вологість:
тиск:
вітер:
Поляки виявили, що екс-керівниця Хмельницького МСЕК Крупа зі своєю родиною за час війни вивезла до Європи через митницю сотні тисяч доларів готівкою
Слідство сусідньої країни зафіксувало: члени сім’ї ексголови Хмельниччини вивозили готівку за кордон навіть після вручення підозри Тетяні Крупі
У справі за підозрою у незаконному збагаченні колишньої голови МСЕК Хмельниччини Тетяни Крупи з’явилися сенсаційні факти. Як повідомляє « Главком » з посиланням на судовий реєстр, у лютому 2025 року заступник окружного прокурора Окружної прокуратури у Варшави (Польща) передав Офісу генпрокурора України матеріали кримінального провадження, де фігурували Тетяна Крупа, її чоловік Володимир і невістка Катерина.
Польські правоохоронці з’ясували, що протягом 29 травня 2022 року-17 жовтня 2024 року вказані особи ввезли на територію Польщі через українсько-польські пункти пропуску значні суми коштів, «одержаних від вигоди, пов’язаної із вчиненням заборонених дій» (що мається на увазі під цим твердженням, матеріали досудового розслідування не розкривають деталей – «Главком») . Потім ввезену готівку, за даними слідства сусідньої країни, Тетяна, Володимир та Катерина Крупи, перебуваючи у Кракові, Вроцлаві, Щецині та інших невстановлених місцях, внесли на банківські рахунки та надалі перерахували на рахунки установ, розташованих в Швейцарії та США.
«Тобто вчинили дії, пов’язані з розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції з таким майном та його переміщення», – йдеться у матеріалах кримінального провадження, які поляки передали українським правоохоронцям.
Ті, у свою чергу, наприкінці лютого цього року відкрили нову карну справу за ч.1 статті 209 Кримінального кодексу («Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом») та ініціювали переклад матеріалів кримінального провадження з польської мови на українську.
У середині березня епізод з відмиванням майна приєднано до справи, в якій Тетяні Крупі оголошено підозру в незаконному збагаченні.
Наразі українські правоохоронці готують документи про надання міжнародно-правової допомоги, а саме проведення тимчасових доступів до інформації про банківські рахунки, відкритих на Тетяну та Катерину Крупи у банках Польщі (Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., PKO Bank Polski S.A.) і австрійському Erste Bank Oberbank, де мають рахунки Тетяна, Володимир і Катерина Крупи.
Крім цього, Національного антикорупційного бюро має намір допитати, окрім вищеперерахованих членів сім’ї підозрюваної, також її сина, ексначальника управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області Олександра Крупу щодо коштів, вивезених ними за межі України та внесених на рахунки в іноземних банківських установах.
Як повідомляв «Главком» , у лютому 2025 року прокурор у суді заявив: під час війни родичі Крупи і сама підозрювана вивозили за кордон низку незадекларованої готівки. Наприклад, у жовтні 2022 року Тетяна Крупа не вказала при виїзді з України, що перевозить $600 тис. готівки. Вже перетнувши польський кордон, повідомила тамтешнім митникам, що має при собі відповідну суму коштів. Далі вказані кошти голова МСЕК поклала на рахунок в одному з банків Польщі.
«Слідство не встигло арештувати кошти Крупи у польському банку, оскільки їх було виведено у швейцарський банк. Про це ми дізналися від фінансової розвідки у листопаді 2024 року. 22 листопада звернулися до федеральної юстиції Швейцарії із запитом заблокувати цей рахунок… Разом з тим, 7 грудня отримали відповідь про неможливість заморозити рахунок у зв’язку з тим, що такого рахунку не існує. Тобто кошти вивели після набуття Крупою статусу підозрюваної», – пояснив прокурор.
Крім того, за даними слідства, інші родичі Крупи також вивели кошти з іноземних банків. Зокрема, чоловік Володимир Крупа тримав у польському банку $1,2 млн, син і невістка Крупи, а також чоловік зберігали в австрійських банках понад $ 1 млн.
«На жаль, сторона обвинувачення перебуває у ролі наздоганяючого, намагаємося віднайти ці кошти і накласти арешти», – заявив прокурор.
Нагадаємо, що 31 березня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала ухвалу суду першої інстанції у частині розміру застави колишній головній лікарці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяні Крупі і визначила нову суму застави. Ідеться про визначення 130 млн грн застави для підозрюваної ексголови МСЕК Хмельниччини. 20 березня 2025 року Вищий антикорупційний суд вкотре зменшив розмір застави для Крупи – до 230 млн грн.
Як відомо, 3 жовтня 2024 року правоохоронці вилучили у квартирі сім’ї Тетяни Крупи велику суму готівки: у вітальній кімнаті – $106,1 тис., 6,7 тис. євро і 67,5 тис. грн; у гардеробній, де розміщувався сейф, – $315,9 тис. і 25,4 тис. євро; у спальні чоловіка підозрюваної Володимира Крупи – $253,1 тис., 70 тис. євро і 143 тис. грн; у ще одній спальні – $2,5 млн, 37,8 тис. євро і 702 тис. грн. Цю готівку, якої походження досі невідоме, арештував суд .
Також накладено арешт на $93 тис. і 2 тис. євро. Гроші було знайдено у робочому кабінеті головлікаря Тетяни Крупи. Водночас, згідно з декларацією за 2023 рік , Тетяна Крупа та її чоловік Володимир відобразили 24 млн грн офіційних доходів. Всього арештовано понад 150 об’єктів нерухомого майна, яким, за даними слідства, володіє підозрювана та члени її родини.
У середині жовтня 2024 року продовженням «МСЕК-скандалу» стала історія з оформленням інвалідності прокурорів. Приблизно понад 50 прокурорів Хмельниччини на чолі з уже колишнім обласним прокурором Олексієм Олійником оформили інвалідність.
Після МСЕК-скандалу влада ліквідувала медико-соціальні експертні комісії. Із 1 січня цього року в Україні більше не працюють МСЕК. Їх замінили експертні команди.

Новини рубріки

Держслужба зайнятості: як роботодавцю отримати компенсацію за працевлаштування молоді
17 квітня 2025 р. 11:35

Літні канікули не скасовані: що потрібно знати батькам та школярам
17 квітня 2025 р. 11:35