Іран запустив загоризонтний радар Nazir для огляду у бік РФ, але цьому є пояснення

09 січня 2025 р. 11:00

09 січня 2025 р. 11:00


Тегеран розширює захист від повітряних та ракетних атак, розбудовуючи свою систему загоризонтних радарів і новим елементом системи стала РЛС Nazir, яка розміщена у високогірній провінції Гільян на березі Каспійського моря.

Про роботу нового радара повідомив ряд іранських джерел, зокрема Islamic World News . Але з боку Defense Express одразу маємо зазначити, що супутникові знімки цієї РЛС говорять, що її будівництво розпочалось ще у 2022 році, а станом на кінець 2023 року основна конструкція антен вже виглядала завершенню.

РЛС Nazir

Водночас сама РЛС це не лише антени, а цілий комплекс приймально-передавальної апаратури, систем живлення тощо. І цілком можливо, що лише зараз новий радар був прийнятий в експлуатацію чи взагалі почав працювати.

Задекларовані можливості Nazir - виявляти об'єкти на дальності до 800 км та на висотах до 30 км. Тегеран декларує, що він може фіксувати та супроводжувати малопомітні об'єкти типу крилатих ракет, а також фіксувати пуски балістичних ракет. Вперше ця розробка була продемонстрована ще у 2015 році.

РЛС Nazir

Враховуючи місце встановлення нової РЛС, вона має закрити північну зону огляду, яка до цього була лакуною у системи огляду іранських засобів ППО. І вона фактично направлена у бік РФ і навіть має продивлятися частину Дагестану та Чечні. Також охоплює повністю територію Азербайджану, Вірменії, східних районів Туреччини, а також частини території Казахстану, Узбекистану та Туркменістану.

При цьому саме Азербайджан у цьому питанні вочевидь є ключовим. Як мінімум іранські джерела пишуть, що під час останніх атак з боку Ізраїлю деякі з них завдавались з північного напряму. І для цього ізраїльські пілоти використовували повітряний простір Азербайджану. Мовляв, тепер Іран буде заздалегідь бачити загрози і з цього напряму.

РЛС Nazir огляд

Варто також зазначити, що розміщена нова РЛС Nazir більш ніж вдало, на вершині гори Сумам висотою 3721 метра, яка є найвищою точкою у регіоні. Така висота забезпечує радіогоризонт для виявлення цілі, яка знаходиться на висоті 50 метрів, у близько 280 км. Це означає, що саме на такій максимальній дальності радар зможе зафіксувати умовну крилату ракету, звісно, якщо йому вистачить чутливості помітити її.

А от заявлена дальність виявлення цілей у 800 км для Nazir навіть з такої вершини реалізується лише відносно об'єктів на висоті близько 18 км. При цьому літак на висоті 5 км ця РЛС зможе побачити на дальності близько 500 км.

Іран запустив загоризонтний радар Nazir для огляду у бік РФ, але цьому є пояснення

Джерело: defence-ua.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua