Загальнонаціональний ярмарок вакансій відбувся у Кіцмані

16 травня 2025 р. 20:09

16 травня 2025 р. 20:09


Ярмарок вакансій провели у Кіцмані 15 травня, щоб показати жінкам нові професійні можливості, розвіяти стереотипи щодо традиційного поділу професій за статтю та продемонструвати реальні шляхи до працевлаштування у технічних і виробничих галузях. Немає жіночих або чоловічих професій, і законодавство забороняє дискримінацію за статтю під час прийняття на роботу, але традиційно є професії, де більше представлені чоловіки. Часи змінюються, і жінки все частіше обирають такі професії.

Участь у ярмарку взяли представники міської та обласної влади, підприємств міста, закладів професійної освіти, молодь, а також жінки, які прагнуть змінити професію або здобути нову спеціальність. Серед гостей - в.о. голови Кіцманської об’єднаної територіальної громади Іван Семенюк та директор Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості Володимир Мунтян.

Володимир Мунтян.

Володимир Мунтян розповів гостям ярмарку про реалізацію експериментального проєкту з організації професійного навчання жінок у сферах, де вони традиційно були недостатньо представлені.

Про власний досвід розповіли підприємці, які скористались державними програмами.

Для масштабування власної справи грант отримав підприємець з міста Чернівці Ігор Боднарук. Впродовж тривалого часу підприємець займається продажем квітів у невеличкому магазині. Завдяки грантовим коштам йому вдалося відкрити другий, просторий магазин з великим асортиментом квітів – понад 20 сортів троянд українського виробництва, а загалом понад 4000 рослин.

За кошти гранту підприємець закупив холодильну установку, вітрину, обладнання для роботи з гелевими кульками, а також меблі, оплатив оренду приміщення за перший місяць та світлову вивіску.

У 2024 році започаткувала власну пекарню Інна Шелепницька (с. Мамаївці), яка, скориставшись мікрогрантом, отримала 250 000 грн на обладнання та оренду приміщення. Зараз вона успішно розвиває свій бізнес та створює робочі місця завдяки власній ініціативності та коштам державної програми «Власна справа».

Інна Шелепницька та Леся Гаврилюк. Інна Шелепницька та Леся Гаврилюк.

Керівник Товариства з обмеженою відповідальністю «Мак-Медік» Леся Гаврилюк (с.Мамаївці) ще рік тому підписала угоду про співпрацю з Чернівецьким обласним центром зайнятості, домовилися про пошук кадрів для підприємства. Вона зауважила, що завдяки професійній та відповідальній роботі центру учасники заходу мали змогу ознайомитися з актуальними пропозиціями роботи, поспілкуватися з роботодавцями та зробити важливий крок у напрямку працевлаштування. Керівниця наголосила, що завдяки цьому ТОВ "Мак-Медик" змогло зекономити понад 20 тис. гривень.

Виступили роботодавці: ТОВ «Болена», Вище професійне художнє училище №5 (м.Чернівці), представник Спільноти жінок-підприємниць, що створюють бізнес на Буковині, ТОВ «Аплот» (м. Чернівці). У заході взяли участь також ТОВ "БЛІЗАРД В УКРАЇНІ" та ТДВ «Трембіта». Загалом роботу пропонують понад 30 працедавців з Чернівецького району, зокрема Заставнівщини, Сторожинеччини, Кіцманщини та міста Чернівці.

На Ярмарку вакансій були представлені товари та послуги від підприємців Чернівецького району, які скористалися урядовою програмою «Власна справа», отримали грант і з допомогою держави створили чи розширили власну справу. Це і заклади харчування, магазини роздрібної торгівлі, заклади з виробництва хлібобулочних виробів.

Також заклади професійно-технічної освіти представили свої освітні програми, які відкривають шлях до затребуваних технічних професій для жінок різного віку.

Стартував експериментальний проєкт з організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, які традиційно вважалися «чоловічими».

Таке навчання здійснюється за кошти держави. У межах проєкту жінки можуть безкоштовно здобути понад 30 різних професій, серед яких:

  • водійка трамвая, тролейбуса, навантажувача;
  • операторка верстатів із програмним керуванням;
  • фрезерувальниця;
  • майстерка з монтажу та обслуговування систем відновлюваної енергетики та інші.

Жінка самостійно обирає професію та заклад освіти для проходження навчання. Якщо навчання здійснюється на замовлення роботодавця, він звертається до центру зайнятості для організації процесу. Професійне навчання може здійснюватися за очною (денною, вечірньою), дистанційною, дуальною формами. Строк навчання не може перевищувати 10 місяців.

Держава покриває вартість навчання у розмірі не більше 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (30 280 грн). Якщо ціна навчання вища, різницю може оплатити роботодавець або сама учасниця.

Бажаючі пройти таке професійне навчання в навчальних закладах подають до центру зайнятості заяву, а також - документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; документ про освіту, або єДокумент про освіту; ідентифікаційний код.

Направлення від служби зайнятості на професійне навчання гарантує оплату центром зайнятості вартості навчання. Після успішного завершення професійного навчання, жінки отримують свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації.

Всі охочі могли випробувати себе в радіоелектроніці біля столу Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки.

Професійне навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені у Чернівецькій області здійснюють:

  • Кіцманський коледж Подільського державного аграрно-технічного університету;
  • Вище професійне художнє училище № 5 м. Чернівці;
  • Чернівецьке вище професійне училище радіоелектроніки;
  • Державний професійно-технічний навчальний заклад «Чернівецький професійний машинобудівний ліцей»;
  • Державний професійно-технічний навчальний заклад «Чернівецький професійний ліцей автомобільного сервісу»;
  • Державний професійно-технічний навчальний заклад «Чернівецький професійний будівельний ліцей»;
  • Державний професійно-технічний навчальний заклад «Чернівецький професійний ліцей залізничного транспорту»;
  • Вище професійне училище № 24 м. Заставна Чернівецької області.

Перелік навчальних закладів не вичерпний, він буде постійно оновлюватися.

Програма грантів для підприємців “Власна справа” стартувала у липні 2022 року. Це частина активної політики зайнятості Міністерства економіки України, яка дозволяє не тільки заповнювати вже наявні на ринку праці вакансії, але й створювати нові робочі місця. Така політика дозволяє знайти роботу або відкрити власну справу кожному та кожній, хто бажає працювати.

За програмою заявник може отримати:

• від 50 до 150 тис. грн — за умови працевлаштування однієї людини;

• до 250 тис. грн — за умови створення щонайменше двох робочих місць.

А також 75 тис.грн без зобов’язання створення нових робочих місць. Такий грант зобов’язує лише відкрити підприємницьку діяльність та сплачувати обов’язкові податки та збори.

У рамках проєкту «єРобота» для захисників діє програма «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», згідно з якою держава надає кошти у розмірі від 250 тис. грн до 1 млн грн для започаткування або масштабування бізнесу. Участь у програмі можуть взяти й люди з інвалідністю внаслідок війни та вдови.

Студенти проходять тест з профорієнтації.

"На сьогодні дуже важливо, щоб наші жінки були зайняті тими професіями, в яких вони хочуть себе побачити. І тим більше на сьогодні дуже багато є професій вакантних чоловічих. Тому оця орієнтація для того, щоб економіка працювала, щоб наші воїни захисники мали гідну заробітну плату, і грошове утримання, були забезпечені всім необхідним: зброєю, набоями.

Економіка повинна працювати. А економіка працює, коли працюють всі сфери життєдіяльності, в тому числі і у підприємця. Тому переорієнтація жінок це дуже важливий крок. І сьогодні наші підприємці долучилися до заходу. Вони показують ті проблемні спеціальності, які у них наразі є і на яких можуть працювати наші жінки"- розповідає Орися Гордійчук, директорка Кіцманського управління Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості.- Крім того, не так давно у нас додався ще окремо грант для молоді, в тому числі і студентів. Його можна отримати від 18 до 25 років на відкриття ФОПу без створення робочих місць безпосередньо на суму 150 тисяч гривень. Для людей поза цим віком можна отримати суму 75 тисяч гривень".

Від початку року Кіцманським центром зайнятості працевлаштовано 154 особи; видано 8 ваучерів на навчання; надано 5 компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних; отримано 2 мікрогранти на розвиток власної справи; 6 внутрішньопереміщених осіб взяли участь у громадських роботах у Кіцманській ОТГ.

Реклама

Загальнонаціональний ярмарок вакансій відбувся у Кіцмані

Джерело: kitsman.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua