вологість:
тиск:
вітер:
У Службі зайнятості повідомили, чи буде в українців чотириденний робочий тиждень
На сьогодні українське законодавство не передбачає офіційного запровадження чотириденного робочого тижня. Як нагадала Державна служба зайнятості, норма робочого часу , закріплена в Кодексі законів про працю, становить 40 годин на тиждень.
Втім, для окремих категорій працівників можливе скорочення тривалості робочого часу. Зокрема, для неповнолітніх, людей з інвалідністю або за домовленістю сторін. У той же час в умовах воєнного стану на деяких критичних об’єктах робочий тиждень може бути продовжено до 60 годин.
Заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Євгенія Підлісна повідомила, що станом на зараз у парламенті не зареєстровано жодної ініціативи щодо офіційного скорочення тривалості робочого тижня. Водночас роботодавці подають у базу вакансії з різними режимами праці:
- стандартний п’ятиденний робочий тиждень,
- часткова зайнятість,
- ненормований робочий день,
- робота за змінним графіком або в нічний час,
- поділ робочого дня на частини тощо.
Результати тестування у 2019 році
Під час пілотного впровадження чотириденного графіку в 2019 році фіксувалося зниження емоційного вигорання працівників, однак водночас у деяких сферах спостерігалося падіння продуктивності. Особливо це проявилось там, де діє погодинна оплата.
Стан ринку та наявні вакансії
За даними ЄІАС, в Україні наразі відкрито 876 вакансій із неповною зайнятістю. Роботодавці шукають працівників у різних галузях: від медицини й освіти до логістики та обслуговування. Серед пропозицій – лікарі, вчителі, водії, прибиральники, психологи, пакувальники, листоноші тощо. Рівень оплати варіюється: від мінімальної зарплати до 60 тисяч гривень.
Міжнародний контекст
У службі зайнятості зауважують: країни, які вже запровадили чотириденний робочий тиждень, вважають його найбільш ефективним для працівників ІТ-галузі, аналітиків, представників творчих професій і сфер, де зарплата залежить від результатів. Натомість така модель менш прийнятна для виробництва, аграрного сектору, сфери послуг і робіт із погодинною оплатою.
Можливе майбутнє впровадження
Голова парламентського Комітету з питань фінансів Данило Гетманцев 5 липня зазначив, що навіть під час війни бізнесу в Україні можна дозволити переходити на чотириденний робочий тиждень у добровільному порядку. На його думку, така практика вже довела ефективність у ряді європейських країн.
Як приклад, у червні стало відомо, що уряд Польщі запускає пілотну програму зі скороченим робочим тижнем без зменшення зарплат. Це перша східноєвропейська країна, яка вирішила протестувати підхід, популярний у країнах Західної Європи.
Як повідомляло ZN.UA , під час воєнного стану нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 60 годин на тиждень замість 40. Але для працівників, яким законом встановлено скорочену тривалість робочого часу, вона тепер не може перевищувати 50 годин на тиждень.

Новини рубріки

TikTok запускає новий застосунок у США, — Reuters
08 липня 2025 р. 00:08

Кабмін рекомендує комісії повторно обрати до двох кандидатів на посаду голови БЕБ
07 липня 2025 р. 23:50

Кабмін пропонує повторно подати кандидатури на посаду директора БЕБ
07 липня 2025 р. 22:54