Вартість зарядки електрокара vs вартість пального для авто з ДВЗ: що вигідніше в Україні

22 травня 2025 р. 20:20

22 травня 2025 р. 20:20


Протистояння між електромобілями та автомобілями з двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ) вже давно перестало бути виключно технічним питанням. Сьогодні вибір транспорту стає дедалі більше фінансовим викликом.

Один з головних аргументів на користь електромобілів — дешевизна «заправки». Утім, тут варто наголосити на тому, що кількість зарядних станцій в Україні все ще не на 100% покриває загальну кількість «зелених» авто, хоча й останнім часом ситуація з цим значно поліпшилася — особливо у великих містах і на основних магістралях.

Оформлюйте автоцивілку на Finance.ua. Ваш гаманець буде вдячний.

Утім, у віддалених регіонах зарядна інфраструктура все ще розвивається, що може створювати певні труднощі для власників електромобілів, які часто подорожують за межі міст.

Інша справа — заправки, які розташовані чи не на кожних 100 метрах. В цьому випадку взагалі немає різниці, де саме ти їдеш — чи в місті, чи далеко від цивілізації… Заправка знайдеться для кожного.

Скільки коштує зарядити електрокар

Якщо ж брати до уваги ціни, то наразі середня ціна на електроенергію для «зелених» машин на основних мережевих електростанціях становить 14,8 грн/1 кВт-год за повільне заряджання. Якщо хочете зарядити свій електромобіль швидше, в такому разі треба буде віддати 17,4 грн/1 кВт-год. Так, можна зарядити електрокар удома, але така можливість є далеко не в багатьох, тому за орієнтир для підрахунку беремо саме зарядку на станції.

За приклад візьмемо Zeekr 001 та Nissan Leaf. Щодо Zeekr 001 , то тут стандартний акумулятор має ємність в 86 кВт/год, а паспортна дальність ходу — 526 км. Таким чином, аби зарядити батарею цього авто до 80%, треба буде віддати 1 020 грн — на повільному заряджанні та 1 200 грн — на швидкому заряджанні. Тож, проїхати 1 км на цьому авто коштує 1,93 грн, якщо йдеться про повільне заряджання, та 2,28 грн — про швидке заряджання.

А в яку суму обійдеться зарядка для Nissan Leaf ? Місткість його акумулятора становить 40 кВт·год із запасом ходу в 380 км. Тож, якщо ви хочете зарядити його батарею до 80%, то вам доведеться сплатити 473 грн — якщо йдеться про повільне заряджання, та 556 грн — якщо хочете це зробити швидше. 1 км проїзду на Nissan Leaf обійдеться вам у 1,24 грн та 1,46 грн відповідно.

Скільки коштує заправити авто з ДВЗ

А в яку ж ціну обходиться 1 км для традиційних машин? Для прикладу Kia Sportage , машина витрачає вісім літрів пального на 100 км. Враховуючи середню ціну бензину А-95 на момент написання статті (54,40 грн/літр), то проїхати на цьому авто 100 км коштує 435 грн. Виходить, 1 км коштує 4,35 грн.

Аби не спиратися лише на кросовери, то другим прикладом ми вирішили взяти Skoda Octavia . На 100 км це авто витрачає близько шести літрів. Тож, 100 км цією машиною обійдеться вам у 326 грн, тоді як 1 км — 3,26 грн.

Як бачимо, електрокари в цьому плані виходять значно економнішими за авто з ДВЗ. Утім, чи все так райдужно для «зелених»?

Зовсім — ні. Річ в тому, що на користь традиційних авто говорять три важливих фактори: швидкість заправки значно швидша за заряджання. Заправитися можна за 2−4 хвилини, тоді як на зарядку електрокара йде від 20 хвилин до кількох годин.

Другим фактором на користь бензинових та дизельних машин виступає запас ходу. Поки автомобілі з класичним двигуном можуть проїхати на повному баку понад тисячу кілометрів, їхні електричні аналоги максимум здатні протриматися без підзарядки до 500 кілометрів. Так, на сьогодні вже є версії електрокарів й понад цю цифру, але ж і ціна на них відповідна.

Третім важливим фактором, який виступає за авто з ДВЗ, є те, що з віком батарея електрокарів втрачає заводські показники та стає менш продуктивною. Цей показник може варіюватися від 10 до 20%.

Вартість зарядки електрокара vs вартість пального для авто з ДВЗ: що вигідніше в Україні

Джерело: finance.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua