На річці Прут хочуть побудувати каскад гідроелектростанцій. Міжнародні екологи б’ють на сполох

20 травня 2025 р. 13:57

20 травня 2025 р. 13:57


На території Матеївецької громади Івано-Франківської області планують зведення каскаду гідроелектростанцій на річці Прут. Ця ініціатива вже викликала занепокоєння серед екологів та природоохоронних організацій, зокрема експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна виступають проти такого будівництва, посилаючись на значні екологічні ризики та загрози для євроінтеграційного курсу України.

Плани будівництва каскаду ГЕС на річці Прут: що наразі відомо?

Наразі триває процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) для проєкту, відповідний звіт вже оприлюднено у реєстрі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Про це повідомив аналітик ГО "Українська природоохоронна група", еколог Петро Тєстов.

Петро Тєстов вбачає у планах будівництва ГЕС на Пруті серйозну загрозу для довкілля, а також ризики для міжнародного іміджу України та її євроінтеграційного курсу, який передбачає дотримання високих екологічних стандартів.

Позицію еколога поділяють і експерти WWF-Україна. Фонд послідовно виступає проти будівництва нових гідроелектростанцій на гірських річках Карпат, до яких належить і Прут.

“Фахівці Фонду неодноразово наголошували на тому, що будівництво ГЕС призводить до фрагментації річкових екосистем, порушення гідрологічного режиму річок та шляхи міграції для водних організмів і втрати біорізноманіття”, — зауважує керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.

Як будівництво ГЕС може загрожувати екосистемі річки Прут?

WWF-Україна підкреслює, що такі проєкти суперечать зобов'язанням України в рамках міжнародних конвенцій та права Європейського Союзу у сфері охорони природи:

Більше 60 перешкод на річках басейну Пруту і Сірету вже загрожують здоров’ю водних екосистем

На річці Прут хочуть побудувати каскад гідроелектростанцій. Міжнародні екологи б’ють на сполох

Нагадаємо, у 2024 році під час дослідження у басейнах річок Прут та Сірет Чернівецької області буловиявленоблизько 60 перешкод , які блокують їхню вільну течію. Цю роботу здійснили спільно WWF-Україна та Басейнове управління водних ресурсів (БУВР) річок Прут та Сірет за активної участі місцевих громад. Робота виконувалась завдяки міжнародному європейському проєкту "Відкриті річки", який підтримує нідерландський фонд-грантодавець Open Rivers Programme .

Важливою частиною роботи стало залучення місцевих громад. Зокрема, було отримано близько 50 відгуків від громад, які зацікавлені у можливості відновлення вільної течії річок свого регіону . Адже саме річки з вільною (природною) течією здатні забезпечувати нас чистою водою та зменшити негативний вплив зміни клімату.

“Плани будівництва нових ГЕС на річці Прут є вкрай недоречним та небезпечним для її екосистеми. Дослідження WWF-Україна в басейнах Пруту та Сірету виявило численні існуючі перешкоди , багато з яких є застарілими та напівзруйнованими і вже завдають шкоди екосистемам та створюють загрозу для місцевих громад : через їхню зношеність підвищується ризик руйнування і виникнення небезпечних ситуацій, погіршується гідроморфологічний стан річок. Замість будівництва нових перешкод зусилля слід спрямувати на демонтаж застарілих споруд та відновлення вільної течії річок , що відповідає запитам місцевих громад та європейським екологічним стандартам”, — каже керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.

Навіщо відновлювати вільну течію річок:

Відновлення екосистем. Демонтаж гребель повертає річкам їхній природний стан, відновлюючи вільну течію та природну динаміку. Це створює сприятливі умови для життя риб, підтримує біорізноманіття, а також сприяє відновленню прибережних зон та річкових заплав, важливих для екосистем.

На річці Прут хочуть побудувати каскад гідроелектростанцій. Міжнародні екологи б’ють на сполох

Про WWF-Україна:

Всесвітній фонд природи WWF — одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. Цього можна досягти шляхом збереження біорізноманіття планети, раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення та нераціонального споживання. Понад 20 років WWF реалізує проєкти в Україні.

На річці Прут хочуть побудувати каскад гідроелектростанцій. Міжнародні екологи б’ють на сполох

Джерело: bukinfo.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua