IRENA: 91% нових проєктів «зеленої» енергетики у 2024 році дешевші за викопне паливо

23 липня 2025 р. 14:32

23 липня 2025 р. 14:32


Близько 91% нових проєктів відновлюваної енергетики, введених в експлуатацію минулого року, виявилися дешевшими за будь-які нові альтернативи на викопному паливі.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у звіті Міжнародного агентства з відновлювальної енергії (IRENA).

Як зазначається, введення в експлуатацію нових 582 гігават відновлюваних потужностей у 2024 році призвело до значної економії, уникнувши використання викопного палива на суму близько 57 млрд дол. Примітно, що 91% нових проєктів відновлюваної енергетики, введених в експлуатацію минулого року, були економічно вигіднішими за будь-які нові альтернативи на викопному паливі", - повідомили в агентстві.

Згідно зі звітом, відновлювані джерела енергії зберегли свою цінову перевагу над викопним паливом завдяки зниженню витрат, що стало можливим завдяки технологічним інноваціям, конкурентоспроможним ланцюгам постачання та економії від масштабу.

"У 2024 році сонячні фотоелектричні установки були в середньому на 41% дешевшими за найдешевші альтернативи на викопному паливі, а наземні вітрові проєкти - на 53% дешевшими. Наземна вітрова енергія залишалася найдоступнішим джерелом нової відновлюваної електроенергії з вартістю 0,034 дол./кВт·год, за нею йшла сонячна фотоелектрична енергія з вартістю 0,043 дол./кВт·год", - йдеться у повідомленні.

Як заявили в IRENA, відновлювані джерела енергії є не лише конкурентоспроможними за вартістю порівняно з викопним паливом, але й "вигідними завдяки зменшенню залежності від міжнародних паливних ринків і підвищенню енергетичної безпеки", а "бізнес-аргументи на користь відновлюваних джерел енергії сьогодні сильніші, ніж будь-коли".

"Хоча очікується подальше зниження витрат у міру вдосконалення технологій і зміцнення ланцюгів постачання, короткострокові виклики зберігаються. Геополітичні зміни, зокрема торговельні мита, вузькі місця в постачанні сировини та мінлива динаміка виробництва, особливо в Китаї, створюють ризики, які можуть тимчасово підвищити витрати", - йдеться у звіті.

В агентстві прогнозують, що вищі витрати, ймовірно, зберігатимуться в Європі та Північній Америці через структурні проблеми, такі як затримки з отриманням дозволів, обмежена пропускна здатність мереж і вищі витрати на балансування системи. Натомість такі регіони, як Азія, Африка та Південна Америка, з вищими темпами навчання та високим потенціалом відновлюваних джерел енергії, можуть зазнати значного зниження витрат.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні у 2024 році було введено в експлуатацію 13 великих вітрових турбін загальною потужністю 27 МВт.

IRENA: 91% нових проєктів «зеленої» енергетики у 2024 році дешевші за викопне паливо

Джерело: ukrinform.ua (Економіка)