Помилка в документах на право власності: як її виправити і чому це необхідно

20 липня 2025 р. 11:49

20 липня 2025 р. 11:49


Виправлення помилки у документі дозволить законно розпоряджатися і користуватися майном.

Навіть незначна помилка в документах, які підтверджують право власності на майно, наприклад, одруківка в імені, може стати серйозною перешкодою для подальшого розпорядження нерухомістю.  Через неї людина не зможе оформити спадщину , подаватись на субсидії чи продати майно, повідомляє пише Delo.ua з посиланням на роз'яснення Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги.

Тому необхідно виправити помилку у правовстановлюючих документах, наголошують юристи.

Що таке помилка у правовстановлюючих документах

Правовстановлювальні документи – це офіційні документи, які підтверджують право володіння певним майном. Основний документ – це Свідоцтво про право власності, яке видається державним органом і підтверджує, хто є власником майна.

Також це може бути: свідоцтво на право на спадщину,  свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя, договір прокупівлю-продаж, чи навіть виписка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Якщо хтось намагається незаконно заволодіти майном, ці папери допоможуть захистити права власника в суді.

На підставі правовстановлюючого документа можна зокрема:

Ці дії неможливо зробити, якщо у документі неправильно вказані прізвище, ім'я чи по-батькові, дата або місце народження, які не збігаються з паспортом або свідоцтвом про народження власника.

Помилкою є навіть відмінність в одній літері, наголошують юристи. Наприклад, Анна замість Ганна або Гурєв замість Гур'єв.

Як виправити помилку у правовстановлюючих документах: два шляхи

Залежно від характеру помилки та можливості її виправлення, існують два основні шляхи: позасудовий та судовий.

Передовсім варто спробувати виправити помилку шляхом звернення до органу, що видав документ, або його правонаступника, надавши необхідні документи та заяву про виправлення.

"Проте помилку виправлять лише у разі, якщо вона виникла з вини органу, а в первинних документах її не було", -  наголошують юристи.

Якщо ж невідомо, на якому етапі виникла помилка, необхідно вдатися до другого способу - звертатися до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

Розгляд справи в суді:  що потрібно знати

До суду необхідно звертатись у випадку, якщо орган, який видав документ:  або не може виправити документ, або відмовив у виправленні помилки, або ж взагалі ліквідований.

При зверненні  до суду необхідно подати заяву провстановлення факту належності докмуенту та сплатити судовий збір: у 2025році він становить 605 гривень 60 копійок.

У заяві до суду слід вказати факт, який позивач просить встановити, чому неможливо отримати документ у позасудовий спосіб, а також надати докази, що пітверджують факт належності документа людині.

Фото 2 — Помилка в документах на право власності: як її виправити і чому це необхідно

Юристи також наголошують, що у цьому випадку суд не встановлює право власності, а лише підтверджує, що документ належить конкретній людині.

Раніше Delo.ua писало про п'ять випадків, коли спадкоємець може втратити право на спадщину.

Також повідомлялось про те, що торік українці почали масово дарувати квартири.

Помилка в документах на право власності: як її виправити і чому це необхідно

Джерело: delo.ua (Бізнес)