вологість:
тиск:
вітер:
Китай показав J-15T на базі Су-33, поява якого насправді проблема для США
В рамках виставки Airshow China 2024 в місті Чжухай Китай вперше презентував палубний винищувач J-15T, який можна назвати вдосконаленою копією російського палубного літака Су-33.
Головна особливість, яка заявляється по китайському J-15T – здатність виконувати зліт з використанням електромагнітних катапульт, які будуть розміщені на новітньому китайському авіаносцю Fujianза проектом Type 003. Здатність злітати саме в такий спосіб має дати J-15T більші показники дальності польоту та бойового навантаження.
Детальний опис по новітньому китайському палубному літаку наводить в своїй публікації портал The War Zone , і з того опису випливає, що сам факт створення китайського J-15T за сукупністю всіх деталей створює певні проблеми для США, при чому у відносно недалекій перспективі.
Для початку варто деталізувати, що на даний момент "ядро" палубної авіації ВМС НВАК складають 66 літаків J-15B, які є прямою копією Су-33, але з використанням китайської авіоніки та елементів озброєння. При цьому наводяться дані, що Китай уже може мати в своєму розпорядженні мінімум 15 новітніх J-15T, ну і також – до 15 літаків у варіанті J-15T (двомісний варіант базового J-15B).
Як і Су-33, так і китайський J-15B адаптовані для зльоту лише з використанням трампліна, відтак для обох типів літаків показник бойового радіусу складає до 1200 кілометрів, бойового навантаження – до 6500 кілограмів.
Якщо мова про те, що китайський J-15T зможе брати більше навантаження та летіти на більшу дальність, це уже означає посилення потенціалу палубної авіації ВМС НВАК, що особливо важливо на тлі можливої "великої війни" між Китаєм та США в Тихоокеанському регіоні.
По новітньому китайському палубному літаку J-15T є ще кілька важливих деталей, на які слід звернути увагу, бо вони говорять про прогрес Китаю в сегменті авіаційних технологій.
Для початку, вже відомо про те, що J-15T відрізнятиметься від свого базового варіанту не тільки зміненою формою носової частини для покращення аеродинамічних характеристик, але й також більш міцнішою конструкцією планера, аби витримувати навантаження, які виникають при злеті із застосуванням катапульт.
Але що ще більш цікаво – вважається, що J-15T оснащені реактивними двигунами китайського виробництва WS-10, у той час як базовий варіант J-15B оснащувався російськими двигунами АЛ-31Ф, які стоять також на Су-33.
Раніше Китай не міг подолати технологічні обмеження по створенню двигунів для палубної авіації, але тепер цю проблему китайці вирішити змогли.
Джерело: defence-ua.comНовини рубріки
Потреби армії та реформи в ЗСУ: Умєров і Баргилевич зустрілися з військовими
07 листопада 2024 р. 19:00
"Україна не відмовлялася від своїх планів": у ВМС зробили заяву щодо ураження Кримського мосту
07 листопада 2024 р. 18:43
Туман все приховує: на півночі Харківщини за ворогом стежать попри зміну погодних умов
07 листопада 2024 р. 18:35