прогноз динаміки на ринку праці, де протягом минулого року було створено більше робочих місць, а також передбачив зниження рівня інфляції, завдяки нижчим за очікування цінам на енергію. Проте, за словами Домбровскіса, європейська економіка залишається вразливою до напруги у торговельних відносинах, зокрема, до поєднання глобальної геополітичної невизначеності із макроекономічним ефектом від тарифів, що запроваджуються Сполученими Штатами.
«Моделювання ситуації дозволило… спрогнозувати макроекономічний ефект від введення тарифів США. Якщо США застосують універсальні тарифи, що були оголошені 2 квітня, це спричинить зниження глобальної торгівлі та економічної активності. До кінця 2026 року глобальне ВВП зменшиться на 0,4 відсотка, світова торгівля впаде на 2,9 відсотка, - тобто, всі втратять від застосування таких заходів. Зокрема, в США кумулятивне зростання в період 2025-2026 років буде на один відсоток нижчим, в результаті застосування таких тарифів. При цьому ЄС відчує менше економічне зниження – на близько 0,2 відсотка. Тобто, ЄС залишається стабільним та передбачуваним місцем для бізнесу», - наголосив Домбровскіс.
Він зауважив, що намір країн ЄС збільшити витрати на оборону від загального показника у 1,4 відсотка від ВВП у 2024 році до 1,6 відсотка у 2025-2026 роках матиме позитивний економічний ефект, оскільки дозволить країнам-членам залучити додаткові кредитні кошти, зокрема, для розвитку досліджень та інновацій в сфері оборони, які стимулюватимуть розвиток й інших секторів економіки.
На сьогодні вже більшість країн-членів ЄС вирішили активувати так звані фіскальні «національні виключення», які виводять оборонні витрати із методики обрахування бюджетного дефіциту. Такий крок вже зробили Бельгія, Болгарія, Данія, Німеччина, Естонія, Греція, Латвія, Литва, Угорщина, Польща, Португалія, Словенія, Словаччина й Фінляндія.
«Лінійне підвищення витрат на оборону всіма країнами-членами на показник у 1,5 відсотка від ВВП до 2028 року підніме ВВП ЄС на 0,5 відсотка до 2028 року. Важливо зазначити, що позитивний ефект буде більшим, якщо витрати будуть спрямовуватися на європейські програми з досліджень й розвитку, і будуть менше орієнтовані на імпорт» - додав єврокомісар.
Як вже повідомлялося, Єврокомісія щорічно готує два основні прогнози, - навесні й восени, - а також два проміжні прогнози - взимку та літом, які враховують велику кількість економічних індикаторів, що реєструються в країнах-членах, в країнах-кандидатах, та у країнах, що входять до Європейської зони вільної торгівлі.

Новини рубріки

Урожай втрачено на 80%: ціна підвищиться щонайменше на 30 відсотків
19 травня 2025 р. 21:57

Успішна інвестиція в криптовалюти (що треба знати)
19 травня 2025 р. 21:02

У Німеччині спостерігається тенденція до збільшення робочих годин
19 травня 2025 р. 20:35