Росія інтенсивно готується до можливої ​​війни з НАТО у найближчих 2–5 років - дослідження The Wall Street Journal

29 квітня 2025 р. 10:28

29 квітня 2025 р. 10:28


Росія систематично готується до можливої ​​війни з НАТО у горизонті найближчих 2–5 років. Підготовка ведеться за класичними лекалами мілітаризації: будівництво інфраструктури, масове озброєння, зростання армії, мілітаризація економіки, підготовка громадської думки. При цьому реальне боєздатне нове озброєння концентрується не на фронті в Україні, а біля західних кордонів, що говорить про підготовку до нових агресивних операцій.

Про це пише у своєму новому розслідуванні впливове американське видання The Wall Street Journal .

"Поки президент США Дональд Трамп та інші світові лідери зосереджені на війні в Україні, у Європі посилюється стурбованість діями російської армії на інших ділянках кордону з ЄС".

У місті Петрозаводськ, приблизно за 160 кілометрів від кордону з Фінляндією, російські військові інженери розширюють армійські бази. Там планується створення нового штабу армії, який найближчими роками керуватиме десятками тисяч військовослужбовців. Ці сили, значну частину яких зараз задіяно в Україні, за оцінками західних військових та розвідувальних джерел, стануть основою для потенційного протистояння з НАТО.

Кремль активно веде набір контрактників, нарощує виробництво озброєнь та модернізує залізничну інфраструктуру у прикордонних регіонах. Фінляндія, яка десятиліттями прагнула уникати конфронтації з Москвою, після вступу до НАТО посилює свій кордон електронними системами стеження та колючим дротом.

Росія інтенсивно готується до можливої ​​війни з НАТО у найближчих 2–5 років - дослідження The Wall Street Journal

Російські військові експерти розглядають дії вздовж фінського кордону як підготовку до потенційного конфлікту з НАТО.

«Коли війська повернуться [з України], перед ними буде кордон із державою, яку вони вважають супротивником», — зазначив Руслан Пухов, директор Центру аналізу стратегій та технологій у Москві. — «Логіка останніх років показує: ми очікуємо на конфлікт з НАТО».

Російські офіційні особи надсилають суперечливі сигнали. На нараді в Міноборони наприкінці минулого року міністр оборони Андрій Білоусов заявив про необхідність готовності до зіткнення з НАТО. Володимир Путін, у свою чергу, звинуватив Захід у «самостійному нагнітанні страху», наголосивши, що зростання напруженості спровоковане діями НАТО.

Путін розпорядився збільшити чисельність збройних сил до 1,5 мільйона чоловік порівняно з довоєнними приблизно мільйоном. Військові витрати Росії зросли більш ніж до 6% ВВП — для порівняння, США минулого року витратили 3,4% ВВП, а країни ЄС — у середньому 2,1%.

Гонка озброєнь

Зростання військових витрат призвело до повного завантаження російських оборонних заводів: відкриваються нові виробничі лінії, збільшуються потужності старих. Якщо 2021 року Росія випускала близько 40 танків Т-90М на рік, то зараз виробляє до 300, за оцінками західних розвідок. Причому більшість цих танків залишається біля Росії і вирушає фронт в Україні.

Виробництво артилерії та боєприпасів, за прогнозами, зросте ще на 20% цього року. Суттєво покращилася якість та кількість вироблених дронів. «Російська армія відновлюється і росте швидше, ніж очікували багато аналітиків», — заявив цього місяця командувач військ США в Європі генерал Крістофер Каволі. - «Насправді сьогодні армія Росії чисельно перевищує ту, що була на початку війни».

Росія інтенсивно готується до можливої ​​війни з НАТО у найближчих 2–5 років - дослідження The Wall Street Journal

Згідно з доповіддю датської розвідки, опублікованій у лютому, Росія здатна розпочати велику війну в Європі протягом п'яти років, якщо відчує слабкість НАТО. Перемир'я в Україні, що попереджають західні військові, прискорило б відновлення російської армії.

Деякі країни НАТО вже почали зміцнювати кордони: риють протитанкові рови, встановлюють так звані зуби дракона. Польща, Естонія, Латвія та Литва вийшли із договору про заборону протипіхотних мін. "Часу у нас небагато", - зазначив міністр оборони Польщі Владислав Кошняк-Камиш. — «Нам треба побудувати сильний альянс, ефективну систему командування та добре оснащені війська».

Диверсійна діяльність

Західні спецслужби також вказують на таємні операції Росії в Європі останніх років як доказ прагнення Москви дестабілізувати Захід та мстити за підтримку України. Російська військова розвідка, як вважають, стояла за спробами підкласти вибухові пристрої на літаки DHL та організувати вбивство голови німецької збройової компанії.

За словами одного з європейських розвідників, Росія може спробувати перевірити єдність НАТО, провокуючи проти невеликої країни альянсу, наприклад, Естонії.

Відновлення сил Росії залежить від темпів поповнення втрат в офіцерському складі та накопиченого в Україні досвіду застосування високоточної зброї.

"Якщо говорити про проведення обмеженої операції проти країн Балтії, то Росія буде готова до цього досить скоро", - заявив Михайло Кофман із вашингтонського Фонду Карнегі за міжнародний світ. За його словами, мова може йти про два-три роки після закінчення війни. А до можливої ​​великої війни з НАТО Москва може підготуватися за 7–10 років.

Відродження армії

Росія століттями входила до провідних військових держав Європи. Армія відбила наполеонівську навалу та розгромила Гітлера. Радянський Союз змінив хід Другої світової війни і став наддержавою у повоєнному світі.

Путін активно використовує цей історичний наратив для виправдання війни в Україні та спроб повернути вплив у Європі. Москва розраховує, що розширення армії вздовж кордонів НАТО змусить Захід зважати на неї.

Росія інтенсивно готується до можливої ​​війни з НАТО у найближчих 2–5 років - дослідження The Wall Street Journal

Для концентрації військ на західних рубежах Кремль змінив адміністративно-військову структуру, створивши нові військові округи для оборони Москви та Санкт-Петербурга. Особлива увага приділяється Ленінградському округу, що межує з Фінляндією, Естонією та Латвією: тут невеликі бригади розгорнуть у дивізії по 10 тисяч осіб.

"Для Росії завжди важливі були масштаби", - підкреслив заступник начальника Генштабу Фінляндії генерал-майор Самі Нурмі. - «Все зводиться до чисельності».

У Петрозаводську будуються нові казарми, полігони та склади. У грудні російське телебачення показало маршування військовослужбовців, які відновлюють залізничну бригаду радянських часів, для прокладання нових шляхів у прикордонних районах.
Фінляндія уважно стежить за будівництвом нових залізничних гілок уздовж кордонів із Росією та Норвегією та між Санкт-Петербургом та Естонією.

Мобілізаційний сплеск

Щедрі одноразові виплати новим контрактникам – до 20 тисяч доларів – спровокували різке зростання набору до армії. За даними США, щомісяця до російської армії вступають близько 30 тисяч осіб, а за оцінками деяких європейських спецслужб — до 40 тисяч. Ці ресурси дозволяють Росії не лише забезпечувати ротацію військ в Україні, а й створювати нові підрозділи на своїй території.

Державні органи активно підтримують ветеранів, надають пільги їхнім сім'ям та залучають військових до участі в органах влади. "Ми спостерігаємо формування нової військової еліти", - зазначив експерт Балтійського оборонного коледжу в Естонії Дайвіс Петраїтіс.
Росія при цьому орієнтує переозброєння створення сил для розміщення вздовж кордонів НАТО. Найновіша зброя в основному надходитиме саме в ці частини. На фронт в Україну продовжують вирушати здебільшого модернізовані радянські зразки.

Цього року Росія планує продемонструвати своє нарощування сил у рамках щорічних стратегічних навчань «Захід», які відбудуться поблизу країн НАТО.

«Якщо згадати історію Росії від Петра Великого до наших днів, можна зрозуміти, чому вони вважають, що заслуговують на місце за столом переговорів», — сказав майор Юха Куккола з Фінляндії. — «Я з цим не погоджуюся, але розумію: Росія використовує військову силу, щоб змінити архітектуру безпеки Європи».

Thomas GROVE / WSJ
Фото: The Wall Street Journal

Росія інтенсивно готується до можливої ​​війни з НАТО у найближчих 2–5 років - дослідження The Wall Street Journal

Джерело: bukinfo.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua