вологість:
тиск:
вітер:
Найбільший виклик для енергосистеми України — не дефіцит генерації, а криза управління
У наступне десятиліття найбільшим викликом для Об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України буде не дефіцит генерації, а криза управління через стрімке зростання розподілених енергоресурсів (DER). Про це пише Сергій Єрмілов, фахівець у галузі енергетики й енергозбереження, міністр палива та енергетики України (2000—2001, 2002—2004), у статті "Як Україні збудувати найстійкішу енергосистему Європи".
"Ще десять років тому диспетчер бачив кілька десятків великих електростанцій. Через кілька років йому доведеться взаємодіяти із сотнями тисяч енергетичних ресурсів різного типу, і проблема полягає не в тому, що централізоване керування більше не потрібне. Проблема в тому, що тільки централізованого керування вже недостатньо", — пояснює автор.
Поточні виклики
У перші роки повномасштабного вторгнення РФ в Україну напрацювали заходи з одночасного впровадження розподіленої генерації (DER) і розумних мереж (smart grid). Однак, коли проаналізували ефективність використання розподіленої генерації за один день лютого при температурі повітря -15°С та відключеннях споживачів по 12–16 годин, то виявилося, що середній коефіцієнт використання встановленої потужності DER був цього дня на рівні 28%!
"Одна з головних причин — відставання у впровадженні смартмереж і телемеханіки на підстанціях, до яких DER під'єднані. І очевидно, що зі зростанням обсягів DER ця проблема поглиблюватиметься", — зазначає автор.
Проблема загострюється в умовах збільшення використання сонячних і вітрових електростанцій. Адже їхня непередбачуваність завдає дедалі більше економічних збитків, а стрімке нарощування «домашніх» та офісних накопичувачів виводить із ладу внутрішні та розподільчі мережі.
Що робити
Для України проблема відбудови енергетики полягає не лише в дефіциті генерації, а й у дефіциті керованості мережі. Однак гривня, інвестована в цифровізацію й автоматизацію мереж, може дати більший ефект від використання існуючої розподіленої генерації, ніж гривня, вкладена в будівництво додаткової генерації.
"Простий приклад: якби коефіцієнт використання розподіленої генерації був на рівні 60%, це фактично дорівнювало б 250–300 млн євро економії на будівництві кожного гігавата потужності. Якщо додати інші складові кумулятивного ефекту від модернізації мереж, які, наприклад, називає CIGRE у своїх дослідженнях, вона стає не тільки технічно, а й економічно безальтернативною. Наведу кілька показників: зниження втрат у мережах до 20% при одночасному збільшенні їхньої пропускної здатності на 25–40% без масового будівництва. Скорочення тривалості аварій до 40% і головний ефект — 100% інтеграція DER!", — додає енергетик.
За його словами, Україна вже інвестує мільярди у розподілені енергетичні ресурси. Головне питання наступного етапу — чи зможе енергосистема ефективно ними скористатися.
З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: zn.ua (Економіка)
Новини рубріки
Чому в АТБ спорожніли полиці: мережа пояснила причину
25 червня 2026 р. 14:56
Сотні тисяч СЕС і накопичувачів: якою буде енергосистема України у 2031 році
25 червня 2026 р. 14:53
У «Дії» запустили мультишеринг довідок ОК-5 та ОК-7
25 червня 2026 р. 14:42