Що відомо про балістичну ракету з комплексу "Кедр", якою Росія вдарила по Дніпру: дані експерта

22 листопада 2024 р. 22:16

22 листопада 2024 р. 22:16


Балістична ракета зі складу ракетного комплексу "Кедр", якою країна-агресорка Росія вдарила по Дніпру 21 листопада, має середню дальність дії. Подібні ракети можуть споряджуватися як ядерною бойовою частиною, так і конвенційною.

Про це повідомив оглядач видання "Мілітарний" Вадим Кушніков у коментарі "Суспільному".

Чому спочатку "Кедр" класифікували як РС-26 "Рубеж"

Після російського удару по Дніпру у ЗМІ поширили інформацію про те, що РФ для обстрілу використала експериментальну ракету РС-26 "Рубеж". Натомість кремлівський диктатор заявив, що РФ вдарили по Україні новою ракетою "Орєшнік", а згодом з'ясувалося, що це взагалі був "Кедр".

Як розповів експерт, РС-26 "Рубеж" росіяни розробляли ще з 2006-го. Він планувався як доповнення до комплексу РС-24 "Ярс", а ракети "Ярс" розроблялися і на 60% були виготовлені на підприємствах в Дніпрі.

"Послуговуючись заявами й представників Росії, і України, припустили, що це можуть бути модифікації цього ракетного комплексу. В будь-якому випадку казати, що мова йде про якийсь кардинально новий комплекс, було б дещо перебільшенням" , — додав Кушніков.

Що відомо про "Кедр"

Проект "Кедр" росіяни анонсували у 2021 році. Наразі інформації у вільному доступі про нього є не так вже й багато. Відомо, що дослідно-конструкторські роботи мали відбутися у 2023-2024 роках, а на озброєння армії РФ його мали прийняти лише у 2030 році.

"Подібний клас озброєння має двох або триступеневий ракетний носій. Бойова частина складається з декількох — від двох до 12 блоків. Пілотне завдання завантажується до запуску, блоки мають індивідуальну систему наведення, можуть маневрувати й вражати кожен свою ціль" , — додав Кушніков.

До того ж ці ракети можуть споряджуватися як ядерною бойовою частиною, так і конвенційною.

"Швидкість блоків у ракет типу "Кедр" — три кілометри на секунду. Тож, вони несуть високу кінетичну енергію. Вважайте, це своєрідний астероїд. Ці боєприпаси можуть пробивати багаторівневі об'єкти й вже на нижчій точці, коли опускаються до, грубо кажучи, фундаменту, завдавати шкоди вибухом. Це те, що ми бачили на записах з камер під час удару по Дніпру — не було якихось видимих вибухів, як, наприклад, після влучання "шахедів" , — зазначив фахівець.

Яка дальність ракети та чи можна її збити

За словами фахівця, наразі вивчення уламків ще триває, тому однозначної відповіді щодо дальності ракети дати не можна. Однак західні експерти класифікують її як балістичну ракету середньої дальності, опираючись на дані договору про нерозповсюдження ракет середньої та меншої дальності, який підписали ще в останні роки Радянського союзу.

Зокрема, згідно із цим документом, всі ракетні комплекси обмежуються дальністю пуску до 5,5 кілометрів, а от все що летить далі — вважається міжконтинентальною ракетою, або ж стратегічною зброєю.

"Але ракету по Дніпру росіяни запустили з полігону в Астраханській області. З високою долею вірогідності можемо припустити, що стріляли нею з мобільного комплексу, бо в тому районі немає ракетних комплексів шахтного базування. Мобільний пусковий комплекс не прив'язаний до конкретного місця пуску. Якщо його поставити умовно десь на Камчатці, він перекриє майже всю територію Північної Америки. Тож чи можна це вважати міжконтинентальною зброєю? — питання риторичне" , — наголосив експерт.

Водночас Кушніков зауважив, що зараз у ЗМІ з'являється інформація, що протидіяти новим ракетам РФ можуть американські системи THAAD. Проте, на думку фахівці, це мало ймовірно, адже цей тип балістичних ракет має вищі тактико-технічні характеристики. Так, за його словами, швидкість ракети, якою вдарили по Дніпру, 11 махів, що дорівнює трьом кілометрам на секунду. Натомість система THAAD може ефективно вражати цілі, швидкість яких два кілометри за секунду.

Також і вже наявні в України ЗРК Patriot не впораються із цією задачею, адже вони можуть збивати балістику трохи іншого рівня, такі як "Кинджал" або "Циркон".

"В цьому році американці встановили в Польщі протиракетний комплекс Aegis Ashore. Він має радар, що фіксує пуски балістичних ракет на великій дистанції, і плюс — має арсенал щодо протидії таким загрозам. Ось ця система дійсно може ефективно перекрити ту ділянку, за яку відповідає, в тому числі проти ракет, які мають швидкість бойових блоків до сім кілометрів на секуду", — зазначив Кушніков.

Нагадаємо, напередодні президент Володимир Зеленський повідомляв, що російський диктатор Володимир Путін визнав, що 21 листопада зробив уже другий за цей рік крок до ескалації та розширення війни проти України . Ним став удар новою балістичною ракетою по Дніпру.

Що відомо про балістичну ракету з комплексу "Кедр", якою Росія вдарила по Дніпру: дані експерта

Джерело: trueua.info (Війна)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua