вологість:
тиск:
вітер:
Скасування торгових преференцій ЄС: чи катастрофа це для України?
На початку червня Євросоюз скасовує автономні торговельні преференції для України, оскільки європейські країни проти таких пільг. Більш того, окремі країні-сусіди уже запровадили односторонні заборони. Тобто буквально кидають напризволяще Україну в скруті? Однак насправді все не так категорично. Про це пише Юлія Самаєва, редакторка економіки ZN.UA , у статті "Головна проблема нашої зовнішньої торгівлі — внутрішня".
По-перше, країни ЄС попереджали, що преференції не назавжди.
"Кидаючи нам рятувальне коло у вигляді автономних преференцій, одразу зазначали, що це тимчасова акція. Рік тому Єврокомісія нас попередила, що її строк закінчиться у червні 2025-го. Тобто були максимально відверті й дали час для адаптації", — зазначає авторка.
По-друге, попри алармічні очікування, на початку травня цього року Європарламент вирішив подовжити режим торговельних преференцій для української металургійної продукції ще на три роки — до 2028-го. Значить, червневе скасування преференцій стосуватиметься насамперед агроекспорту, бо зрештою нічого, крім аграрки і металів, у нашому торговому кошику нема.
По-третє, Україна повертається до режиму Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), який всіх влаштовував до 2022-го.
"Так, він передбачає квотування безмитного ввезення і лише визначених товарів. Так, квоти маленькі, зважаючи на наші агропотужності, за окремими позиціями ми їх вичерпуємо дуже швидко. Втім, нагадаємо, що окремі квоти повернули ще 2024-го: овес, кукурудзу, крупи, м’ясо птиці, яйця, цукор увесь минулий рік ми поставляли до Союзу вже у межах квот. Менш як за пів року вичерпавши ліміти по цукру, вівсу та яйцям, українські експортери продовжили поставки, як і до того, вочевидь не собі у збиток. Тобто ми повертаємося не у невідоме, а у добре відому нашому експортеру модель торгівлі", — нагадала авторка.
По-четверте, рік тому, попереджаючи нас про майбутнє скасування преференцій, європейці повідомили, що ми продовжимо торгове зближення у звичний спосіб — через збільшення обсягів квот.
"І це плюс, а не мінус, бо умовне збільшення квоти на експорт крохмалю чи солоду дається, хай там як, легше за одномоментне скасування мит на все. Торгівля — це все ж не про благодійність. Але такі точкові налаштування насправді створюють значно більше можливостей для просування вперед крок за кроком, для пошуку балансу у торгівлі з ЄС. А нам би про баланси міцно задуматися", — додала вона.
З іншими статтями авторки можна ознайомитися за посиланням.

Новини рубріки

В Україні нелегально працюють понад 400 АЗС - Нафтогазова асоціація
22 травня 2025 р. 18:02
День фінансів: КЕП у monobank, мультишеринг документів у «Дії», зміни в ПДР
22 травня 2025 р. 17:58