вологість:
тиск:
вітер:
П’ять тисяч гривень для першачка: як працюватиме “пакунок школяра”
Влада анонсувала нову програму для батьків першокласників. Після оформлення заявки у “Дії” українці зможуть отримати 5 тисяч гривень на підготовку першачка до школи. Які умови програми та хто може нею скористатися — розповість Центр громадського моніторингу та контролю.
Отримають виплату і діти-сироти, про таку можливість йдеться у постанові Кабінету Міністрів. “Для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які залишилися без батьківського піклування, законним представником учня першого класу може бути уповноважений представник дитячого будинку сімейного типу, прийомної сім’ї, закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування та яка постійно проживає на території України”, — зазначають автори ініціативи.
За словами міністерки соціальної політики України Оксана Жолнович, подавати заявку батьки чи опікуни можуть, коли дитину зарахують до школи. Навчальний заклад передасть інформацію до Пенсійного фонду. І вже після цього у “Дії” батькам та опікунам прийде сповіщення, що вони можуть оформити виплату.
Ті, хто не користуються “Дією”, також можуть оформити допомогу. Для цього слід звернутися з заявою до Пенсійного фонду. А там — надати інформацію про рахунок, на який хочуть отримувати гроші.
Витратити кошти можна лише на підготовку першачка до школи. Зокрема, на канцелярію, одяг і взуття. “Ці гроші за будь-яких обставин не можна буде витратити ні на що, що не стосується дитячих товарів. Є спеціальні магазини, діяльність яких має відповідну класифікацію, це дитячі магазини, або магазини, де є відділ дитячих товарів. Також у програмі можуть брати участь інтернет-магазини. Перелік таких магазинів ми будемо розширювати”, — наголосила Оксана Жолнович.
Найбільше критики на адресу влади за програму “Пакунок школяра” лунає за те, що призначена допомога для дітей, які навчаються офлайн. Очне навчання в Україні минулоріч мали близько 80% шкіл. І значна частина закладів із дистанційним навчанням розташована на територіях із поганою безпековою ситуацією. “Уряд вирішив виплатити по 5 тисяч грн батькам першокласників на збори до 1 вересня. Але з поправкою — хто йде вчитися офлайн. Тобто хорошим львівським та київським хлопчикам потрібна абетка та нова курточка. А харківським, з п'ятим роком онлайну, хай слухають пісню рушники?”, — наводить “BBC Україна” коментар користувачки соцмереж Тетяни Грузинської.
Міністерство освіти і науки України затвердило також низку інших змін, які набудуть чинності вже з 1 вересня. Стосуються ці зміни навчання вимушено переміщених учнів, школярів за кордоном та навчального процесу на тимчасово окупованих територіях.
Зокрема, з 1 вересня 2025 року батьки-переселенці мають перевести дитину у заклад освіти за місцем фактичного перебування, який працює очно. Залишитися на дистанційному навчанні школярі-ВПО зможуть лише за кількох умов. Якщо у школах за місцем перебування немає вільних місць для очного навчання. Чи у разі, коли місцеві школи не працюють очно чи взагалі закрилися.
Змінять правила і щодо дітей, які нині перебувають за кордоном. Вони зможуть навчатися онлайн в українських школах з українознавчим компонентом. І вивчатимуть лише ті предмети, яких немає в закордонних закладах освіти: українську мову та літературу, історію та географію України. Оцінки з предметів, які діти вивчають за кордоном, просто зарахують. Це дозволить зменшити навчальне навантаження з 25 до 6 годин на тиждень.
Щодо правил навчання для дистанційних шкіл і класів, то вони зможуть функціонувати за таких умов:
- у класі має бути мінімум 20 учнів;
- має бути наявним щонайменше один клас для всіх років навчання з 1 до 9 або з 5 до 11 класу;
- навчання відбувається синхронно з використанням цифрових інструментів.
У разі, якщо жодна школа в громаді не відповідає зазначеним умовам, то за рішенням засновника в ОТГ мають визначити одну найбільш спроможну школу, яка працюватиме без дотримання вимог.
Тоді як учням на тимчасово окупованих територіях пропонують, за можливості, продовжити навчання у своїх дистанційних класах. Або, якщо ті не функціонуватимуть, скористатися педагогічним патронажем. Чи перейти в заклад освіти у межах своєї області (який продовжує працювати). З міркувань безпеки таке переведення можна здійснити без заяви батьків, а згідно з рішенням обласної військової адміністрації.

Новини рубріки

Чернівчанка Олександра Рибак виграла золото Євро-2025 з боротьби, у фіналі здолала росіянку
12 липня 2025 р. 16:59

DTF друк: переваги, застосування, особливості
12 липня 2025 р. 12:53

На Буковині чотирьох чоловіків затримали на підступах до кордону
12 липня 2025 р. 10:31