вологість:
тиск:
вітер:
Виплата при народженні, адресні доплати та «єЯсла». Як держава переформатовує підтримку сімей з дітьми
Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн .
Ключові факти
- Підвищення одноразової виплати після народження дитини: з 10 300 грн до 50 000 грн.
- Збільшення виплат для жінок без трудового стажу: з менше 1000 грн до 7000 грн на місяць.
- Щомісячна допомога на догляд за дитиною до 1 року: розмір виплати визначатиме Кабінет Міністрів.
- Програма «єЯсла»: після 1 року батьки обирають – повернутися на роботу (держава платитиме 8000 грн щомісяця) або залишитися вдома (збереження сплати єдиного соціального внеску до 3 років дитини).
- Програма «Пакунок малюка»: зберігається, вибір між набором речей або грошовою компенсацією (понад 7500 грн).
Що кажуть у Мінсоцполітики
Окремий фокус у законопроєкті – підтримка жінок, які народили дитину, ще не маючи професійного стажу (найчастіше це студентки, які тільки закінчують ВНЗ) та додаткові методи підтримки для родин з інвалідністю, розповіла Дарія Марчак, перша заступниця міністра соцполітики.
Другий фокус – захист родин від фінансових ризиків: адресні доплати у періоди різкого зростання витрат і нові механізми, щоб жодна сім’я не опинилася за межею бідності.
Марчак нагадала, що 1 липня в Україні стартував пілот базової соцдопомоги. «Цей інструмент дозволяє відвʼязати допомогу по бідності від прожиткового мінімуму і завдяки цьому – встановити його на рівні, суттєво вищому від нього», – зазначила заступниця міністра.
За її словами, базова допомога має розраховуватись без залучення людини, автоматично, на підставі інформації, доступної в державних реєстрах.
Як це працюватиме? Якщо місячний дохід людини в одній родині не перевищуватиме розмір базової величини в 4500 грн (з певними корегуваннями, залежно від структури родини), держава доплачуватиме родині з бюджету необхідну суму.
Для порівняння: нинішня допомога малозабезпеченим родинам, яку має замінити базова допомога, привʼязана до визначеного законом прожиткового мінімуму, який для дорослої особи становить трохи більше 3000 грн.
З 1 липня до програми мають право приєднатися малозабезпечені сімʼї, одинокі матері, багатодітні сімʼї, а також опікуни дітей, батьки яких не сплачують аліменти.
У межах програми, родина, яка має право на базову соціальну допомогу, обиратиме: отримувати новий вид допомоги або продовжити отримувати ті види допомог, які має зараз.
«Якщо пілот виявиться успішним, в майбутньому базову величину буде збільшено, а право на базову допомогу зможе отримати будь-яка родина, яка має фінансові труднощі», – зазначила Марчак.
Контекст
В Україні існує близько 40 різних видів соціальних виплат з державного бюджету. Загальний обсяг коштів, який щороку спрямовується на ці виплати, – понад 173 млрд грн.
За принципом Парето, 20% всіх допомог (субсидії на ЖКП, виплати для ВПО та деякі інші) «важать» 80% всіх коштів, тоді як решта виплат – дрібні, фрагментовані, дорогі в адмініструванні і не вирішують системно соціальних проблем, вважають автори законопроєкту.

Новини рубріки

Конкурент ChatGPT и Claude: китайський стартап Moonshot випустив нову модель ШІ Kimi K2
14 липня 2025 р. 21:14

Ліквідація банкрутів в Україні: як це відбувається
14 липня 2025 р. 21:04

ТОП-4 підстави, як українцям отримати посвідку на проживання в Німеччині
14 липня 2025 р. 20:36