Веління часу: Британія планує приростити флот субмарин за допомогою безекіпажних підводних човнів

09 січня 2025 р. 06:53

09 січня 2025 р. 06:53


Великий безпілотний підводний апарат Herne розробила британська оборонна компанія BAE Systems спільно з підприємством Cellula Robotics.

Як пишуть автори французького морського оборонного видання Naval News, команда британських інженерів, що базується в Портсмуті, успішно продемонструвала новий тип автономного підводного човна, розробленого спеціально для військового використання, біля південного узбережжя Англії, повідомляє АрміяInform.

BAE Systems розглядає надвеликий автономний підводний апарат з широкими можливостями налаштування та модифікації (XLAUV) Herne («Ерн», – українською) як гнучку платформу, що адаптується для різних операцій, включаючи протичовнову боротьбу, рекогностування, спостереження, розвідку та радіоелектронну боротьбу.

Коментуючи розробку, Скотт Джеймісон, керуючий директор з морського напрямку BAE Systems, заявив: «Це буде перший випадок, коли будь-яка британська компанія протестує свої передові автономні можливості в цій галузі, і я дуже радий працювати з Cellula Robotics». Він далі підкреслив мету створення системи, яка була б «швидшою, функціональнішою, гнучкішою і дешевшою для клієнтів».

Президент Cellula Robotics Ltd Ерік Джексон своєю чергою наголосив на життєвоважливій ролі автономних платформ у забезпеченні безпеки підводних володінь, включаючи підводну інфраструктуру, а також розвідувальність. «Ми дуже раді співпраці з BAE Systems і з нетерпінням чекаємо на демонстрацію, яка прокладе курс на майбутнє підвищеної підводної безпеки та розвідки», – сказав він.

За роботу апарату відповідає система бойового управління Nautomate , високоякісна автономна мілітарна система управління військово-морськими надводними та підводними транспортними засобами. Вона успішно пройшла випробування на надводному судні на початку цього року.

Судно побудовано в рамках легкого алюмінієвого каркаса, який зберігає загальну вагу у 8-10 тонн, залежно від корисного навантаження та конфігурації зберігання джерел енергії. Довжина «Ерн» становить 12 м, а його тіло має приблизно квадратний поперечний переріз 1,7 м.

Він не має єдиного циліндричного корпусу, який зустрічається у типових підводних човнів, натомість носова і кормова секції герметичні, а відсіки для корисного вантажу вільно заповнюються. Тому предмети, що перевозяться в відсіках корисного вантажу, повинні бути запечатані у власних контейнерах під тиском.

Модулі відсіку корисного навантаження легко знімати та замінювати. Весь простір субмарини-безпілотника Herne теоретично можна було б швидко замінити на нові корисні навантаження та блоки живлення менш ніж за годину.

Є передній і кормовий відсіки для корисного вантажу, кожен з яких має об’єм 2,5 тис. літрів. Силові модулі розташовані в центрі між відсіками, але компонування можна змінити, щоб створити єдиний відсік на 5 тис. літрів для більших предметів.

Це можуть бути протичовнові торпеди, невеликі UUV, матриці датчиків, автономні підводні автономні апарати (AUGV) або якір для закріплення на морському дні. «Ерн» також може розгортати лебідкою тонколінійні буксирувані решітки або встановити флангові гідролокатори для виконання місій визначення/відстеження в рамках протичовнової оборони.

Судно сконструйоване таким чином, щоб мати нейтральну плавучість і осередки, заповнені піною, яка забезпечує плавучість, приблизно еквівалентну його порожній вазі. Існують також складні пасивні та активні системи баласту, щоб підтримувати судно в рухомому стані та компенсувати втрату ваги, коли корисні вантажі розгортаються з судна під водою.

У разі серйозної несправності Herne можна запрограмувати на безвідмовний режим, примусивши дрон піднятись на поверхню або опуститись на дно.

Пересування безекіпажної субмарини забезпечується двома електродвигунами, які незалежно приводять у рух два пропелери, що дає певну міру резервування в малоймовірному випадку відмови двигуна або пошкодження пропелера. Максимальна швидкість спринту становить 8 вузлів, хоча зазвичай він розвиває швидкість близько 3 вузлів.

Глибина занурення Herne досягає 3 тис. метрів, що набагато глибше, ніж будь-який SSN або SSK. Судно, яке спочатку було розроблене для роботи на підводній енергетичній інфраструктурі, має високу маневреність, оснащене двома наборами бічних і вертикальних підрулювачів.

Живлення забезпечується набором літій-іонних акумуляторів, що гарантує його роботу приблизно протягом 7-10 діб. Додаткові батареї, які перевозяться у відсіку корисного вантажу, дозволять збільшити швидкість спринту, якщо у цьому буде потреба.

Компанія Cellula випробувала рішення, де батареї замінені на водневі паливні елементи, що забезпечує запас ходу 5 тис. км та 45 діб роботи. Завдяки такому охопленню акваторії «Ерн» має реальний потенціал для участі в боротьбі з ПЧО в глибинах океану.

Наприклад, невеликий флот Herne, постійно дислокований у GIUK Gap, міг би забезпечити безперервну варту з більшою наполегливістю та з набагато нижчими витратами, ніж платформи з екіпажем. Успішна місія протичовнової зброї не обов’язково вимагає затоплення підводного човна, а радше стримування та зрив їх операцій.

Повідомляється, що такі транспортні засоби можуть надати військовим здатність контролювати великі підводні території без обмежень у складі екіпажу.

Безекіпажна субмарина Herne. Візуалізація Navy Lookout

Веління часу: Британія планує приростити флот субмарин за допомогою безекіпажних підводних човнів

Веління часу: Британія планує приростити флот субмарин за допомогою безекіпажних підводних човнів

Веління часу: Британія планує приростити флот субмарин за допомогою безекіпажних підводних човнів

Веління часу: Британія планує приростити флот субмарин за допомогою безекіпажних підводних човнів

Веління часу: Британія планує приростити флот субмарин за допомогою безекіпажних підводних човнів

Джерело: armyinform.com.ua