Європейський союз створив фонд для відновлення України: які пріоритетні сектори для інвестицій

10 липня 2025 р. 19:02

10 липня 2025 р. 19:02


10 липня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про створення Європейського флагманського Фонду для відбудови України (European Flagship Fund for the Reconstruction of Ukraine).

Як пише Delo.ua , про це вона сказала під час Конференції з питань відновлення України у Римі.

"Я особливо рада оголосити сьогодні про створення Європейського флагманського фонду для відновлення України, найбільшого у світі фонду акцій для підтримки відновлення", - зазначила фон дер Ляєн.

За її словами, разом із приватним сектором цей фонд дасть старт інвестиціям в енергетику, транспорт та інші галузі української економіки.

"Ми вкладаємо кошти в майбутнє України, використовуючи державні кошти для залучення масштабних інвестицій приватного сектору та допомоги у відновленні країни. Я особливо рада і щиро вдячна, що ми робимо це разом з Італією, Німеччиною, Францією, Польщею та Європейським інвестиційним банком", - підкреслила очільниця Єврокомісії.

Вона також оголосила про старт програми гарантій та грантів на 3 млрд євро, що дозволить додатково залучити 10 млрд євро на реконструкцію та відбудову України.

500 мільйонів євро до 2026 року

Як уточнюють в Мінекономіки, завдяки початковому капіталу у розмірі 220 млн євро Фонд має на меті мобілізувати 500 мільйонів євро до 2026 року, здійснюючи стратегічні, орієнтовані на результат інвестиції, переважно в акціонерний капітал.

Головними інвесторами фонду на початковому етапі стануть його ініціатори - Єврокомісія (через Ukraine Investment Framework), а також провідні банки розвитку: Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), Cassa Depositi e Prestiti (CDP), Proparco & Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Передбачається, що початкові інвестиції можуть бути здійснені до кінця 2026 року. Наразі ж триває вивчення ринку і оголошено конкурс на підбір керуючої компаніі.

Пріоритетними секторами для інвестицій стануть:

  • Енергетика, з пріоритетом на відновлювану енергетику
  • Інфраструктура
  • Цифрова трансформація
  • Модернізація промисловості
  • Виробництво товарів подвійного призначення
  • Критичні матеріали (CRM).

Як вноситимуться інвестиції

ЄС, Німеччина, Польща, Італія та Франція через свої банки розвитку внесуть перший капітал, який послужить основою для подальшого залучення приватних партнерів. Передбачається, що у фонд зможуть інвестувати всі країни-члени ЄС, міжнародні партнери, інституційні інвестори, українські фонди та приватні інвестори.

Розглядаються такі моделі інвестування:

  • Прямі інвестиції в акціонерний капітал та квазі-акціонерний капітал у ключових секторах
  • Фонд фондів для посилення мобілізації приватного капіталу
  • Поєднання обох моделей

Нагадаємо, за оцінками уряду, повоєнна відбудова та модернізація України обійдеться щонайменше в 1 трильйон доларів США протягом 14 років.

Додамо, що станом на лютий 2025 року, за попередніми оцінками зазначалося, що після завершення війни відбудова України може обійтися в 500 мільярдів євро і заморожені російські активи мають стати одним з ключових джерел фінансування.

Європейський союз створив фонд для відновлення України: які пріоритетні сектори для інвестицій

Джерело: delo.ua (Фінанси)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua