вологість:
тиск:
вітер:
Про дрони, РЕБ та ваканти в особливому батальйоні: комбат «Кучер» розповів, як кошмарить ворога
Як закошмарити ворога так, щоб змусити його відмовитися від штурму ще до початку штурмових дій?
Коли наземні дрони стануть звичним явищем на фронті? У чому переваг окремого батальйону спеціального призначення та які завдання він виконує? Як потрапити в особливий підрозділ і що треба робити, щоб залишитися на обраній посаді? Яке відділення окремого батальйону спеціального призначення президентської бригади вакантне?
Про це АрміяInform розповів командир 21 окремого батальйону спеціального призначення Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького майор Олексій Кучеренко з позивним «Кучер».
— Чим відрізняється окремий батальйон спеціального призначення, та ще й Окремої президентської бригади?
— Перш за все, слід враховувати переваги окремого батальйону в цілому перед батальйонами лінійними. Це більша автономність, це наявність служб — починаючи від автомобілів і закінчуючи БПЛА. Це можливість самостійно проводити рекрутинг, змога здійснювати закупівлі, отримувати забезпечення від вищих органів не лише від самої бригади, але також і напряму. Це стосовно самих переваг окремого організму.
Компонента спеціального призначення дозволяє нам виконувати різні специфічні завдання. Станом на сьогодні наші завдання ближчі до піхотних — насамперед тримати лінію, знищувати противника. Але є і досить специфічні завдання — до прикладу, заскочити на «Хаммері» впритул до позицій противника і прямо у вхід в будинок, у бліндаж закинути «ТМ-ки» ( протитанкові міни — ред. ) і дивитися, як противник злітає у повітря.
Різні історії бувають, екстремальні задачі з евакуації, коли вже немає ні пішого маршруту, ні взагалі доступу до тієї позиції. Тобто є ціла низка завдань з підвищеним рівнем ризику, які виконує саме батальйон спеціального призначення.
— Виконати такі завдання не кожному під силу. Хто служить у батальйоні, адже Збройні Сили — це насамперед військовослужбовці, люди. Хто служить у підпорядкованому Вам батальйоні? Як до нього можна потрапити — є якісь особливі вимоги?
— Оскільки батальйон сформований у березні 2022 року, то переважна більшість особового складу — це насамперед мобілізовані. Останнім часом, завдяки можливості займатися рекрутингом, у підрозділі збільшилася кількість контрактників.
Однак все одно, переважна більшість — це солдати, які прийшли до нас по мобілізації з навчальних центрів. Якщо взяти в цілому, то понад 2/3 особового складу становлять мобілізовані, і ще близько 30% — це ті, хто знайшов інформацію про батальйон на медіаресурсах, на бігбордах, на Резерв+, через рекрутингові центри.
Ті, хто мобілізується самостійно, мають змогу обрати посаду, яка найбільше відповідає їхнім бажанням та цивільному досвіду. У батальйоні є можливість вибрати для себе напрямок, а не так, що всі йдуть під одну гребінку і не важливо — чи ти був аграрієм, чи невеликим бізнесменом, чи працював на залізниці.
Кожен зможе отримати посаду відповідно до його навичок. Якщо ти чудовий водій і розбираєшся, як відремонтувати двигун — друже, ти будеш водієм. Якщо в тебе є уміння в ІТ-сфері, в нас також є відповідні завдання. Наприклад, є майстерні БПЛА, де ми самі ремонтуємо та вдосконалюємо великих і маленьких «пташок», налаштовуємо дрони-камікадзе.
Маєш бажання стати пілотом — питань немає, ми покажемо і розкажемо. Навіть якщо у тебе немає досвіду і навичок, то є низка досвідчених воїнів у цій галузі, є купа навчальних центрів, де кожен знайде собі посаду за покликанням.
— Є гарантія, що людина, яка пройшла згідно з необхідними критеріями, на певну посаду, служитиме саме на цій посаді?
— Безумовно є. Якщо вона підтвердить кваліфікацію і показуватиме результат, то не лише цей військовослужбовець, але й усі навколо, насамперед командування, будуть зацікавлені, щоб вона продовжувала виконувати завдання саме на цій посаді.
Але є і нюанси. Не буде такого, що якщо людина прийшла і не показує на цій посаді результат, то вона на цій посаді й буде лишатися завжди. Якщо ти не справляєшся, не показуєш результатів, лінуєшся, то кредит довіри закінчується — і тоді будь ласкавий робити те, що скажуть.
Тоді вибач, друже, якщо ти не справляєшся, то в цьому разі вже буде застосовано інший військовий підхід і тебе переведуть на посаду, яка відповідає твоєму рівню знань та умінь, і яка зараз критично необхідна конкретно в батальйоні.
— Зараз підрозділи ЗС України отримали змогу самостійно рекрутувати новобранців без посередництва ТЦК та СП. Чи практикує це 21 окремий батальйон спеціального призначення Окремої президентської бригади?
У пошукових системах достатньо ввести назву батальйону — й відразу знайдеться наша сторінка з описом бойового шляху підрозділу, з інформацією про те, як приєднатися до батальйону та про вакантні посади.
Агрегатор вакансій у Збройних Силах України від АрміяInform
Також є вакансії на різних платформах типу Work.ua або ж новостворений додаток Резерв+, де можна мобілізуватися напряму.
— За десять років — від початку відкритої збройної агресії російської федерації проти України — Збройні Сили України пройшли дуже суттєвий шлях потужної модернізації. Чи помітні ці зміни на рівні батальйону? У чому вони полягають?
— Ці зміни я бачив особисто — не ззовні, а у війську, бо служу вже набагато довше, ніж 5 років. Пам’ятаю, як бійці ще «дубок» підшивали. Тому зміни дуже помітні — починаючи з елементарних питань забезпечення майном, екіпіруванням, його якості — і до ведення бойових дій.
Матеріальне забезпечення — це перша складова, яка дуже суттєво змінилась на краще. Друга складова — це те, як ми зараз воюємо. Наприклад, дуже великий поштовх і величезні зміни у тактику ведення бойових дій внесли дрони, налагодження зв’язку та передачі даних у реальному часі, програмне забезпечення, яке дозволяє здійснювати оперативне керування.
Дрони зараз у нас є різні, починаючи від великих БПЛА, типу «Вампірів» та «Кажанів», до наземних дронів — як дронів-камікадзе, так і таких, що забезпечують логістику. За допомогою дронів зараз можна як забезпечувати постачання передових позицій, так і завозити чи скидати великі «бімби» ворогу прямо на голову ( посміхається — ред. ).
І це не кажучи вже про безліч інших зразків високоякісного західного озброєння ПТРК Javelin чи NLAW, бронемашини LAVR чи MaxxPro і багато чого іншого. Одна історія, коли ти їдеш на пікапі й увесь твій захист — це іконка на торпеді, й зовсім інша — коли ти залітаєш на броньованому «Хаммері» з кулеметом Browning на даху.
— Ви згадали про наземні дрони. Попри те, що їх поява на фронті вже не є новиною, вони все ще продовжують сприйматися як певна новинка порівняно із БПЛА. Можете сказати кілька слів саме про наземні безпілотні комплекси та їхні завдання?
— Щодо наземних дронів, то для нашого підрозділу це справді нова гілка розвитку. Однак вона є надзвичайно перспективною, тому що є специфічні завдання, особливо в урбанізованій місцевості, які саме наземні дрони зможуть виконувати найкраще, для яких ці засоби і створені.
Наприклад, доставити вантаж не ризикуючи життям бійців. Або заїхати дроном-камікадзе безпосередньо на позицію противника і підірвати чотири ТМ-ки, щоб повністю її зруйнувати. Все це дозволяє насамперед зберегти життя наших солдатів і, по-друге, зекономити значну кількість боєприпасів, які довелося б витратити для вогневого ураження цих позицій.
Не буду розкривати всіх таємниць щодо наземних дронів, тому що ця складова тільки розвивається і не набула значного поширення. Але, думаю, що вже приблизно через пів року екіпажі наземних дронів не будуть новинкою, а стануть такою само звичною річчю, як і екіпажі БПЛА та з’являться в усіх підрозділах.
Вони виконуватимуть завдання так само успішно і стануть такою ж незамінною складовою операцій, як і повітряні безпілотники. Зараз відео зі FPV-камікадзе чи бомберів зі скидами нікого не здивуєш, натомість вони здійснюють надзвичайно важливу бойову роботу. Завдяки цьому простому, звичному вже елементу ми зберігаємо дуже багато життів піхотинців, яким не доводиться вступати у прямий бій з ворогом.
👆 Бойова робота операторів дронів 21 батальйону спеціального призначення Президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького
Дрони, важкі нічні бомбери — це від 5 до 10 скидів за ніч. Це відмінусована логістика противника, це позбавлення його змоги накопичуватися перед штурмовими діями. Були моменти, коли перед спробою штурму наших позицій ворог намагався накопичуватися на передньому краї. Ми ж добу відпрацьовували по них різними дронами — і камікадзе, і важкими бомберами.
У підсумку командир штурмової групи росіян відмовився виконувати наказ, вимкнув радіостанцію — а ми слухали їхні розмови — і, судячи з усього, покинув позицію. Штурм не відбувся. Вони відмовилися штурмувати, тому що кожні 20‒25‒30 хвилин точно по них щось прилітало з нашого боку.
— Бойова робота БПЛА дуже яскрава, її показують на безлічі відео. Однак є те, що лишається за кадром — забезпечення управління боєм, налагодження і підтримка зв’язку, робота РЕБ. Розуміємо, що не про все можна говорити в деталях, однак принаймні в загальних рисах що можна сказати про цю «непомітну» складову бойових дій?
— Зв’язок — це взагалі ключовий компонент ведення бою, управління вогнем. Не буде зв’язку — не буде нічого. Ти не зможеш не віддати команду, не зможеш скоригувати вогневий засіб, не зможеш просто управляти підрозділом. Без зв’язку будь-який підрозділ будь-якого рівня буде просто недієздатним. Це буде група осіб зі зброєю, з якимись навичками, але це не буде один кулак, не буде єдиний військовий організм.
Так само і РЕБ — він непомітний на відео, але такий само важливий, як дрони-камікадзе і бомбери. Ворог так само активно, як і ми, застосовує FPV-дрони. Тому без РЕБа, без забезпечення надійного захисту зараз не виконується жодне завдання. У район бойових дій без РЕБу зараз не буде допущений жоден автомобіль, бо це невиправданий ризик для особового складу.
Прикриття РЕБом зараз теж дуже актуальне. До речі, в нашому батальйоні нещодавно створили окреме відділення забезпечення РЕБу. Станом на сьогодні у ньому багато вакансій, тож якщо хтось із читачів цього інтерв’ю має відповідні знання, досвід і бачить себе фахівцем з радіоелектронної боротьби — ласкаво просимо.
Джерело: armyinform.com.ua
Новини рубріки
Сирський - про Покровський напрямок: Жорсткі бої, доводиться ухвалювати нестандартні рішення
12 грудня 2024 р. 10:22